Popüler Bölümler ve Doğru Bölüm Seçimi

 • İşletme ve Yönetim (Business and Management Studies): Bu bölüm sonrasında ticari bilinc gelistirir ve mezuniyetin hemen ardından seçtiğiniz dalda çalişmaya baslayabilirsiniz. İş dünyasında ki çok çeşitli sektor ve endustrilerde çalışabilirsiniz. Bu nedenle de kariyer secenekleriniz de çok farkli olabilir. Hangi sektorde çalışmak istediginize karar verin ve part-time işer, gonullu projeler ve okulda yapacağınız sandwich adi verilen 1 yil zorunlu maaşlı stajyerlik sonrasinda kisa surede calismaya baslayabilirsiniz. 
 • Mimarlik (Architecture): Mimarlik planlama, tasarımlama, binalarin inşa edilmeleri ile ilgilenir. Bu süreç içerisinde de bu farkli konularin bir araya gelmesi ile eğitiminiz esnasında çeşitli bilgi ve teknik becerilere sahip olursunuz. Dizayn bu bölümun en onemli kisimlarindan birisidir ve bunu yaparken de  binalari, bosluklari kulturel bir kontekst içerisinde, çevreye uyumlu ve duyarlı ve yeni teknolojiler kullanarak yaparsiniz. Bu bölüm de eğitim alirken diger aktiviteler ile de becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Örneğin gonullu projeler, part time işer, aile sorumluluklari, spor, kulup uyelikleri, liderlik rolleri vs.. Bunlari yaparken de sizin becerilerinizi ve karaklerinizi en iyi şekilde yansitabileceginizi dusunun. Bu şekilde kendinizi de daha iyi taniyabilir, ve zayif olan yonlerinizi kesfedebilir ve bu şekilde kendinizi gelistirebilirsiniz. Bölüm mezuniyetinizden sonra. Mimar, mimari teknolojist, ic mimar, bina denetimcisi ve proje yoneticisi olabilirsiniz. On kisiden az calisani olan kucuk bir firmada da çalışabilirsiniz ya da devlet icin projelerde yer alabilir, bankalar için ya da özel yaşam alanı projelerinde çalışabilirsiniz. Hatta sehir planlama, cevre planlama, tarihi binalari koruma ve deneteme, tiyatro ve televizyonda production designer konularinda çalışabilirsiniz. Eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında bulunanlar: Bath, Cambridge, UCL, Edinburgh, Newcastle, Cardiff, Sheffield, Manchester School of Architecture, Liverpool, Oxford Brookes, Nottingham, Brighton, Kent, Kingston, Arts University at Bournemouth, Coventry, University of the Arts, Anglia Ruskin.
 • Sanat ve Tasarım (Art & Design): Yaratıcı endüstriler, etraflıca düşünebilen, yaratıcı problem cozuculer ile çalışmak isterler ve bu özellikler sanatçı ve tasarımcılarda doğustan olan yeteneklerdir. Bu nedenlede belirli endüstriler için vazgecilmezlerdir. Zira yaratıcı sektorler, farkli dusunebilen, sorular urettigi kadar cozum de sunan kisiler uzerine dayanmaktadır. Medya, reklam, pazarlama, sanat yönetimi, eğitim, sağlık, moda, grafik tasarımı, ilustrator, tekstil tasarımı, üniversite öğretmeni vs. gibi bir çok dalda çalışabilirsiniz. 
 • Muhasebe ve Finans (Accounting & Finance): Birçok sektorde çalışmak mumkundur, muhasebe ve musavirlik firmalari, yatırım bankalari, özel bakacilik, sigotta firmalari, danismanlik firmalari, devlet daireleri vs. Eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında bulunanlar: Bath, LSE, Warwick, Glasgow, Exeter, Cardiff, Newcastle, Lancaster, City, Durham, Manchester, Edinburgh, Aston, Reading, Surrey, Essex, Queen Mary, Sussex, Hull.
 • Tarım ve Ormancılık (Agriculture & Forestry): Bu bölüm yalnızca çiftlik yönetimi ile ilgili degildir. Birçok büyük uretici sirket ve bankalar icin çalışılabilecek pozisyonlar da olmaktadır. 
 • Antropoloji (Anthropology): Bu bölüm sonrasında kar amacı gütmeyen projelerde, devlet dairelerinde, uluslararası organizasyonlar, üniversiteler, müzeler ve gönüllü organizasyonlarda çalışılabilir. 
 • Arkeoloji (Archaeology):  Arkeolog olarak üniversitelerde, muzelerde, tarihi binalarda, arkeolojik sitelerde kurator, danisman gibi pozisyonlarda  çalışabilirsiniz. Hatta farkli dallara gecerek turizm ofişerinde calisabilir ya da kartograf da olabilirsiniz. 
 • Biyoloji (Biological Sciences): Bu bölüm sonrasında üniversite ve kliniklerde araştırma enstitulerinde, ilaç ve bioteknoloji firmalarında, özel hastene, devlet hastanelerinde, bilim ve teknik danismanlik firmalarinda, üniversite ve kolejlerde, doğal yaşamı koruma oraganizasyonları gibi bir çok alanda çalışabilirsiniz. 
 • Kimya Mühendisliği (Chemical Engineering): Kimya mühendisligi bölümunde alacağınız eğitim kapsamlı bir eğitimdir ve edineceginiz bilgi ve beceriler yalnızca mühendislik alaninda değil, bir çok endustride degerli bulunacaktır. Bunlar arasinda finans, yönetim ve IT’de vardir. Ham maddeleri işleyen tüm sektörler kimya muhendişerine ihtiyac duyar. Doğal gaz ve benzin cikaranlar, nükleer ve diğer güç kaynaklari, ilac endüstrisi, yiyecek, plastik, metal, polimer üreticileri vs… Eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında bulunanlar: Leeds, Manchester, Birmingham, Newcastle, Bath, Edinburgh’ Heriot-Watt, Surrey, Nottingham, UCL, Aston, London South Bank 
 • İnsaat Mühendisliği (Civil Engineering): Fen bilimleri, matematik ve teknolojiye olan hakimiyetiniz ile bir çok yapiyi dizayn edip yaratabilecek ve yapıların ve kaynaklarının da da en etkin şekilde kullanilabilmesini sağlayacaksınız.  Gerçekci bir yapı temelli projelerde yer alarak mühendislik tecrübelerinizi arttıracak ve başkaları ile birlikte çalışmayı da başaracaksınız. Bu yapılar arasında köprüler, yollar, tüneller, kanallar ve daha birçok büyük yapı olacak. 
 • İletişim ve Medya (Communication & Media Studies): Bu bölümde yapacağınız çalışmalar hem pratik ve tamamen teorik olması kadar çeşitli olacak. Birçok sektörde görev alabilirsiniz. Film ve TV yayıncısı, medya planlamacı, multimedia uzmanı, tv/film yapımcısı, reklam müdürü, reklam yazarı, gazeteci, magazin yazarı vs…Eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında bulunanlar: Warwick, Southampton, Newcastle, Goldsmiths, Sussex, Royal Holloway, Stirling, Queen Mary, Coventry, Kingston
 • Bilgisayar Bilimleri (Computer Science): Bu bölüm kendi içerisinde de birçok konuya sahiptir ve bu nedenle hem teorik eğitim hem de pratik eğitim yogun olarak devam eder. Isverenler de edindiginiz teknik beceriler kadar teknik olmayan ama tecrübe edindiğiniz çözüm odaklı beceriler de ararlar. IT sektörünün yanısıra, telekomünikasyon, uzay ve savunma, finans endüstrisi gibi bir çok alanda iş bulabilirsiniz. Eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında bulunanlar: Cambridge, Imperial College London, Oxford, Glasgow, Bristol, Exeter, Birmingham, Exeter, Birmingham, York, Warwick, Southampton, Bath, Durham, St. Andrews, Manchester, Liverpool, Newcastle, Nottingham, Kent. Royal Holloway, Coventry, 
 • Economics: Mezuniyetiniz sonrasinda hem özel hem de devlet icinde bir çok pozisyonda çalışabilirsiniz. Finansal risk analisti, ekonomist, istatistik uzmanı, yatırım uzmanı vs… Eğitim alabileceğiniz en iyi üniversiteler arasında bulunanlar: Warwick, LSE, UCL, Bristol, Exeter, St. Andrews, Durham, Nottingham, Bath, Surrey, Ediburgh, York, Kent, Queen Mary,Manchester, Sussex, Royal Holloway, Leicester, Bournemouth, Portsmouth, Keele
 • Pazarlama (Marketing):  Marketing , en popüler kariyerlerden birisi olduğundan, üniversiteye kabullerde de yarışın artmasına sebep olmaktadır.  Reklam, PR ajansları, sprecialist marketing, organizasyonlar, kar amacı gütmeyen kurumlar,  eğitim kurumları, finans sektörü ve daha birçok sektörde iş alanlarının mecut olduğu bu bölüme girmek için İngilizce seviyenizin de çok çok iyi olması beklenir. 
 • Makina Mühendisliği – Mechanical Engineering: Makina Mühendisliği derecesi matematik, fen bilimleri, teknoloji, işerme ve yonetim dallarının bir kombinasyonudur. Tum mühendislik disiplinleri arasinda en genis calisma bu bölümde yapilir. Tum parcalarin tasarim, gelistirme, yerlestirme, operasyon ve korunmasi makine mühendisliğinin alanina girer. Üretim, yapi, uzay bilimleri, otomotiv, enerji, demir yollari, spor, tip vs…

Doğru Bölümü Seçmek

Üniversite’de alacağınız eğitimi seçmek herkes için kolay olmayabilir. Çok sayıda seçenek arasından seçim yapmak gercekten zorlayıcı olabilir.  Herkesin beklentisini karşılayan tek bir bölüm yoktur, bu nedenle size uygun olan bölümü bulmak gerçekten önemlidir. Hangi bölümde okuyacağınıza karar vermenin en iyi yolu asağidaki soruları kendinize sormanızdır:

 • Hangi konular ilgimi çekiyor?
 • Yetenekli olduğum şeyler neler?
 • Üniversite’den sonra hangi işte çalışmak istiyorum?
 • Hangi akademik becerilerimi geliştirmek istiyorum?

En popüler dallara ilgi çok oldugundan, bu bölümlere kabul almak da kolay olmamaktadır. Geleneksel bölümler mi ilginizi çekiyor, yoksa belirgin bir kariyer öneren bölümler mi? Binlerce bölüm var ve bazen aynı başlıktaki bölümler her üniversitede ayni şekilde eğitim vermez ve aynı materyalleri kullanmaz. Peki o halde nasıl uygun bölümü seçeceksiniz?

Bazı insanlar için bölüm seçmek çok kolaydır. Çocukluklarından itibaren beyin cerrahi olmak istemişlerdir, ya da coğrafya, dağlar ve buzullar belki de hayvanlar en büyük tutkularıdır.

Ancak birçok kişi için kursların çeşitliliği çok fazladır, öyle ki daha önce hiç duymadıkları ve hakkında bilgileri olmadıkları çeşitliliktedir. Ama bir şekilde binlerce kurs arasından size en uygun olanlar için kısa bir liste yapmanız gerekiyor, peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İlk başta bunu yapmak çok zor görünebilir, ancak hiç ilginizin olmadığı bölümleri ve gitmek istemediğiniz üniversiteleri (eve çok uzak olan/çok yakın olan, giriş şartları ulaşabileceğinizin yukarısında olanlar) dışarıda bıraktığınızda  listenin birden çok daha azaldığını göreceksiniz. Örnegin aşağıdaki bölümleri hiç duymuş muydunuz?

BA Adventure recreation
BA Animation
BSc Audiology
BA Hausa and Arabic
BA Special effects
BA Packaging design
BA Playwork
BSc Police studies and citizenship
BSc Disaster management
BA Viking studies

Peki Hangi Bölüm?
Başvurmadan once, okuyacağınız bölümün tam olarak ne oldugunu anlamanız çok önemlidir. Örnegin ekoloji, doğal yaşamın korunması ve ‘yeşil’ konuları ile ilgilenir. Ama bunların yanısıra yaşayan organizmaların ve çevrelerinin birbirleri ile ilişkilerini bilimsel metodlar yolu ile inceler. Yani sandığınızdan daha bilimsel bir yaklaşım içerebilir.

Dil ile ilgili olan bölümler ise çok farkli olabilir, bazıları edebiyat üzerine konsantre olurken diğerleri çeviri, kültür, dilbilim vs. gibi konular uzerinde olabilir.

Psikoloji de farklı konulara doğru eğilebilecek bir bölümdür, sosyal bir dal olarak da tamamlanabilir ancak tamamen bilimsel bir yöne de kayabilir.

Okuyacağınız bölüme 3 ile 6 yıl arasında bir sure vereceksiniz ve eger ilginizi yeterince çekmez ise gerçekten başarılı olmanız ve bu kadar süre devam etmeniz kolay olmayacaktır. Eğer ilginizin olduğu ve ayrıca becerinizin olduğu bir konuda çok daha motivasyonlu olacağınızdan başarılı olmanızda çok daha mümkündür. Belki herkesin bahsettiği, ilginç ve mezuniyet sonrasında çok iyi bir kariyer vaat eden bir bölüm vardir, ama siz bu konuda iyi degilseniz, sonunda bölümu basari ile bitiremez ve sonunda çok daha başarısız bir sonuç ile karşılaşabilirsiniz.

En önemli olan iyi oldugunuz konuda kendinizi geliştirmektir. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler