Yurtdışında Yatılı Okul Eğitimi

Yurtdışında Yatılı Okul Eğitimi

Neden yurtdışında lise ya da ortaokul eğitimi almalıyım? Bunun bana getireceği avantajlar nelerdir?


Gelişen dünyada artık her bir bireyin dünya vatandaşı olması gerekmektedir. Yabancı dil bilgisi, dünya görüşü, kaliteli eğitim hepsi artık olmazsa olmazdır. Bu nedenle pek çok öğrenci daha lise yıllarında yurtdışında eğitim almak üzere Amerika, Kanada, İsviçre, İngiltere ve Yeni Zelanda gibi ülkelere gitmektedir. Yurtdışında lise eğitimi almanın çok çeşitli avantajları bulunuyor;

 • İngilizce, Fransızca vs… bir yabancı dile hatta bazı durumlarda iki yabancı dile anadil seviyesinde hakimiyet
 • Kaliteli öğretmenler ve son derece kapsamlı bir eğitim ile dünya çapında üniversitelere kabul edilme şansı
 • Özel kolejlerin ücretlerine yakın maliyetlerle yurtdışında iyi bir eğitim alma fırsatı
 • Dünyanın farklı köşelerinden arkadaşlar ve kültürleri tanıma ve dünya vatandaşı olma
 • Kendi ayakları üzerinde durabilmeyi öğrenme
 • Yurtdışında üniversite eğitimi alma hedefi olan öğrenciler için daha iyi bir üniversiteye girebilmek için daha iyi hazırlanma olanağı sunması

Yurtdışında yatılı lise ve ülke seçiminde nelere dikkat etmeliyim ve seçimimde hangi faktörler rol oynar?


Bu avantajlar sizin gelecek hayallerinizde önemli yer tutuyorsa o zaman seçiminizi nasıl yapacaksınız? İşte bu noktada aşağıdaki konulara dikkat etmelisiniz.

 • Kişiliğiniz
 • Akademik başarınız
 • Bütçeniz
 • Yaşam stili tercihiniz
 • Gelecek hedefleriniz
 • Yabancı dil düzeyiniz
 • Düşündünüz ülke hedefleriniz ve bütçenize uygun mu ?

Tüm bu faktörleri gerçekçi şekilde değerlendirerek size en uygun ülke ve lise tercihini MCI Türkiye Danışmanlığı ile yapabilirsiniz. Bu aşamada gerçekçi davranmanız son derece önemlidir zira düşkırıklıklarından kaçınmak ve problemlerle karşılaşmamak için hedeflerinizi, bütçenizi ve aynı zamanda potansiyelinizi değerlendirirken hem bize hem de kendinize dürüst olmalısınız.


Lise eğitimi alırken nerede konaklayacağım?
Yurtdışında lise eğitimi alırken ya okul yurtlarına ya da aile yanında konaklama imkanları mevcuttur. Bu seçenekler okuldan okula, bölgeden bölgeye ve yaş grubuna göre değişiklik gösterir. Okul yurtlarında pek çok farklı milliyetten arkadaş edinerek birbirinin yaşam alanlarına saygı duymayı öğrenirsiniz. Aile yanı konaklamalarda en az yurt kadar keyiflidir. Sizi kendi ailelelerinin bir parçası olarak göre yabancı ailenizden bulunduğunuz ülkenin kültürünü öğrenirken bir yandan da ev ortamının keyfini çıkarırsınız. Tabii ki eğer konakladığınız aile sizden başka ve yine sizin okulunuzdan bir öğrenciye daha evsahipliği yapıyor olabilir bu da arkadaş edinmede sizin için çok iyi bir fırsat olacaktır. Tüm yemeklerinizi ya okul yemekhanesinde ya da konakladiğınız aile yanında alabilirsiniz.


Yatılı okul ve yatılı lise ücretlerine neler dahildir?
Yurt veya aile yanı konaklama, lise eğitimi, sigorta, okul kayıt ücretleri, okul materyalleri, okul müfredatı dahilindeki geziler, varsa okul üniformaları…


Yatılı lise başvurusunu ne zaman yapmalıyım?
Genellikle okulun başlangıcına en az 3 ila 4 ay kala başvuruda bulunmak gerekir. Ancak tanınmış liselere gitmeyi düşünüyorsanız o zaman en az okul başlangıcından 1 yıl ile 3 yıl öncesinde başvuru hazırlıkları yapılmalıdır.


Aldığım lise eğitiminin dünya üzerinde geçerliliği nedir?
Yurtdışında pek çok farklı ülkenin sistemine göre lise eğitimi alabilirsiniz. Örneğin IB, Fransız Bakaloryası, İtalyan Maturita, İsviçre Matura, Alman Abitur, İngiliz A-level, Amerikan ve Kanada lise diploması vs… Bu eğitimler dünyaca tanınan eğitimlerdir. Ancak eğer üniversite eğitimi almayı hedeflediğiniz belli bir ülke varsa o zaman bu ülkeye yönelik en uygun lise eğitimine katılmanız sizin için daha faydalı olabilir. Bununla beraber uluslararası düzeyde en geçerli eğitim olan ve dünyanın pek çok farklı köşesinde pek çok iyi üniversiteye giriş hakkı sağlayan International Baccalaureate (IB) sistemini de tercih edebilirsiniz.


Yurtdışında lise eğitimini hangi dillerde alabilirim?
Bu sorunun yanıtı gideceğiniz ülkeye göre değişir. Kuzey Amerika, Okyanusya ve İngiltere gibi ülkelerde İngilizce eğitim alabilirken, İsviçre gibi çok kültürlü bir ülkede ise İngilizce, Fransızca, Almanca gibi farklı dillerde eğitim alma şansınız vardır. Lise eğitiminiz boyunca İngilizce dışında ikinci bir dilde öğrenebilirsiniz.


Yabancı dilim yetersiz ama yurtdışında lise eğitimi almak istiyorum?
Bu durumda lise seçiminizde dil faktörü önemlidir. Uluslararası öğrencilerine öncelikle yabancı dil hazırlık eğitimi imkanı sunan bir okul seçmelisiniz. Bu okulda öncelikle yabancı dilinizi geliştirip sonra akademik programa başlayabilirsiniz. Hatta bazı liselerde yabancı diliniz ilerlediğinde size bir takım çok fazla dil becerisi gerektirmeyen spor, müzik gibi kredi olarak almanız gereken dersleri de verirler böylece lise eğitiminizden de çok uzak kalmamış olursunuz.


Lise değişim ile yurtdışında yatılı lise eğitimi farklı şeyler midir?
Her iki program birbirinden tamamen farklı hedeflere yöneliktir.

Eğer üniversiteyi Türkiye’de okumayı düşünüyosanız o zaman sadece bir yıllık lise değişim programına katılmak size daha uygun olacaktır zira üniversite sınavına en iyi Türkiye’de hazırlanabilirsiniz. Değişim programı hem dil becerinizi arttırmanızı hem de farklı bir kültürü tanımanıza olanak veren bir programdır.


Eğer üniversiteyi yurtdışında okumayı düşünüyorsanız o zaman yurtdışında yatılı lise eğitimi almanız gerekir. Orada üniversiteye gidebilmek için gerekli tüm akademik, sosyal ve sportif eğitimi içeren uzun soluklu bir eğitim sizin için daha avanyajlıdır.


Birden fazla okula başvuru yapabilir miyim?
Tercihe ettiğiniz birkaç okula aynı anda başvuru yapmanız mümkündür ancak her birinin başvuru ücretlerini ödemeniz gerekecektir. Ardından okul edildiğinizde bu okullar arasından sizin hedeflerinize en uygun olan ve içinize sinenini tercih edip asıl kayıt aşamasına geçebilirsiniz. Pek çok öğrenci bu aşamada okullara aileleri ile beraber ön ziyaret yapı ardından okuluna karar verebilmektedir. Okulunuzu seçtikten sonra eğer vakitlice işlemleriniz tamamlandıysa ve okulunuzun yaz okulu programı varsa akademik yıl başlamadan önce bu yaz okuluna katılarak okulunuzu daha yakından tanımanızda önerilir.


Vize başvurusu ne zaman yapılmalı?
Okul sizi kabul edip kabul mektuplarınızı gönderir göndermez vize başvurusunda bulunmak gerekir. Zira uzun dönemli vizeler oturma iznine girebildiği için ve farklı prosedürleri olabildiğinden işlem süreci uzun olabilir. Bu nedenle kabul sonrası hemen başvuru yapmak gerekmektedir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler