Yurtdışı Lise Eğitim Maliyetleri

Yurtdışında lise fiyatları ve yatılı okul eğitim maliyetleri yaklaşık ne kadardır?
Maliyetler ülkeden ülkeye ve okula göre değişiklik gösterir. Aşağıda yaklaşık maliyetleri görebilirsiniz.

İngiltere yıllık yatılı okul ücretleri yaklaşık 28,000 GBP’den başlar.
Amerika yıllık yatılı okul ücretleri yaklaşık 35,000 USD’den başlar.
Kanada yıllık lise-yatılı okul ücretleri yaklaşık 23,000 CAD’dan başlar.
İsviçre yıllık yatılı okul ücretleri yaklaşık 78,000 CHF’den başlar.
Yeni Zelanda yıllık yatılı okul ücretleri yaklaşık 28,000 NZD’den başlar.
Almanya yıllık lise-yatılı okul ücretleri yaklaşık 20.000 Euro’dan başlar.

*Ücretlere okul ve konaklama dahildir.

Bunlar haricinde devlet liselerinde eğitim almak istiyorsanız, şartlar ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. 

Amerika’da lise eğitim maliyeti

Amerika’da devlet liselerinde yabancı öğrenciler için genelde J-1 vizesi ile bir senelik ya da yarım dönemlik değişim programı uygulanır. Bu program maliyetleri çok uygundur, zira konaklamalar gönüllü ailelerde yapılır ve gideceğiniz lise Amerika’nın herhangi bir bölgesinde olabilir. Öğrenci gideceği liseyi keni seçememektedir. Bu program ile liseden mezun olamazsınız. Değişim programlarına yalnızca resmi olarak atanan kurumlar vasıtası ile katılabilirsiniz. Giriş sınavları, gidilecek bölge, ailenin belirlenmesi vs. gibi işlemler nedeni ile en az bir yıl önceden planlanması gerekir. Maliyetler ise senelik 5.000 – 10.000 USD arasındadır. 

Özel liseler ve yatılı okullar, Amerika’da iyi bir üniversite hedefleyen öğrencilere çok uygundur. Sunulan derslerin çeşitliliği, SAT gibi  sınavlara hazırlık, AP (advanced placement) gibi Amerika’da üniversite birinci sınıf düzeyinde eğitim programına benzeyen yüksek akademik standartta eğitim gibi olanaklar, bu okullardaki eğitimin farkını ortaya koyar. Maliyetler ise senelik ortalama 35,000 USD ile 65,000 USD arasındadır.

İngiltere’de lise eğitim maliyeti

İngltere’de devlet liselerinde yabancı öğrenciler (Avrupa Birliği vatandaşı olmayan) eğitim alamamaktadır. Ancak geçmişten itibaren İngiltere’nin de en seçkin okulları arasında olan grammer schools dedigimiz okullar bugün independent college statüsünü almışlardır ve İngiltere’nin en iyi yatılı okul programlarını sunmaktadırlar.  Bu özel lise ve yatılı okulların maliyeti de ortalama 29,000 GBP ile 38,000 GBP arasındadır.

İsviçre’de lise eğitim maliyeti

İsviçre’de yabancı öğrenciler yalnızca özel okullara gidebilmektedirler. Dünyanın en güvenli ve korunaklı bölgelerinde bulunan okullar, parmakla sayılacak kadar azdır. Maliyetler ise senelik ortalama 80,000 CHF ile 115,000 CHF arasındadır.

Kanada’da lise eğitim maliyeti

Kanada’da devlet liselerinde yabancu öğrenciler eğitim alabilmektedirler ancak Kanada vatandaşlarının ödediği ücettten değil, yabancı öğrencilerin ödediği ücretten faydalanırlar. Devlet liseleri çok kalitelidir. Özellikle, yabancı öğrencilerin az olduğu bölgelerde çok daha ilgili okullar ve programlar bulunmaktadır. Devlet okullarında daha çok Kanadalı öğrenciler eğitim aldığından, yabancı öğrencilerin işleri ile ilgilenmesi  Devlet okullarının senelik maliyeti bulunduğu şehir ve bölgeye göre ortalama 20,000 CND ile 30,000 CND arasındadır. 

Özel liselerde sunulan eğitim çok kalitelidir. Kanada’da iyi bir üniversitede eğitim almayı hedefleyen ve bunun için burs kazanmak isteyen öğrenciler için en uygun seçenektir. Hatta Amerika’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için dahi iti bir seçenektir. Öğrenciler ile çok özel ilgilenen ve kaliteli öğretmenleriyle yüksek standartta bir eğitim sunan özel liselerde eğitim maliyetleri ortalama senelik 28,000 CND ile 60,000 CND arasındadır. 

Yeni Zelanda’da lise eğitim maliyeti

Yeni Zelanda’da devlet liseleri de yabancı öğrenciler için çok güzel olanaklar sunmaktadır. Eğitim sistemi İngiltere’ye benzeyen az nüfüsu, yüksek refah seviyesi, spor ve doğaya olan düşkünlüğü ile Yeni Zelanda lise ve yatılı okulları bu ülkeyi çok cazip kılmaktadır. Eğitim kalitesinin yanı sıra Yeni Zelanda dolarının da daha uygun olması ilgi çekmektedir. Zira bu ülkenin sunduğu olanaklar gelecek planları yapan öğrencileri çok etkilemektedir. Devlet okulları maliyetleri senelik 28,000 NZD ile 34,000 NZD arasındadır.

Özel okulların kaitesi de oldukça yüksektir ve öğrencilerine sosyal, sanat ve spor alanlarında eşsiz fırsatlar sunmaktadır. Özel okulları maliyetleri senelik 34,000 NZD ile 46,000 NZD arasındadır.

Almanya’da lise eğitim maliyeti

Devlet liselerin ve Özel Yatılı Okullarda lise eğitimi sunulan Almanya’da eğitim kalitesi çok yüksektir. Ücretler ise 3 kategoride toplanmaktadır:

Senelik 27,000 Euro’ya kadar
Senelik 27,000 – 37,000 Euro arası
Senelik 37,000 – 46,000 Euro arası

Bilgi için Türkiye’nin her yerinden bize 0312 426 9000 ya da info@mciturkiye.com adresinden ulaşabilirsiniz. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler