IB Diploma Nedir ?

International Baccalaureate Diploma Programi

IB – International Baccalaureate ya da Uluslararası Bakalorya diplomasi, uluslararasi geçerliligi olan, dünyanın birçok ülkesinde tanınan lise dengi ve üzeri bir egitimdir. Akademik olarak zorlu ve sosyal olarak da dengeli bir program olan IB, öğrencileri üniversiteye ve üniversitedeki eğitim hayatina hazırlayan en kaliteli programlardan birisidir. Entellektüel, sosyal, duygusal ve fiziksel olarak bireyin dengeli bir egitim almasini saglayan programa 16 – 19 yaşındaki öğrenciler katılabilir. 

Öğrencilerin iki yıllık bir süre içinde altı ders aldığı zorlu, geniş tabanlı bir diplomadır. A Level eğitiminin aksine, IB 6 dersten oluşur ve bu derslerin 3’ü High Level, 3’ü Standard Level düzeyde çalışlır ve mutlaka ek bir dil içermelidir. Bu nedenle program çok yönlü yetenekli öğrenciler için idealdir. Program akademik olarak zordur ve alınan toplam 6 dersin yanı sıra, öğrencilerin Extended Essay, charity work and a ToK (theory of knowledge) bileşenlerini üstlenmelerini gerektirir.

Süresi

Bu programın süresi iki yıldır. Ayrıca IB programini basari ile tamamlayan öğrencilerin kazandigi kualifikasyon dünyanın en kaliteli üniversitelerince de kabul edilmektedir.

Hangi Ülkelerde Gecerlidir? 

Başta Amerika, Ingiltere, Kanada olmak uzere, içinde Turkiye’nin de bulunduğu Ingilizce dilinde eğitim sunan tüm ülkelerde geçerlidir. 

Neden IB Diploma?

  • Çalışılan alanla ilgili derin bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur.
  • Universite eğitimi için güçlü bir hazırlık sağlar.
  • Amerika ve Ingiltere basta olmak uzere dünya genelinde bir çok üniversite tarafından kabul görür.
  • Programin dili Ingilizce’dir ve ana dili İngilizce olmayan öğrencilerin İngilizce dilindeki hakimiyetlerini buyuk oranda arttirir.
  • İngiltere’de Oxford, Cambridge, London School of Economics, Imperial College gibi üniversiteler ile Amerika’da Harvard, Princeton, Brown, Columbia gibi bir çok ivy leauge universitesine giriş olanağı sağlar.
  • IB Diploma Programı (DP) – 16-19 yaş grubu öğrenciler içindir. Uluslararası düzeyde üniversiteye giriş sağlayan bir diplomadır. Bu diploma programı genelde 11. ve 12. sınıfı kapsar. 9. ya da 10. sınıfta IB Diploma Programına hazırlık olan programlara katilabilinir.

IB Diploma Programına dahil dersler


IB Diploma Programı, her biri çeşitli seçenekler sunan başlıca altı ders grubundan oluşan bir programdır. Bu program, şematik olarak bir altıgen ile gösterilmektedir. Bu ders grubundan 6 ders secilir. Dersler Standart Seviye (Standard Level) ve İleri Seviye (Higher Level) diye sınıflandırılır. Toplam 6 dersin 3’u high level, 3’u standard level duzeyinde olmalidir. Seçilen dersler, universitede alinmak istenen egitime gore belirlenir. Örnegin Ingiltere’de uluslararası ilişkiler egitimi almak isteyen bir öğrenci İngilizce, matematik ve tarih derslerini high level, kalan 3 dersi ise standard level alabilir. Standard level ve high level derslerinin aralarındaki fark o ders için iki senelik programda ayrılan zamandır ve ders içerikleridir. Bu 6 ders gruplari asagidaki gibidir:
 
1.Grup (Dil A= Dil ve Edebiyat)


2.Grup (Dil A2 veya B veya Dil AB Başlangıç=Yabancı Dil Dersleri)
Çeşitli dillerde seçmeli derslerdir. İngilizce, Fransızca, Almanca veya İspanyolca olabilir.
3.Grup (İnsan ve Toplum Bilimleri)
İşletme ve Yönetim, Ekonomi, Coğrafya, Tarih, İslâm Tarihi, Küreselleşen Toplumda İletişim Teknolojisi (ITGS), Felsefe, Psikoloji, Sosyal Antropoloji ve Sosyal Bilimler gibi dersler yer almaktadır.


4.Grup (Deneysel Bilimler)
Bu gruptaki dersler Biyoloji, Kimya, Fizik, Çevre Sistemleri ve Tasarım Teknolojisi’dir. Derslerin içeriğinde teorik bilgiler kadar deneysel uygulamalar da vardır.


5.Grup (Matematik)
Matematik, Matematiksel Yöntemler, Matematik Çalışmaları ve İleri Düzey Matematik derslerini içerir. Derslerin içeriği öğrenciye matematiksel düşünceyi kavratmak ve kendisine üniversite eğitimine yardımcı bilgiler sağlamaktır.


6.Grup (Güzel Sanatlar ve Seçmeli Dersler)
Bu grupta Görsel Sanatlar, Müzik ve Tiyatro yer almaktadır. Buradaki derslerin içeriği okuldan okula değişse de, öğrenci eğer Fen Bilimleri Alan Diploması alacaksa, bu grupta Biyoloji dersleri seçebilir.
 
Puan sistemi
Öğrenciler her dersten 7 puan alabilmektedir. Derslerden alınan puan sayısı 42’yi bulabilir. Bunun dışında mutlaka tamamlanması gereken üç çekirdek birim vardır. Tüm öğrencilerin bu üç birimi de tamamlamaları zorunludur.
 
Üç gerekli çekirdek bölüm

1.The EPQ (Extended Project Qualification) olarak adlandırılan yaklaşık 4000 kelimeden oluşan ve konusu özgür seçilen kapsamlı bir çalışma sonucu

The EPQ (Extended Project Qualification) , öğrencilerin bir araştırma projesi, bir makale ve bulguları sergilemek için bir final sunumu hazırlamaları gereken teze benzer bağımsız bir projedir.

The EPQ (Extended Project Qualification), bağımsız öğrenme, zaman yönetimi ve problem çözme dahil olmak üzere üniversiteler tarafından değer verilen becerileri geliştirir.

Üniversiteler ve Kolejler Kabul Hizmetine (UCAS) göre, “EPQ, öğrencilerin proje yönetimi becerilerini geliştirmelerine ve göstermelerine yardımcı olur ve her ikisi de yüksek öğrenime ve istihdama ilerleme için oldukça değerli olan uzun süreli yazma fırsatları sunar.”

Projeler, çay ve kahvenin kimyasından, suçları çözmek için matematiğin gücünü kullanmaya, orijinal sözlü şiirden, Cobb-Douglas üretim işlevine kadar sayısız konuyu kapsayabilir!

2.Bilgi Kuramı-TOK (Theory of Knowledge) hakkında yazılacak bir tez sayesinde 3 puana daha ulaşabilirler. Toplam ulaşabilinen puan sayısı 45’dir.

3.Yaratıcılık, Bedensel Hareket ve Hizmet (CAS – Creativity, Action, Service) etkinliklerinden oluşan 150 saatlik bu programı 2 yıl içinde başarıyla tamamlanması gerekmektedir.


Başvuru Koşulları Nedir?

  • En az 16 yaşında olmak 
  • 10.sınıfı tamamlamak ya da GCSE’yi tamamlamak
  • İngilizce dil düzeyininin Toefl : 197 veya IELTS :5.5-6.0 olması gerekir

Ne zaman Bu Programa Katılabilirsiniz?


Ekim veya Ocak ayında.
 
Avantajları Nedir?


Üniversitede alacağınız akademik eğitim için sizi hazırlayan IB Diploma Programı ile kendi branşınız için gerekli olan ana dersleri görecek ve bölümünüz için temel olan konularla tanışmış olacaksınız. Bir yandan İngilizcenizi ileri düzeye taşırken, diğer yandan da prezantasyonlar, seminerler, projerler ve akademik makaleler gibi çalışmalarla kendinizi  bölüm eğitimine hazırlamış olacaksınız.

IB diploması, diploma sahiplerine 100’den fazla ülkede dünyanın önde gelen üniversitelerine erişim sağlayan kapsamlı değerlendirme konusunda bir üne sahip olduğundan, uluslararası öğrenciler arasında popüler bir seçimdir. 45 üzerinden puanlanan 38 IB puanı, UCAS tarafından A Düzeyinde 5 “A” notuna eşdeğer olarak gösterilmektedir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler