İtalya Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

  • Apicius

Ravioli, lazanya, risotto, tiramisu, cannoli ve karşınızda İtalya. Tabii kiaşçılık ve pastacılık denilince İtalya’nın  ilk akla gelen ülke olması çok doğal. Sırf enfes yemeklerini ve tatlılarını tatmak için bile İtalya’ya gidilir. Türk ağız tadına çok yakın bir mutfağa sahip İtalya aşçılık, pastacılık veya şarap alanlarında eğitim almak için en ideal lokasyonlardan birisidir. Sadece ağız tadı değil yaşam tarzı da Türklere çok yakın gelen ülkede öğrenciler son derece rahat ederler.

İtalya’da Aşçılık, Pastacılık ve Şarap Eğitimi Almanın Özellikleri

İtalya aşçılık, şarap ve pastacılık okullarına Avrupa’dan olduğu kadar Amerika’dan da öğrenciler rağbet eder. Aşçılık okulları daha ziyade ülkenin orta kesimindeki Floransa ve daha kuzeyinde bulunur. Bunun sebepleri arasında ülkenin en önemli şarap bağlarının da bu civarda yer alması olabilir. İtalya’da mutfak alanında eğitim alırken ülkenin her köşesini rahatlıkla gezebilirsiniz. İtalyan şehirleri son derece gelişmiş bir tren ağı ile birbirine bağlıdır. Bu sayede ziyaretçiler tüm ülkeyi diledikleri gibi gezebilirler. Ayrıca şarap tadımı için küçük küçük kasabaları da haftasonları rahatça ziyaret edebilirsiniz.

Hangi Dillerde Eğitim Sunulur

İtalya’daki aşçılık programları okula göre İtalyanca veya İngilizce olarak sunulur. Eğer İtalyanca bir program seçerseniz öncesinde dil eğitimi almanız gerekirse bu güzel ülkede hesaplı dil kurslarından bir tanesini de gidebilir sonrasında diğer programınıza geçebilirsiniz. Ayrıca İngilizce dilinde eğitim alsanız bile bir çok öğrenci zaman içinde İtalyanca’yı öğrenmektedir. Çok zor olmayan bu dili öğrenmek için mesleki programınıza devam ederken part time dil eğitimlerini de takip etmeniz mümkündür. Yaptığınız yemeklerin kültürünü tanımak ve dilini de öğrenmek yurtdışında aşçılık eğitiminin diğer bir güzel yanıdır.

Eğitim ve Yaşam Ücretleri

İtalya mutfak sanatları okullarının fiyatları bir yıllık yaklaşık 12,000 Eur’dan başlamaktadır. İtalya Avrupa ülkeleri içinde okul ve yaşam masrafları en uygun olan ülkelerden birisidir. Ayrıca vize işlemleri de bir çok ülkeye nazaran daha kolaydır.

İtalya’ya Türkiye’den ulaşım tabii ki çok kolay… Milano, Roma, Bologna gibi önemli kentlere hesaplı bir çok uçuş bulunuyor. Bu şehirlerden de daha önce de dediğimiz gibi tren ile istediğiniz lokasyona gitmek son derece kolay. Bu açıdan hiç sıkıntı yaşamazsınız. İklimine gelince yine Türkiye benzeri bir Akdeniz iklimine sahip kuzeyi biraz daha kışları soğuk ve yazları sıcak geçen bir bölge.

İtalya uzun geçmişi sayesinde dünyanın en güzel tarihi eserlerine, müzelerine, kiliselerine, meydanlarına sahip, muhteşem operaları, kendine has sineması ile sadece mutfak beceri ve görgünüzü değil yaşamınızı da zenginleştirecektir. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler