Neden Yurtdışında Dil Eğitimi

  • Yurtdışında dil eğitimi almak, dil kursuna  gitmek gerçekten faydalı mı ve yapacağım harcamaya değer mi? Bu herkesin aklındaki en önemli soru. Bunun cevabı aslında sizde saklı… Çünkü yurtdışında olsun yurtiçinde olsun dil öğrenmek belli bir çaba ve azim gerektirir. Bu yüzden yurtdışında alacağınız dil eğitimini faydalı kılmak ve hem zaman hem maddi bakımdan yapacağınız harcamaların karşılığını almak sizin göstereceğiniz ilgi, azim ve çalışma becerisi ile şekillenecektir.
  • Bir dili konuşulduğu ülkede çok daha hızlı öğrenirsiniz. Gündelik hayatınızda kullanmanız bir yana sinemaya, tiyatroya gidebilir, lokal arkadaşlar edinebilirsiniz. Bu aktiviteler özellikle konuşma dilindeki incelikleri öğrenmenize olanak tanır. Ama yanılmayın tabii bu tekbaşına yeterli olmayacaktır.
  • Bu yanılsamaya sahip birçok öğrenci ile karşılaşıyoruz her gün.  Ama şunu unutmayın ki hayat sadece gündelik informal konuşmalardan ibaret değildir. Yeri geldiğinde o dilde yazabilmeniz, formal iletişim kurabilmeniz, dergi veya gazete yazılarını anlayıp kendi fikirlerinizi ifade edebilmeniz de gerekir. Düşünsenize bir kere sadece sokakta gündelik konuşmanız ise üniversitede okuyabilir misiniz? Bir dili iyi bilmek bütün bu becerilere sahip olmaktan geçer.  Bir kelimeyi duyabilirsiniz, konuşurken  doğru da kullanabilirsiniz peki yazarken nasıl yazıldığını biliyor musunuz? Bu aşamada dil okulunun size sunacakları çok önemlidir. Bir dili her açıdan öğrenmeniz yanı gramer, okuma, yazma, konuşma vs.. ve bu becerileri hayatınıza aktarabilmeniz formal bir dil eğitiminin temel amacıdır.
  • Bir dili ülkesinde öğrenmek size aksan konusunda da katkı sağlar. Dil okulunda doğru telaffuzu öğrenirsiniz ama bir yandan da sokaktaki insanları dinleyin. Hepsi farklı aksanlarla iyi veya kötü telaffuzlar ile konuşurlar hatta sizin gibi farklı ülkelerden gelenlerin konuşmalarını dinleyin onlar ise apayrı bir tonlama ile konuşurlar. İşte bu renklilikte o da dile daha hakim olma ve farklı versiyonları anlamanızı geliştirir. Çünkü sizde hayatınızda hep doğru telaffuz eden kişilerle karşılaşmayacaksınız. Siz doğru konuşmayı öğrenirken bir yandan da her ortamda söyleneni anlamayı da öğreneceksiniz. Yurtdışında dil eğitiminin en önemli faydalarından birisi de budur unutmayınız.
  • Peki bir dil sadece sınıfta  derslere girerek öğrenilir mi? Tabii ki hayır sadece derse girip çıkmak bir dili öğrenmeye yetmez. Bir dili öğrenirken bu dile ait kültür ile de yakınlaşmanız gerekir. Kültürünü sevmediğiniz, yakın bulmadığınız veya sevmeseniz bile tanımak için çaba göstermediğiniz bir dili tam öğrenemezsiniz. Dil bir kültür unsurudur. Bir dil sadece gramer kurallarından oluşmaz. Dile ait edebiyat, yaşam tarzı, inançlar, müzik vardır. Dili öğrenmekteki en önemli etken dilin ait olduğu kültür ile kuracağınız bağdır. İşte bu bağ dile hakim olmanızı ve gerçekten öğrenmenizi sağlar. Bu bağı da en iyi dil eğitimini yurtdışında alarak kurabilirsiniz. Dil eğitiminizi sınıfın dışına taşıyın. Tiyatroya gidin, müzeleri gezin, kütüphanelere gidin, farklı şehirleri tarihi yerleri ziyaret edin,  doğa yürüyüşlerine çıkın, lokallerin tercih ettiği yerlerde yemek yiyin,  spor klübüne kaydolun, dil bilginiz çok az değilse ülkeye özel hobi kurslarına gidin. İşte bu sayede yabancı diliniz gelişir.
  • Sadece sınıf veya sadece sokakta bir dili konuşmak yetmez. Bu bir hayat tarzı ve yaşam becerisidir.
  • Yurtdışına sadece yabancı dili hiç bilmeyenler veya az bilenler eğitim için gitmezler. Aynı zamanda zaten belli bir yabancı dil bilgisine sahip kişiler işleri gereği mesleki yabancı dil kurslarına gidebilir veya yurtdışında master, lisans gibi eğitimler düşünen öğrenciler yabancı dil sınav hazırlık gibi kurslara giderek yabancı dillerini pekiştirirler. Hatta yabancı dil öğretmenleri özellikle de İngilizce öğretmenleri zaman zaman öğrencilerine daha iyi öğretim yapabilmek ve yenilikleri takip edebilmek için yurtdışında özel kurslara devam ederler. Her yaştan, her meslekten, farklı farklı amaçlarla ama aynı keyifle yurtdışında dil öğrenebilirsiniz.
  • İngilizce dil okulları, Fransızca, Almanca, İtalyanca dil okulları hepsi öğrencileri kendi kültürleri ve yaşam tarzları içinde dil akıcılığına veya sınavlara veya mesleki dil hakimiyetine hazırlarlar. Dili o ülkenin insanı gibi algılamanız herşeyi değiştirecektir.
  • Yurtdışında yabancı dil eğitimi bir bütündür. Dil becerilerinin kazanılması, yaşam deneyimi, farklı kültüre adapte olma, hem informal hem formal olarak dile hakimiyet, problem çözümü ve dünya vatandaşı olmanın ilk adımıdır.

Fotoğraf Buro Millennial
Fotoğraf Buro Millennial

Son Yazılar

İlgili İçerikler