İtalya’da Eğitim

İtalya mimarlık, moda, iç mimari, ürün dizaynı yani sanat eğitimi deyince akla ilk gelen ülkedir ve bir çok gencin hayalini İtalya’da sanat tasarım ve moda eğitimi almak süsler. İtalya’da eğitim alıp deneyim kazanmadıkça sanki birşeyler eksik kalır. Dünyanın en önde gelen tasarım okullarının yer aldığı ülke dünyanın en önemli dizaynırlarını, mimarlarını, stilistlerini dünyaya heidye etmiştir. Gün be gün değişen moda, sanat ve tasarım dünyasını en iyi İtalya’da takip edebilirsiniz. Sınırlarınızı aşmanızı ve farklı düşünmenizi sağlayacak bir ülkedir İtalya. İtalya akademilerinin pratiğe yönelik hands-on eğitimi ile her an çizeceksiniz, dikeceksiniz, üreteceksiniz.

  • Peki İtalya’yı sanat, moda ve tasarım alanında farklı kılan özellikler nelerdir?

İtalya’da tasarım denilince yaratıcılık ve orijinallik en önemli unsurdur. Okullar size yaratıcılığınızı doğru kanalize edebileceğiniz bir ortam sunar, eğitmenler sizi yönlendirir ve yaratıcılığınızın şekil almasını sağlar. Tek bir mecra değil bir çok farklı mecrayı bir arada kullanabilirsiniz.  Akademilerde  moda, iç mimari vs.. bölümler bulunduğu için öğrenciler birbirlerinin yaratılarından ve alanlarından da ilham alabilirler. İtalyan şehirleri zaten başlı başına bir ilham kaynağıdır. Sürekli düzenlenen fuarlar, sergiler, workshoplar, defileler bunu daha da pekiştirir. Bir çok okul bu tip aktivitelerde yer alır ve öğrencilerin bu proseslerin parçası olma imkanı bulunur. Tabii bütün bunların yanısıra yaratıcılığa eşlik eden teknolojide unutulmaz. Son son gelişmeler ve teknolojiler sizin tasarımlarınıza yansır. Özellikle ulaşım tasarımı, ışık tasarımı, iç mimari öğrencileri için teknoloji eğitimlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.  Tabii ki güzellik, farklı mecralar, orijinallik ve teknoloji derken ürünlerin kullanışlı olması da unutulmaz. Belki de bu özellikle İtalyan tasarımını en eşsiz yapan noktadır. İtalya’nın tasarım alanındaki duruşu sürekli yenilikçi ve çok gençtir. Klasik normların dışına çıkar ve olmazları yoktur. Okulların sektör ile yakın ilişkisi vardır ve bu sayede eğitimleri alanlarında lider firmalar tarafından da desteklenir.

  • Kabul Şartları 

İtalyan akademilerine kabul için lise mezuniyeti yeterlidir ve eğitimleri başlangıç seviyesinden itibaren verdikleri için portfolyo talep etmezler. Akademilerin YÖK denkliği yoktur ancak içlerinde Istituto Marangoni, Accademia Italiana gibi çok ünlü olan okullar bulunur. Bu okulların YÖK denkliği olmaması yetersiz olmalarından değil İtalya’daki okul statüleri ve eğitimlerinde pratik unsurun daha yüksek olmasından dolayı müfredatını YÖK’ün değerlendirememesindendir. Özel akademilerde 6 ay, 1 yıl, 3 yıllık programlar veya üst düzey 1 yıllık master programları sunulur. Eğitim dili ağırlıklı olarak İngilizce’dir.

YÖK onaylı özel statüdeki okullar arasında NABA, Domus Academy ve IED’nin bazı programları yer alır. Ancak bu programlara başvuru esnasında portfolyo sunmanız ve en az 12 yıllık lise mezunu olmanız zorunludur.

  • Eğitim Ücretleri

Okul ücretleri 1 akademik yıllık programlar için yaklaşık 7000 Eur’dan başlar ve 26,000 Euro’ya kadar çıkar. Floransa, Milano, Roma gibi kentlerde eğitim alabilirsiniz. Türkiye’ye yakın ve bir çok hesaplı havayolu ile rahatlıkla uçabileceğiniz bir ülkedir. Ayrıca ülkenin çok gelişmiş tren hattı sayesinde en küçük kasabalara dahi rahatlıkla ulaşabileceğiniz ve ziyaret edebileceğiniz bir konuma sahiptir.

İtalya tasarım, sanat ve moda alanında bakış açınızı genişletmek, dünyaya açılmak ve kariyerinizde ilerlemek için tercih edebileceğiniz en iyi ülkedir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler