Fransa Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

Fransa mutfak sanatlarının doğduğu ülkedir. Ne zaman aşçılık ve pastacılık eğitimi dense hemen herkes Fransa’da okumayı hayal eder. Dünyanın en iyi ve eski mutfak sanatları okulu olan Le Cordon Bleu’de ilk kez Paris’te açılmıştır. Fransa yaşamak ve mutfak eğitimi almak için en güzel ülkelerden birisidir. Bu ülkede isteseniz de yemekten ve tatlılardan uzak kalamazsınız. Mutfak sanatı kültürün içine öylesine işlemiştir ki sokakların hemen hepsinde cafeler, restoranlar, pastaneler, fırınlar ile karşılaşabilirsiniz. Gün be gün farklı tatlar deneyebilirsiniz. Yemeklerin tatlarının yanısıra sunumları da ağzınızı sulandıracaktır.

  • Fransa’da Mutfak Sanatları Eğitim Alanları Nelerdir?

Fransa aşçılık ve pastacılık eğitimi ile de kalmaz aynı zamanda şarap konusunda da meşhur olan ülkede bu alanda da eğitim alma şansınız vardır. Şarap programları dahilinde hasat zamanı bağları gezebilir ve birebir üretime şahit olabilirsiniz. Dünyanın en ünlü Fransız şaraplarının nasıl üretildiğini, özelliklerini ve bunların yanısıra nasıl pazarlandığını da öğrenme fırsatınız olacaktır. Eşsiz Fransız şaraplarını yerinde öğrenme şansını elde eden az sayıda kişiden birisi siz olabilirsiniz. Şarap konusunda en önde gelen ülkelerden birisi olan Fransa bu eğitimi almanız için en ideal ortamı sağlar. 

Ayrıca Le Cordon Bleu Paris Boulangerie programı ile ekmek yapımı ile ilgili profesyonel eğitim alabilirsiniz. 

  • Paris’de Eğitim’in Farkı

Özellikle Paris eğitim alacak olan öğrenciler için eşsizdir. Neredeyse açık hava müzesi diyebileceğimiz harika bir kent Paris’te dolaşmayı kolay kolay bitiremezsiniz. Seine Nehri üzerinden geçen köprüleri, geniş bulvarları, Latin Quarter ve Marais’nin kendine has mimarisi ve dar sokakları, Notre Dame’ın çanları, Eiffel’in göz kırpan ışıkları, yıl boyu açılan sergiler, Orsay, Louvre, Marmottan, Orangerie ve daha bir çok müzesi ile Paris sizin için bir şans olacaktır. Kaliteli yemek yeme sanatı, yemeğe ayrılan zaman size mutfak sanatlarının gerçek anlamını yansıtır bu ülkede. Sokaklarda gezerken çevredeki fırınlardan, cafelerden gelen enfes kokular kendinizi her zaman aç hissetmenize neden olur, sürekli yepyeni bir tadı denemek isterseniz burada. Pazar yerleri, haftalık meyve sebze pazarları, peynir çeşitleri ve daha bir çok mutfak malzemesini şehrin hayatına karışarak tanıyacak ve aralarından en iyisini şeçmeyi de burada eğitim alırken öğreneceksiniz.

  • Eğitim Ücretleri

Fransa özellikle Paris çok hesaplı bir yaşam gideri veya okul ücreti sunmamakla beraber kuşkusuz bu deneyimin maddiyata vurmak çok akılcı olmaz. Zira bu ülkede alacağınız eğitim sizin gelecek kariyerinizin dönüm noktası olacaktır. Mesleğinizin inceliklerini doğduğu yerde öğrenmek büyük bir fırsattır.

Fransa’da eğitimler genelde Fransızca veya İngilizce dilinde sunulur. 1 yıllık eğitim ücretleri 12,000 ila 26,000 Eur arasında değişir. Bir çok öğrenci İngilizce dilinde eğitim alsa dahi mutfak tekniği temel terimleri Fransızca’dan geldiği için ve ikinci bir dil bilmek gelecek için avantaj olacağından hem Fransa’ya gitmeden evvel hem de oradayken Fransızca kurslarına da devam ederler. Dileyenler Fransa’da önce Fransızca dil eğitimi alıp sonrasında da aşçılık, şarap veya pastacılık eğitimi alabilirler.

  • Le Cordon Bleu Paris’de Eğitim

Fransa’da Le Cordon Bleu’nun aşçılık veya pastacılık diploma programlarının süresi yaklaşık 9 aydır. 9 aylık eğitim Temel, Orta ve Üst düzey eğitimlerinden oluşur. Eğer 9 aylık programa bir anda vakit ayıramıyorsanız o zaman programın 3’er aylık seviyelerini zamanlarda alarak eğitiminizi zamana yayarak  tamamlama şansınız da bulunur. Hatta yıl içinde 3’er aylık seviyelerin hızlandırılmış olarak 1 ayda sunulduğu özel tarihlerde bulunmaktadır. Bu okul dışında bir ila üç aylık kısa süreli eğitim alabileceğiniz Fransız Riviera’sında Gastronomicom adlı okulumuzda mevcuttur.

  • Fransa Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

Fransa Türkiye’ye yakındır ve çok sık uçuş bulunur. Gidip gelmesi kolay olan bir ülkedir. Eğer 3 ayın üzerinde uzun süreli bir programa devam edecekseniz vize başvurusunun uzun sürmesi nedeniyle erken başvuru çok önem taşır. 3 ay üzeri eğitim alacak öğrencilerin okul kabulleri geldikten sonra öncelikle Campus France kaydını tamamlayıp ardından vizeye başvuru yapmaları gerekir. Okullarda yer bulmak zor olduğu için erken başvuru yapmanız çok önemlidir.

Fransa ince zevkin, yemeğin tadının yanısıra göze hitap etmesinin ve yemek yeme zevkinin tadını çıkaracağınız bu eğitimi alabileceğiniz en muhteşem lokasyonlardan birisidir. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler