Pre-Sessional Kursları (İngiltere)

Pre-Sessional İngilizce hazırlık kursları, üniversiteye girmek için akademik şartları sağlayan, yalnızca gerekli olan İngilizce dil yeterlilik sınavları IELTS veya TOEFL sınavlarında istenen puanı az bir puan farkı ile alamayan öğrenciler için düzenlenmektedir. Pre-Sessional kursları genelde Akademik Yıl takvimi içerisinde Haziran ve Eylül ayları arasında düzenlenmektedir. Bazı üniversitelerde yıl içerisinde de sunulabilmektedir.

Öğrencilerin sınav sonuçlarına göre Pre-Sessional kursları 4 hafta, 8 hafta veya 12 hafta sürmektedir. Bu programın tamamlanmasının hemen ardından öğrenci kabul almış olduğu lisans veya yüksek lisans programlarına başlayabilir.
 
Örneğin “Art and Design” Kurslarında 7.0 IELTS isteyen bir İngiliz Üniversitesi, öğrenci 6.5 IELTS sonucu sunduğunda 4 hafta pre-sessional kursuna katılmasını isteyebilir.
 
Sosyal Bilimlerde 6.5 IELTS istenen bir bölümde 6.0 alan bir öğrenci yine 4 hafta pre-sessional takip etmek zorundadır. 
 
Hukuk bölümleri 7 IELTS ister ancak öğrenci 6.0 IELTS elde ederse 12 hafta pre-sessional yapması gerekir.
 
Pre-Sessional Kurslarında amaç, yurtdışında lisans veya yüksek lisans eğitimi başvurusu yapmış, ancak üniversitenin istemiş olduğu İngilizce dil yeterlilik sınav sonucunda istenilen seviyede not alamamış öğrencileri 4-8 veya 12 haftalık bir yaz kursu ile yeterli Akademik İngilizce seviyesine ulaştırmaktır.
 
Pre-Sessional Kursları  genelde haftada 20 saatlik bir ders planı içerisinde verilir. Dersler haricinde öğrenciye ödevler verilir ve “self-study” yapması istenir. Sınıflarda ortalama 12 öğrenci bulunur.
 
Pre-sessional kurslarında ileri seviyede İngilizce dersleri, Akademik İngilizce, İngilizce yazma yeteneğinin geliştirilmesi, Konuşma İngilizcesinin özellikle sunumlar, seminerler ile geliştirilmesini hedefler.

Son Yazılar

İlgili İçerikler