GCSE Nedir?

The General Certificate of Secondary Education (GCSE) 14- 16 yaşları arasındaki öğrencilerin katıldığı İngiltere eğitim sisteminde sunulan bir kualifikasyondur. Bu kualifikasyon, en az 5 olmak üzere 5 ile 10 arası dersi başarı ile 16 yaşında tamamlayan öğrencilere verilir. GCSE İngiltere ve İsviçre’de sunulur. Zorunlu eğitim içindedir. GCSE’yi tamamlayan öğrenciler üniversiteye devam etmek istiyorlar ise A-Level ya da IB programına geçerler. 

GCSE eğitiminde en az 8 olmak üzere çeşitli dersler alınır. İngilizce, matematik, fen eğitimi dersleri zorunludur. Bazı okullar İngilizce Edebiyat ve ikinci bir yabancı dil dersini de zorunlu tutabilir. Bunlar haricinde seçmeli dersler olarak sanat ve tasarım, ikinci yabancı dil, drama, ekonomi, işletme, coğrafya, tarih, bilgi teknolojileri, müzik, klasik edebiyat, beden eğitimi vs. gibi derler vardır. GCSE’i de 30’dan fazla ders seçeneği vardır. 

Hangi dersleri aldığım önemli mi?
Üniversitelerin çoğu okumak istediğiniz bölüme göre GCSE’de almanız gereken dersleri belirtir. Bu nedenle özellikle GCSE’nin en geç 10.sınıfında (yani son yılında) üniversitede almak istediğiniz eğitime göre belli dersleri almak için araştırmanızı tamamlamalısınız.

GCSE kualifikasyonumu kazandıktan sonra ne yapabilirim?
Eger toplam en az beş GCSE dersinden en az A* ile C arasında bir ortalama alırsanız, üniversite eğitiminiz için birçok seçeneğe sahip olursunuz. Eğer bu bel dersten daha düşük bir not ortalaması alırsanız, o zaman mesleki eğitim seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. 

GCSE’den alınabilecek derslerden örnekler:
Art and Design
Biology
Business
Chemistry
Child Development
Classics
Computing/Computer Science
Design and Technology
Economics
Engineering
English
Food Technology
Foundations for Learning and Life
Geography
Health and Social Care
History
Hospitality and Catering
Humanities
ICT
Languages
Law and Legal Services
Manufacturing
Mathematics
Media and Communication
Music
Performing Arts
Physics
Psychology
Religious Studies
Science
Sociology
Sport, Leisure and Recreation
Travel and Tourism

Son Yazılar

İlgili İçerikler