Ülke Ülke Sanat Tasarım Moda

Yurtdışında Sanat, Tasarım ve Moda Eğitimi

Yurtdışında sanat ve tasarım alanlarında mimarlık, iç mimari, moda tasarım, ürün tasarımı, moda yönetimi, brand management  gibi daha bir çok özel başlıkta program sunulmaktadır. Yurtdışında çok özel ve spesifik konularda eğitim alma şansınız vardır. Yurtdışında eğitim alırken son teknolojileri, son trendleri, workshopları, defileleri, ürün lansmanlarını birinci elden takip edebilirsiniz. Yurtdışında alanında öncü okullarda eğitim almanın kariyerinize katacaklarının yanısıra yurtdışında yaşamanın hayatınıza katacağı renkleri de sakın unutmayın. Özellikle sanat eğitimleri sözkonusu olduğunda farklı kültürlerine renkleri sizin yaratcılığınızı da geliştirecektir.

Neden mi yurtdışına giderek moda, sanat veya tasarım eğitimi almalısınız?

 • En orijinal fikirler ve şaşırtıcı ürünleri ortaya koyan bir ülkede sizin de yaratıcılığınızın sanırları kalkacak ve özgürleşeceksiniz.
 • Tam donanımlı okul stüdyoları, atölyeleri size en son teknoloji uygulamalarını kullanarak ürünler yaratmanızı ve yenilikleri takip etmenizi sağlayacak.
 • Pratik yani hands-on ve stüdyo ağırlıklı hatta staj içeren eğitimler sayesinde profesyonel iş hayatının beklentilerini bilerek kariyerinize adım atacaksınız.
 • Bir çok okul sektörden partner firmalar ile çeşitli ortak projeler yürütür… sizde bu projelerde görev alabileceksiniz ve gelecekte belki de sözkonusu firmada çalışacaksınız.
 • Öncü okulların sektör ile yakın ilişkileri sayesinde kariyeriniz için iyi bir ağ oluşturup mezuniyet sonrasında çok daha kolay işe girebilirsiniz.
 • Okulların sürekli düzenlediği veya katıldığı sergiler, fuarlar, defileler de görev alarak kendinizi geliştireceksiniz.
 • Dünyanın farklı ülkelerinden arkadaşlar edinerek farklı kültürleri tanıyacak ve farklı kültürlerin renklerini kendi kültürünüze katarak yaratılarınızda ortaya çıkaracaksınız.

İtalya’da Eğitim

İtalya mimarlık, moda, iç mimari, ürün dizaynı yani sanat eğitimi deyince akla ilk gelen ülkedir ve bir çok gencin hayalini İtalya’da sanat tasarım ve moda eğitimi almak süsler. İtalya’da eğitim alıp deneyim kazanmadıkça sanki birşeyler eksik kalır. Dünyanın en önde gelen tasarım okullarının yer aldığı ülke dünyanın en önemli dizaynırlarını, mimarlarını, stilistlerini dünyaya heidye etmiştir. Gün be gün değişen moda, sanat ve tasarım dünyasını en iyi İtalya’da takip edebilirsiniz. Sınırlarınızı aşmanızı ve farklı düşünmenizi sağlayacak bir ülkedir İtalya. İtalya akademilerinin pratiğe yönelik hands-on eğitimi ile her an çizeceksiniz, dikeceksiniz, üreteceksiniz.

 • Peki İtalya’yı sanat, moda ve tasarım alanında farklı kılan özellikler nelerdir?

İtalya’da tasarım denilince yaratıcılık ve orijinallik en önemli unsurdur. Okullar size yaratıcılığınızı doğru kanalize edebileceğiniz bir ortam sunar, eğitmenler sizi yönlendirir ve yaratıcılığınızın şekil almasını sağlar. Tek bir mecra değil bir çok farklı mecrayı bir arada kullanabilirsiniz.  Akademilerde  moda, iç mimari vs.. bölümler bulunduğu için öğrenciler birbirlerinin yaratılarından ve alanlarından da ilham alabilirler. İtalyan şehirleri zaten başlı başına bir ilham kaynağıdır. Sürekli düzenlenen fuarlar, sergiler, workshoplar, defileler bunu daha da pekiştirir. Bir çok okul bu tip aktivitelerde yer alır ve öğrencilerin bu proseslerin parçası olma imkanı bulunur. Tabii bütün bunların yanısıra yaratıcılığa eşlik eden teknolojide unutulmaz. Son son gelişmeler ve teknolojiler sizin tasarımlarınıza yansır. Özellikle ulaşım tasarımı, ışık tasarımı, iç mimari öğrencileri için teknoloji eğitimlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.  Tabii ki güzellik, farklı mecralar, orijinallik ve teknoloji derken ürünlerin kullanışlı olması da unutulmaz. Belki de bu özellikle İtalyan tasarımını en eşsiz yapan noktadır. İtalya’nın tasarım alanındaki duruşu sürekli yenilikçi ve çok gençtir. Klasik normların dışına çıkar ve olmazları yoktur. Okulların sektör ile yakın ilişkisi vardır ve bu sayede eğitimleri alanlarında lider firmalar tarafından da desteklenir.

 • Kabul Şartları 

İtalyan akademilerine kabul için lise mezuniyeti yeterlidir ve eğitimleri başlangıç seviyesinden itibaren verdikleri için portfolyo talep etmezler. Akademilerin YÖK denkliği yoktur ancak içlerinde Istituto Marangoni, Accademia Italiana gibi çok ünlü olan okullar bulunur. Bu okulların YÖK denkliği olmaması yetersiz olmalarından değil İtalya’daki okul statüleri ve eğitimlerinde pratik unsurun daha yüksek olmasından dolayı müfredatını YÖK’ün değerlendirememesindendir. Özel akademilerde 6 ay, 1 yıl, 3 yıllık programlar veya üst düzey 1 yıllık master programları sunulur. Eğitim dili ağırlıklı olarak İngilizce’dir.

YÖK onaylı özel statüdeki okullar arasında NABA, Domus Academy ve IED’nin bazı programları yer alır. Ancak bu programlara başvuru esnasında portfolyo sunmanız ve en az 12 yıllık lise mezunu olmanız zorunludur.

 • Eğitim Ücretleri

Okul ücretleri 1 akademik yıllık programlar için yaklaşık 7000 Eur’dan başlar ve 26,000 Euro’ya kadar çıkar. Floransa, Milano, Roma gibi kentlerde eğitim alabilirsiniz. Türkiye’ye yakın ve bir çok hesaplı havayolu ile rahatlıkla uçabileceğiniz bir ülkedir. Ayrıca ülkenin çok gelişmiş tren hattı sayesinde en küçük kasabalara dahi rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz bir konuma sahiptir.

İtalya tasarım, sanat ve moda alanında bakış açınızı genişletmek, dünyaya açılmak ve kariyerinizde ilerlemek için tercih edebileceğiniz en iyi ülkedir.

Amerika’da Eğitim

Amerika’da mimarlık, moda, sanat, tasarım, ürün tasarımı gibi bir çok alanda eğitim almak tüm dünyayı ayaklarınıza getirecektir. Amerika’da moda, tasarım veya sanat eğitimi almanın en büyük avantajlarından birisi de işte budur; tüm dünyanın bir ülkede buluşması… Amerika kozmopolit yapısının yanısıra dünyanın en önde gelen iş merkezi olması ve alanda başarılı herkesin bir ayağının Amerika’da olması nedeniyle öğrencilere sonsuz olanaklar sunar. Amerika’da moda, sanat veya tasarım alanlarında eğitim alırken sektördeki gelişmeleri, defileleri, workshopları, sergileri her an takip etme şansınız olacaktır. Yaratıcı gelişiminiz ve ilham almanız açısından daha iyisi düşünülemez. Her gün değişen bir ülke olduğu için sizde buna ayak uydurarak yeni trendleri yakalama ve orijinal fikirler üretmekte daha hızlı olacaksın.

Amerika’da Eğitim Almanın Farkı

Amerika’da mimarlık, sanat, tasarım olsun moda olsun son derece iyi üniversiteler bulunur. Amerika’da iki yıllık önlisans, dört yıllık lisans veya master eğitimlerine katılabilirsiniz. Sanat, tasarım ve moda alanında en çeşitli başlıklarda eğitim seçeneklerini bulabileceğiniz bir ülkedir. Amerika’da Mimarlık’dan Fine Arts’a, Fashion Marketing, Fashion Design’dan Illustration’a, Fibers, Furniture Design, Motion Media Design vb…. bir çok programa devam etme şansınız var.

Amerika’da sanat tasarım üniversitelerine ve kolejlerine kabul hiçte kolay değil. Alanda öncü olan ülke ve üniversiteler başvuru sahiplerinin becerilerini ve isteklerini görmek istiyorlar tabii bu nedenle başvuru sırasında sağlam bir portfolyonuzun olması gerekiyor. Hatta sadece yetenek ve portfolyo değil, not ortalamanızın da iyi olmasını bekliyorlar. Amerika’da önde gelen okulların bazıları doğrudan lisansa devam edecek yeterlilikte olmayan öğrenciler için temel bir hazırlık eğitimine yönelik programlarda sunuyorlar. Veya öğrencileri ilk başta önlisans eğitimine kabul edip burada başarı göstermeleri halinde lisansa devam etmelerine olanak tanıyorlar.

Bu okullarda full time öğrenciyken okulun enstitülerinde sunduğu uygun fiyatlı kısa akşam veya haftasonu temalı workshoplara da katılabilirsiniz, bu workshoplarda size çok şey katacaktır. Ayrıca öğrenciliğiniz süresince okulun sergi, defile vs.. gibi yıl boyu düzenlediği aktivitelerde de takımın bir parçası olarak deneyim kazanabilirsiniz.

Eğitim Dili ve İstenilen Dil Seviyesi

Amerika’da eğitim dili tabii ki İngilizce. Okullara kabul için genelde TOEFL’dan 80-90 skor alınması gerekiyor. Dileyen öğrenciler Amerika’da dil eğitimi alıp ardından da bu okullara başvuru yapabilirler. Bu tip tasarım okullarının genelde kendi İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.

Eğitim Ücretleri

Okulların bir yıllık eğitim ücretleri ise yaklaşık 23,000 USD’den başlamaktadır. Liberal Arts üniversiteleri, Art Schools yani sanat okulları, mimarlık fakülteleri gibi çok farklı seçeneklerin bulunduğu Amerika’da doğru okulu bulmak kariyeriniz için en can alıcı kısımdır.

Amerika çok çalışmanın başarı getirdiği, orijinal ve fonksiyonel fikirlerin takdir edildiği bir ülke tabii aynı zamanda çokta yarışçı bir ortam var. Amerika’da eğer tasarım, sanat, moda alanında eğitim alırsanız sadece kaliteli bir temel oluşturmanın yanısıra hayata dair de çok şey öğrenirsiniz ve iş hayatına girdiğinizde başarma şansınız herkesten daha yüksek olacaktır.

Amerika’da Üniversite Yerleştirme Hizmetimiz

Amerika’da sanat, tasarım, moda alanlarında eğitim ve Amerika üniversite yerleştirme hizmetimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Amerika’nın önde gelen tasarım okulları temsilcilik bazında çalışmadığı için bu okullara başvuru da özel servis sunmaktayız. Bu servisten yararlanarak öğrencilerimizin kabul edildiği bazı okullar aşağıdaki gibidir:

 • FIT
 • Rhode Island School of Design
 • School of Visual Arts
 • SCAD
 • Pratt Institute
 • New School – Parsons School of Design vs…

İngiltere’de Eğitim

İngiltere tasarım, moda, mimarlık, iç mimari ve sanat eğitimi almak için en iyi ülkelerden birisidir. İngiltere yaratıcılık ve yenilik konusunda dünyanın takip ettiği bir ülkedir. Eğer artistik becerilerinizi geliştirmek ve başarılı bir kariyer sahibi olmak istiyorsanız İngiltere’nin sunduğu foundation/hazırlık, önlisans, lisans ve master eğitimleri sizi hayalinize ulaştıracak en iyi seçeneklerdir.

 • Neden İngiltere’de sanat, tasarım ve moda okuyayım diyorsanız işte size bir kaç sebep…

İngiltere’deki sanat, tasarım ve moda okulları öğrencilerinin çalışmalarında deneysel ve analitik bir yaklaşıma sahip olmalarını ve açık fikirli ve eleştirel bir bakış açısı kazanmalarını cesaretlendirir. Bu sayede İngiliz tasarım okullarından mezun olanlar dünyada en hızla iş bulan seçkin tasarımcılar arasında ilk başta yer alırlar. Öğretmenlerinizin, sınıf arkadaşlarınızın ve diğer bölüm öğrencilerinin yanısıra İngiltere’nin eşsiz tarihi ve mimarisi de size ilham verir. İngiltere’den diğer Avrupa ülkelerini kolaylıkla ziyaret eder ve bu kültürlerinden renklerinden çalışmalarınıza birşeyler katabilirsiniz. İngiltere tasarım eğitiminde sizi özgürleştirir. İngiliz tasarım dünyasının belki de en önemli özelliği çeşitliliğinden ve renkliliğinden kaynaklanır. İtalyan stili, Fransız stili derken gözünüzün önünde beliren net imajların ve sınırların yanında İngiltere sınırsız ve belki de ölçüsüzce heyecan verici olasılıklar sunar.

Genç İngiliz tasarımcılar çarpıcı, meydan okuyan, kendini ifade edebilen yaratıcı fikirleri sunarlar ve İngiltere’de eğitim alırken tüm bu yeni trendleri yakından takip edebilirsiniz.  İngiltere’de eğitim alırken alanınıza yönelik son teknoloji ile tanışma ve sınıf derslerini stüdyodaki pratik dersler ile tamamlama şansınız olur. Okulların sanat stüdyosu donanımları dört dörtlüktür.

 • Eğitim Süresi

İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıldır. Bu nedenle Türkiye’den giden öğrencilerin öncelikle foundation/hazırlık denilen bir yıl süreli eğitimi almaları gerekir. Foundation yılına kabul için orta düzey İngilizce ve temel bir portfolyonuzun olması gerekir. Foundation yılı konusunda aklınız karışmasın bu yıl boyunca İngilizce dil dersleri almanın yanısıra tasarım alanına yönelik bir takım hazırlık dersleri de alırsınız. Bu yıl süresince meydana getirdiğiniz eserler daha sonra üniversite akademik programına kabulünüzde rol oynar. Aynı şekilde master programları içinde kabul esnasında portfolyo sunmanız gerekir. İngiltere’de tasarım programları çok gözdedir ve programa kabul ederken okullar çok seçicidir, çok iyi hazırlanmanlısınız. Eğer kabul edilirseniz o zaman gelecekteki başarınızın ilk adımı olarak değerlendirebilirsiniz bu aşamayı.

 • Eğitim ve Yaşam Ücretleri

İngiltere’de üniversite eğitimi senelik yaklaşık 10,000 GBP’den başlar. Yaşam maliyetleri ise bulunduğunuz şehire göre farklılık gösterir. Örneğin Londra’da aylık yaklaşık 1200 GBP gerekirken, diğer kentlerde 900 GBP’de yeterli olabilmektedir.

 • Nasıl Başvuru Yapabilirsiniz?

İngiltere moda, tasarım ve sanat eğitimi alabileceğiniz üniversitelerimizin, foundation okullarımızın bilgilerini “İngiltere Üniversite” sayfamızda bulabilirsiniz. Yaklaşık 90 kadar üniversite ve foundation okulunun temsilcisiyiz ve bu okullar arasından 3 okula kadar başvurunuzu ekstra danışmanlık ücreti almandan yapabilmekteyiz. Başvurunun tüm aşamalarında formlar, referanslar, portfolyo vs.. size danışmanlık veriyoruz ardından kabul sonrası konaklama ayarlanması ve vize safhalarında da beraber işlemlerinizi yürüteceğiz.  “İngiltere Üniversite” sayfamıza göz atmayı unutmayınız.

Son Yazılar

İlgili İçerikler