Yaz Okulu Kayıt Aşamaları

Yaz Okulu Seçim Aşaması
Yaz okulu seçimi yaparken ilk önce yaş, ne tip konaklama tercih ettiğiniz, gitmek istediğiniz ülke veya şehri göz önünde bulundurmalısınız.

Bu temel özelliklerden sonra ise standart İngilizce eğitimi mi yoksa yoğun İngilizce eğitimimi almak istiyorsunuz veya spesifik bir spor dalı, sanat vs.. alanda dersler görmek isteyip istemediğinizi değerlendirmelisiniz. Zira yaz okullarında bir çok program seçeneği olduğu için bu sorular programa karar vermenizde size yardımcı olacaktır.

Ardından bu eğitime ayırabileceğiniz süre ve bütçenin de doğru şekilde ortaya konması gerekir. Bütçenizi oluştururken gidilecek ülkenin uzaklığı, eğitim süresinin uzunluğu son derece önemlidir. 

Yaz Okulu Kayıt Aşaması
Yaz okulu programlarına kaydolmak için verilebilecek kesin bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Bu konuda en öncelikli durum vize almak için gereken süredir. Ülkeden ülkeye vize sürecinin uzunluğu değiştiği için son başvuru tarihinde gideceğiniz ülkenin vize prosedürleri rol oynar.

Bununla birlikte birçok okulun yaz program daha kış aylarından dolabildiği için eğer kararlıysanız vakit kaybetmeden en erken tarihte önkaydınızı yaptırmanızda fayda olacaktır. Erken kayıt okulda yer bulmanızın yanısıra uçak biletinin ayarlanması ve vize prosedürleri vs… gibi işlemlerinde daha sorunsuz yürütülmesine olanak tanır.

Bazı özel programlar (örneğin Harvard University, Stanford University yaz okulları) için son başvuru tarihi bulunabilir. Bu okulların çok gözde olması ve programların erken dolmasının yanısıra yine vize süreçleri son başvuru tarihi konusunda belirleyici olur. Bu programlarda başvuru tarihlerini geçirmemeniz çok önem taşır. Bu tarz programlara dair MCI Türkiye danışmalarından bilgi alabilirsiniz.

Başvuru Esnasında Gerekenler
• Size göndereceğimiz okul başvuru formunu ve MCI Türkiye sözleşmesini doldurup imzalayınız.
• Seçtiğiniz dil okulunun önkayıt ücretini yatırınız.
• Pasaport fotokopinizi ve eğer gerekirse size bilgisini vereceğimiz diğer evrakları teslim ediniz.

Not: Özel programlar için ekstra evraklar gerekebilmektedir. Not dökümü, referans, makale örneği vs… bu programlara başvuru yapan öğrencilere gerekli bilgiler verilecektir.

Pasaport Çıkartma Konusunda Destek:
Yurtdışında yaz okulu programına katılacak olan öğrenciler pasaport harcından muaftır. Pasaport harcından muaf olabilmeniz için program kaydınızı yaptığınızda MCI Türkiye ofisi size programa kayıt olduğunuzu gösterir bir belge sunacaktır. Okulunuza hitaben yazılmış bu dilekçeyi okulunuzun öğrenci işlerine sunmanız ardından da okulunuzun size vereceği yazıyı diğer pasaport çıkartmak için gereken evraklarınız ise pasaport dairesine teslim etmeniz gerekmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri
Kaydolduğunuz okuldan kabul belgeniz gelir gelmez MCI Türkiye size vize için gerekli evraklar listesini gönderir. Ülkelere göre farklılık gösteren vize evraklarını hazırlayarak MCI ofisine teslim edersiniz.

MCI danışmanları evraklarınızın kontrolünü yapar ve gerekli vize formlarınızı doldurarak, vize teslim veya vize mülakat randevunuzu alır. Ülkelerin kurallarına göre vize dosyanızı ya şahsen siz teslim edersiniz veya MCI Türkiye sizin adınıza dosyanızı sözkonusu elçiliğe teslim eder.

Vize randevusunda konsoloslukların randevu için verebileceği gün yoğunluklarına bağlıdır. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken elçiliklerde yoğunluk arttığından randevular ileri tarihleri verilebilmektedir. Veya vize dosyalarının işlem süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle erken başvuru son derece önemlidir.

  • Amerika için randevular 7 ila 30 gün sonrasına verilir. Mülakata girdiğiniz gün vize alıp almadığınız belli olur. Vize dosyanızı sizin teslim etmeniz zorunludur.
  • İngiltere randevular 1-7 gün sonrasına verilir. İşlem süresi ortalama 3 haftadır. Vize dosyanızı sizin teslim etmeniz zorunludur.
  • Kanada için randevu gerekmemektedir. Vize başvuruları genellikle 5 gün ila 2 hafta içinde sonuçlanır. Vize dosyanızı sizin adınıza MCI Türkiye teslim eder.
  • Avrupa ülkeleri randevular genellikle 5 gün ila 2 hafta sonrasına verilir. Vize başvuruları genellikle 1 veya 2 hafta içinde sonuçlanır. Ülkeden ülkeye veya daha önce gidilecek ülkeden Schengen vizenizin olup omamasına gore dosya teslimini sizin veya MCI Türkiye’nin yapması değişiklik gösterir.

Uçak Rezevasyonları
MCI Türkiye sürekli çalıştığı acentasından sizin için uygun ucak bileti rezervasyonu yaptırarak bu konuda da size yardımcı olur.
Ancak tüm öğrencilerimizin belirtilen gün, saat ve havaalanlarına inecek şekilde kendi yaptırdıkları ve uygun gördükleri uçak biletlerini satın almaya hakları vardır.

Önemli Not:  Uçak biletiniz, vize başvurunuzun olumlu sonuçlanmasından sonra alınmalıdır. Biletiniz mutlaka okulların öngördüğü havaalanına, belirtilen gün ve saatler içinde inmeli ve kalkmalıdır.

Uçak biletinizi satın almadan önce; uçuş tarihleri, uçağın hareket saati, uçağın indiği havalimanı, uçuş numarası ve iniş saatini danışmanınıza mutlaka bildiriniz. Danışmanınızdan onay aldıktan sonra uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Danışmanınızdan onay almadan lütfen bileti satın almayınız.

Kalan Program Ücretlerinin Ödenmesi
Vizenizin olumlu sonuçlanmasının ardından okulunuzun başlamasına en geç 4 hafta kala okul ücretlerinizin kalanını yatırmanız gerekir. Vizesini almasına rağmen sözkonusu tarihte ödemesini yapmayan öğrencilerin aldığı vizeler okul tarafından iptal ettirilebilir. (Bazı okullar okul ücretinin tamamını kayıt esnasında talep edebilmektedir. Bu genellikle vize kuralları ile ilgili bir durumdur.)

Havaalanı Karşılama ve Konaklama Bilgileri
Uçuş detaylarınız belli olduktan sonra gidişinize bir hafta kala tüm bilgiler size MCI Türkiye tarafından ulaştırılacaktır.

Gidiş Öncesi Önemli Bilgiler
Yola çıkmadan önce varıştaki pasaport işlemleri, uçuş, yanınıza almanız gerekenler, acil durum telefonları vs… hakkında sizi bilgilendirmektir.

Havaalanı Karşılama
İndiğiniz havaalanında okul yetkililerince karşılanacak ve konaklayacağınız yere kadar transfer edileceksiniz. Aynı şekilde program bitiminde  konaklamanızdan  yerden havaalanına olan transferiniz gerçekleştirilecektir.

MCI Türkiye Her Zaman Sizinle
Yurtdışındayken ihitiyaç duyduğunuzda her an bizimle iletişime geçebilirsiniz, size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.

Son Yazılar

İlgili İçerikler