Yurtdışında Turizm ve Otelcilik Eğitimi

Turizm ve Otel İşletmeciliği sektörü ve eğitimi son derece dinamik ve hızla gelişen bir alandır. Hızla gelişmesi nedeniyle kalifiye eleman ihtiyacı da son hızla büyüyen sektörde çok dil bilen eğitimli iyi okullardan mezun olmuş adaylara ihtiyaç duyulmaktadır. Dünyanın en iyi turizm ve otelcilik okulları da yüksek standart ve kalitede sundukları eğitim ile bu kalifiye insan gücünü hazırlamaktadır. Turizm sektörü çalışanlarının dünyanın dört bir köşesinde çalışabileceği son derece uluslararası bir ortama sahiptir. Turizm dalı çalışanları meslekleri gereği dünyanın farklı ülkelerinde ve coğrafyalarında çalışabilirler. Bu durumda yabancı dil bilgisi ve bir işletmenin A’dan Z’sini bilmek tabii ki sizinde elit bir turizm çalışan grubu içinde yer almanıza olanak tanıyacaktır.

Yurtdışında Turizm ve Otelcilik Eğitimi’nin Farkları

 • Yurtdışında turizm ve otelcilik eğitimi size yabancı dil becerinizi arttırmak konusunda yardımcı olur. Hatta bir değil bir kaç dili öğrenebilirsiniz.
 • Yurtdışındaki turizm ve ptelcilik okullarında bir çok farklı ülkeden gelen arkadaşlar edinebilirsiniz. Bu arkadaşlar gelecekte bir gün hepiniz iş hayatına atıldığınızda çok iyi bir network sağlamanıza olanak verecektir.
 • Yurtdışındaki hospitality yani turizm ve otelcilik okullarında eğitim alırken staj imkanınız olur. Staj yapacağınız yer illa eğitim aldığınız ülke olmayabilir. Bu sayede dünyanın farklı köşelerini keşfeder ve deneyim kazanırsınız. Staj yaptığınız yerde başarılı olursanız mezuniyet sonrası çalışma şansınız bile olabilir.
 • Turizm okullarında düzenlenen job fair’ler sayesinde kendinizi daha mezun olmadan işverenlere tanıtma imkanınız olur. Bir çok turizm öğrencisi bu sayede daha mezun olmadan iş teklifi alır. Uluslararası bir işveren çalışan ağı kurabilirsiniz .
 • Turizm okullarının pratiğe yönelik eğitimleri nerede nasıl iletişime geçeceğinizi, müşterilere yaklaşımınızı ve gündelik iş yaşantısında karşılaşabileceğiniz durumlara karşı hazırlıklı olmanızı sağlar.
 • Yurtdışında turizm okullarının bir çok ülkede merkezleri olabilmektedir bu sayede dilerseniz bir dönemi bir kampüste diğer bir dönemi okulun başka bir ülkedeki kampüsünde tamamlama ve dünyayı görme fırsatınız da olacaktır.
 • Yurtdışında turizm ve otelcilik okulları çok köklü bir geleneğe sahiptir. Müşteri ilişkileri olsun diğer departmanlar olsun bu deneyim sizi turizmin özel çalışanlarından bir tanesi olmanızda çok etkili olacaktır.
 • Turizm otelcilik eğitimi alırken otelin tüm bölümlerinde rotasyonu olarak pratik yapma ve eğitim alma şansınız olur. Daha sonrasında uzmanlaşmak istediğiniz alanı rahatlıkla belirleyebilirsiniz.
 • Turizm otelcilik eğitimlerinde sadece Hospitality Management değil culinary management, restaurant management gibi farklı başlıkları da eğitim alanı olarak seçmeniz mümkündür.
 • Lisans eğitiminiz sonrasında master yapmak isterseniz SPA Management, Event Management gibi özel alanlarda eğitim alma ve spesifik bir konuya yönelme imkanlarınızda vardır.
 • Eğitiminiz sonunda seçkin otellerde çalışma fırsatını elde edebilirsiniz ve diğer arkadaşlarınızdan bir adım önde kariyerinize başlayabilirsiniz.

Hangi Ülkelerde Eğitim Alabilirsiniz?

Yurtdışında özellikle İsviçre ve Amerika başta olmak üzere Avustralya, İspanya, Çin gibi ülkelerde bu dalda eğitim alabilirsiniz. Kabul için öncelikle İngilizcenizin yeterli olması gerekir. İngilizceniz yetersiz ise gideceğiniz okulun hazırlığında veya bağımsız bir dil okulunda İngilizce eğitimi aldıktan sonra da programa başlamanız mümkündür.

Dünyanın en iyi turizm otelcilik okulları arasında Glion İsviçre, Les Roches İsviçre, Kendall College Amerika, Blue Mountains Hospitality School Avustralya, Le Cordon Bleu Avustralya  gibi okullar başta gelir. Son derece renkli bir meslek olan turizm kaliteli bir eğitim aldığınız takdirde sizi kariyerinizde en yüksek noktaya taşıyacak ve beraberinde başarıyı getirecektir. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler