Neden Yurtdışında Yaz Okulu

  • Yurtdışında yaz okulu öğrencileri çeşitli dillerde dil eğitimi alırken ve dünyanın her köşesinde yaşıtları ile bu dilde konuşurken aslında uluslararası bir ortamda kendi başlarına yaşayabilme, sorunlarını çözebilme ve yaşam deneyimi kazanma gibi bir çok fırsatı da elde ederler.
  • Yurtdışında yaz okuluna katılmak bir ayrıcalıktır. 18 yaş altı öğrenciler için büyük bir deneyim ifade eder. Ailelerinden uzakta kendi başlarına yaşadıkları yaz okulu deneyimi dil becerilerini geliştirdiği gibi aynı zamanda kendine güven ve dünyayı tanıma şansı da sunar.
  • Çocuklar ne kadar küçük yaşta uluslararası deneyim elde ederek dünyanın farklı kültürlerini, yaşam tarzlarını öğrenirlerse ilerideki yaşlarında daha toleranslı oldukları gibi dünyadan da korkmayacaklardır. Hele ki gün gelip başka bir ülkede eğitim almaları, yaşamaları veya çalışmaları gerekirse adaptasyon süreçleri çok daha kolay ve hızlı olacaktır. Dile olan hakimiyetleri uluslararası ortamda kendilerine olan güvenlerinin daha da artmasını sağlar. Çünkü iletişim kurabilmek yanlış anlaşılmayı, kendi ifade edememe endişesini ortadan kaldırır. Bu beceriler de en iyi küçük yaşta kazanılır.
  • İleri yaşlarda dil öğrenmek, uluslararası ortamlara girmek ve adapte olmak çocuklukta bunu yaşamamış bazı bireyler için ne kadar zordur. Yaz okullarına göndererek çocuğunuzu bu zorlukları yaşamaktan kuratabilirsiniz.
  • Öğrendikleri dilin kültürünü tanımak dili daha çok sevmelerine olanak tanır. Ayrıca yaz okullarının yetişkin kurslarından farklı olarak bir çok aktivite, gezi ve sporla renklendirilmiş olması çocukların ortamdan daha da memnun olmalarını sağlar. Bu sayede bunu sadece sınıfa girilip çıkılan, ödev ve sınav yapılan sıkıcı bir ortam değil son derece keyifli bir yolculuk olarak algılarlar. Hatta 15 ve 16 yaş üstü için sunulan bir takım akademik yaz okulu programlarında üniversitede hedefledikleri bölüme yönelik dersler alarak kredi kazanabildikleri gibi herşeyden önemlisi üniversite hayatına dair ipuçları da elde ederler.
  • Her yıl bütçenizde müsait olursa farklı ülkelere gönderin çocukları… farklı hayatlar, kıtalar, insanlar hakkında fikir edinsinler. Bir gün belki daha uzun süreli bir eğitim ülkesi seçmeleri gerektiğinde işte bu deneyim en doğru seçimi yapmalarını sağlayacaktır. Kendilerine her zaman dünyada görülmeye değer sayısız yer olduğunu hatırlatmayı unutmayın.

Son Yazılar

İlgili İçerikler