Öğrenciler

Öğrenciler!

Çevrenizdeki normal okullarla karşılaştırıldığında, yurtdışında Yatılı Okula devam etme olasılığı bazen korkutucu görünebilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan farklı bir ortamda uzak olacaksınız. Bununla birlikte, Yatılı Okulları olumlu bir seçenek olarak değerlendirmek için birçok neden var, bu da size birinci sınıf bir eğitim vermenin yanı sıra kişisel sorumluluklar edinmenizin de büyük bölümünü veriyor.

Yatılı okullar genellikle öğretmenlerin her öğrenciyle etkileşimde bulunmalarına izin veren küçük sınıf boyutlarına sahiptir ve sınıf düzeni, genellikle öğrenci katılımını ve sınıftaki herkes arasında göz temasını teşvik etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Ayrıca, Yatılı Okullardaki kurs seçenekleri çeşitli ve geniş kapsamlı olma eğilimindedir. Atletik ve müfredat dışı birçok fırsatlar olacak ve öğrenciler yeni şeyler denemek için teşvik edilecektir.

Yatılı okula gitmek bir serüvendir. Yatılı Okulda, yeni şeyler denemek, yeni konular incelemek ve yeni insanlarla arkadaş olmak için bir beklenti ve istek duyulan bir topluluğun parçası olacaksınız. Yatılı okullar dünyanın dört bir yanından öğrencileri cezbeder, böylece farklı kültürlerden ve farklı geçmişlerden insanları tanırsınız. Yeni şeyler denemek ve yeni durumlar yaşamak. Bazen biraz göz korkutucu olabilir ama ödüller daha da şaşırtıcıdır. Aynı zamanda zorlu ve ödüllendirici!

Aileden ve arkadaşlardan uzak olmak, ilk başta duygusal olarak stresli olabilir. Yüksek finansal maliyet, Yatılı Okulun herkes için olmadığı anlamına gelir. Yani, buna değer mi? Kendi ülkenizde özel bir okuluna ya da yerel lise eğitiminize devam ederek iyi bir eğitim alamaz mıydınız?

Öğrenci odağı – Yatılı okullar genellikle öğretmenlerin her öğrenciyle iletişim kurmasını sağlayan küçük sınıf boyutlarına sahiptir. Sınıf ayarları genellikle öğrencinin katılımını ve sınıftaki herkes arasında göz temasını teşvik etmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Fakülte kalitesi – Yatılı Okul öğretim personelinin çoğunluğu, öğretim konularında uzman derecelerine sahiptir.

Kaynakların kalitesi – Yatılı Okullardaki öğrenci kaynakları – kütüphane, tiyatro tesisleri, laboratuvarlar veya atletik kompleksler gibi – genellikle çok yüksek bir standarda sahiptir

Geniş ders seçenekleri – Yatılı Okullardaki kurs seçenekleri farklı ve geniş kapsamlı olma eğilimindedir. Atletik ve müfredat dışı fırsatlar da bir o kadar fazla olacaktır ve öğrenciler yeni şeyler denemek için teşvik edilecektir.

Üniversite danışmanlığı – Yatılı Okullardaki üniversite danışma bölümleri genellikle iyi bir kadroya sahiptir ve danışmanlar son derece deneyimli olma eğilimindedir. Kendiniz için sorumluluk almak kolay bir seçenek değildir, ancak elbette öğretmenlerden, ve akademik danışmanlardan destek alacaksınız.

Yatılı Okullarda sunulan güçlü bir destek yapısı sayesinde, zamanınızı nasıl harcayacağınız, alacağınız kurslar ve katılacağınız etkinlikler konusunda daha doğru seçimler yapacaksınız.

Çoğu öğrenci bunu olumlu olarak görür. Daha fazla olgunluk, daha fazla öz yeterlilik ve üniversiteye üstün hazırlık anlamına gelir.

Çok eğleneceksin ve bir sürü arkadaş edineceksin. Sınıfta ve sporda üstünlük elde etme şansına sahip olacaksınız. Çok çeşitli arkadaşlara sahip olacaksınız

Yatılı Okullar aktif olarak geniş bir coğrafi, ırksal ve sosyo-ekonomik alandaki öğrencileri almayı hedefler. Yatılı Okulda, çok çeşitli bireylere ve kültürleri tanıyacaksınız, oysa yerel seçenekler sizi daha dar bir geçmişe sahip öğrencilere maruz bırakabilir.

Bazen zor olacak ama gururlu bir topluluğun parçası olacaksın. Kendinizi güven içinde büyürken göreceksiniz ve aileniz şüphesiz “yeni sizi” fark edecek.

Yatılı Okula Gitmek İçin En İyi 10 Neden

1. Öğretme konusunda tutkulu olan öğretmenleriniz olacak
Yatılı okullar seçtikleri konuda uzman olan nitelikli öğretmenleri işe alır. Gençleri eğitmek konusunda tutkulu olduklarını ve öğretmeyi sevdiklerini göreceksiniz. Disiplin yatılı okulda nadiren bir sorun olduğu için öğretmenler, mesafeli davranışlarda bulunmak zorunda kalmadan öğretmenlik yapabilirler.

2. Spor tesislerini seveceksiniz
Çoğu yatılı okulun mükemmel spor tesisleri vardır ve sunulan spor çeşitleri akıllara durgunluk verebilir. Eskrimden hokey, futbol’dan golf, bincilikten basketbol’a kadar birçok spor dalı ve her şeyin tadını çıkarabileceğiniz bir yüzme havuzu, spor salonları ve oyun alanları bulabilirsiniz.

3. Harika sanat olanakları bulacaksınız
Tiyatro, drama, dans, müzik, güzel sanatlar… Eğer müzikal ya da sanatsalsanız, yeteneğinizin yeşerip gelişeceği Yatılı Okul ortamına dalacaksınız. Birçok okul etkileyici sanat merkezlerine sahiptir. Korolar yaygındır, orkestralar boldur ve müzik tarzınızı yaratmanız için teşvik edilirsiniz.

4. Evden uzakta yaşamaya başlayacaksınız
Evden ayrılmak asla kolay değildir, ancak Yatılı Okulda yaşamak kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Daha hızlı büyüyecek ve akranlarınızın aynı deneyimlerden geçeceği bir toplulukta herşeyle daha iyi başa çıkmayı öğreneceksiniz. Öğretmenler tarafından destekleneceğinizi ve ebeveynlerinizin yalnızca bir telefon görüşmesi veya e-postayla ulaşılabileceğini her zaman hatırlatmakta fayda var.

5. Akademik olarak yüksek standartlar

Yatılı okullar oldukça yüksek standartlarda eğitim verir ve öğrencilerin meraklı olmaları, soru sormaları ve zorlayıcı sorunlarla mücadele etmeleri teşvik edilmektedir.

6. Yatılı Okulda olmak isteyen öğrencilerle kuşatılacaksınız

Yatılı Okulda ki öğrencilerin istekli bir şekilde orada olmayı seçtiklerini göreceksiniz. Yatılı Okulu seçtiler, çünkü en iyi eğitimi almak, kendi potansiyellerini gerçekleştirmek istiyorlar. Çoğu okul öğrencileri kabul ederken seçici olduğu için, en doğru okulda kendinize ve hedeflerinize uyan bir eğitim alacaksınız.

7. Kütüphaneler, medya merkezleri, bilim ve araştırma merkezleri en son teknolojiye sahip

Daha eski, daha yerleşik okullar, çoğu durumda muhteşem bir şekilde donatılmış geleneksel kütüphane olanaklarına sahiptir. Tipik bir Yatılı Okul kütüphanesi, çok sayıda kitap ve baskı malzemesine ek olarak en son bilgisayar teknolojisine sahip olacak. Yine aynı şekilde STEAM programları sunan, donanımlı laboratuvarlar ile de çok keyifli deneyler yapacaksınız.

8. Kendinizden sorumlu olmayı öğreneceksiniz

Yatılı Okuldaki öğrenciler çabuk olgunlaşır ve diğer öğrencilerle ilişki kurabilmek hayati bir beceridir. Eğitiminiz boyunca, hayatınızın geri kalanında size yardımcı olacak birçok sosyal beceri kazanacaksınız. Aynı zamanda birçok kalıcı arkadaşlık kuracak ve yetişkinlikte değerli olacak kapsamlı bir iletişim ağı kuracaksınız.

9. Sınıflar küçük olacak

Devlet okullarında sınıf mevcudu 40’a kadar olabilir. Yatılı Okulda Değil. Sınıflar genellikle 10-15 öğrencidir. Bu, öğretmenlerden daha fazla kişisel ilgi göreceğiniz ve katılmaya teşvik edileceğiniz anlamına gelir.

10. Akıllı olmak sorun değil

Yatılı okulda akıllı olmak da çok güzel. Herkes orada çünkü öğrenmek istiyorlar, yani sınıfın en iyisi olmak sorun değil.

Son Yazılar

İlgili İçerikler