Yeni Zelanda Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

Yeni Zelanda’da Avustralya gibi Okyanusya’nın en güzel ülkelerinden birisidir. Aşçılık veya pastacılık eğitimini en uygun fiyatlarla alabileceğiniz aynı zamanda yüksek yaşam standarlarına sahip güvenli bir ülke olan Yeni Zelanda iki adadan oluşur. Yeni Zelanda özellikle Pasifik adalarından ve Uzakdoğu’dan çok öğrenci alan ülkelerden birisidir. Yeni Zelanda size aşçılık veya pastacılık eğitimi alırken macera sporları, su sporları, açık hava aktivitelerini hiç olmadığı kadar deneyimleme şansı sunar. Her ne kadar ilk anda kulağa ada ülkesi olması nedeniyle çok sıcak ve tropik bir yermiş gibi gelse de Yeni Zelanda’da iklim ılıman ve serindir. Yüzüklerin Efendisi’nin çekim lokasyonu olan görkemli bir doğaya sahip ülkenin Pasifik adalarından gelen göçmenleri ile oluşturduğu eşsiz ve renkli kültür sizi büyüler. Deniz ile doğa ile yakın ilişki içindeki Yeni Zelanda hem sosyal açıdan hem de eğitimini alacağınız mutfak sanatları açışından size farklı bakış açıları kazandıracakt.

Aşçılık, Pastacılık ve Şarap Eğitiminde Yeni Zelanda Farkı

Dünyada şarapçılık alanında da önde gelen ülkeler arasına giren Yeni Zelanda’da kaliteli aşçılık, pastacılık  ve şarap eğitimi veren okullar bulunur. Okulların programları genellikle en az 6 aydan 2 yıla kadar uzayan sürelere sahiptir. 1 yıllık eğitim ücretleri yaklaşık 15,000 NZD’den başlar. Güney yarımküredeki konumu nedeniyle okulların başlangıç tarihleri biraz farklıdır. Programlar ağırlıklı Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos başlar. Programların tamamı İngilizce olarak sunulur.

İngilizce Seviyesi ve Çalışma Koşulları

Programlara doğrudan kabul için IELTS İngilizce sınavından en az 5.5 skor almanız gerekmektedir. Bazı okullar en az 6.0 skor olmasını da talep edebilirler. Tabii ki dilerseniz öncesinde dil eğitiminizi de Yeni Zelanda’da alıp ardından aşçılık veya pastacılık eğitimine başlayabilirsiniz. Yeni Zelanda’da öğrenciyken IELTS sınavından en az 5.5 skor almış olduğunuz takdirde size part time çalışma hakkı da tanınır.

Yeni Zelanda’dan Avustralya, Pasifik Adaları, Uzakdoğu ülkeleri gibi ilgi çekici köşeleri rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Dünyanın diğer ucuna giderek bu ülkeleri görmek kolay kolay herkesin eline geçecek bir fırsat değildir. Yepyeni bir yaşam ve eğitim deneyimi sizi bekliyor Yeni Zelanda’da. İnsanları son derece sıcakkanlı ve meraklı. Bir ada ülkesinde ve dünyanın zor ulaşılan bir bölgesinde yer almak lokallerin uluslararası öğrencileri daha da keyifle karşılamalarını ve onlardan birşeyler öğrenmeye hevesli olmalarını sağlamış. Yeni Zelanda’da yaşam masraflarınızda bir çok ülkeye göre çok daha hesaplı olacaktır unutmayın.

Takdir ederseniz ki gidilecek mesafe ve vize masrafları biraz yüksek olan ülkeyi öncelikle uzun süreli mutfak sanatları eğitimi almayı düşünen öğrencilere tavsiye ediyoruz. Tabii ki kısa da olsa bu macerayı yaşamk istiyorsanız hiç durmayın mutlaka bu yolculuğa çıkın.

Son Yazılar

İlgili İçerikler