İsviçre Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

İsviçre Türkiye’ye yakın ve güvenli, zengin ve huzurlu bir yaşama sahip küçücük bir ülke  ve çok iyi aşçılık ve pastacılık okullarına sahip. Ayrıca bu küçüçük ülkede tam üç farklı dil konuşuluyor üstelik lokal diyalektleri saymazsak. Almanca, Fransızca ve İtalyanca ülkenin farklı farklı kantonlarında konuşulan diller. Ancak okullar genelde İngilizce dilinde eğitim verirler ve çok sayıda uluslararası öğrenci bu ülkede eğitim alır. Burada mutfak sanatları eğitimi alırken size tavsiyemiz ikinci bir dil daha öğrenmeniz olacak. Aşçılık veya pastacılık okullarına giderken lokal dil kurslarına devam ederek bunu yapabilirsiniz. Ne demişler bir dil bir insan iki dil iki insan bir de üstüne üstlük iyi bir mutfak eğitimi… Bunun devamında kariyerinize son derece sağlam bir giriş yapacağınız garantilenmiş olur

Neden İsviçre’de Eğitim?

İsviçre’de en çok diğer Avrupa ülkelerinden gelen öğrenciler ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca dünyanın en iyi otelcilik okullarına (Ritz, Swissotel) ev sahipliği yapan İsviçre, bu nedenle çok iyi aşçılık ve pastacılık eğitimi de sunmaktadır. İsviçre Avrupa’nın kesişen yolları üzerinde yer alır. Kendine has bir mutfak kültürü olan ülkenin peynirleri, çikolataları ve yemek dışında saatleri ile çakıları ünlüdür. İsviçre’ye Türkiye’den seyahat etmek kolay olduğu gibi İsviçre’nin bir ucundan diğerini gitmeyi bırakın İtalya, Almanya, Fransa’ya da gitmek kolaydır. Bu sayede son derece renkli bir öğrencilik hayatı geçirebilirsiniz. İsviçre yaklaşık 8 milyon nüfusu ile dünyanın en refah seviyesi yüksek ülkelerinden biridir.

Eğitim Maliyetleri

Tabii herşey çok güzel ama İsviçre’de yaşam birçok ülkeden daha pahalıdır. Okulların ücretleri de nisbeten daha yüksektir. Bunun sebebi ise İsviçre’nin zengin bir ülke olmasından kaynaklanır. Onların standartlarına hatta bazı diğer Avrupa ülkelerinin standartlarına göre bu son derece normaldir. Bu açıdan bütçenizi iyi değerlendirmelisiniz. Örneğin 3 aylık bir eğitim konaklama dahil yaklaşık 15,000 CHF’den başlar.

Dil Seviyeniz Ne Olmalı?

İsviçre’de yaklaşık 3 aydan 1,5 yıla kadar uzayan sürelerle aşçılık veya pastacılık eğitimi alma şansınız olacaktır. Bir çok okul en az TOEFL 61 skor ile öğrenci kabul etmektedir. Bir İsviçre geleneği olan yatılı okul uygulaması bu tip üst düzeye eğitim kurumlarında da sunulmaya devam eder. 

Eğer tüm şartlarım uygun isviçre’de eğitim alayım diyorsanız o zaman çok erken başvuru yapmanız gerekir. Zira uzun süreli öğrenci vizeleri İsviçre’den değerlendirilmektedir ve işlem süresi ortalama 8 haftadır.

Sakin hayatı, yüksek kaliteli yaşamı ve okulları, ideal konumu, doğa sporu imkanları ile İsviçre aşçılık ve mutfak sanatları eğitimi için rahatlıkla değerlendirebileceğiniz bir ülkedir. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler