Film Okulları Kayıt Aşamaları

Sinema ve Film Okulları Seçim Aşaması
Yurtdışında sinema ve film okul seçimi yaparken ilk önce ne kadar süreli bir eğitim almak istediğinizi ve  hangi dilde eğitim almayı tercih ettiğinizi göz önünde bulundurmalısınız. Ardından ülke seçimi karşınıza çıkacaktır. Ülke seçerken sözkonusu ülkede öğrencilere çalışma izninin tanınıp tanımamadığı, mezuniyet sonrasında bu ülkede belli bir süre çalışma izninizin olup olamayacağı ve vize şartlarını göz önünde bulundurmalısınız.
Bu  temel özellikleri belirledikten sonra ise sözkonusu ülkede eğitim kalitesi, programın sizin istekleriniz ile örtüşmesi ve bütçe açısından değerlendirme yapma aşamasına geçersiniz. Zira eğitim süresinin uzunluğu, ülkenin uzaklığı ve yaşam koşullarının da ayrıdığınız bütçe ile uyumlu olması gerekir.

Sinema ve Film Okulları Başvuru Aşaması
Genellikle programlara kaydolmak için verilebilecek kesin bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Okulların başlangıç tarihleri ve ülkeden ülkeye vize şartları  ve süreçleri farklı olduğu için son başvuru tarihleri birbirinden değişiktir ancak temkinli davranmak isteyen öğrencilerin düşündükleri programın başlangıcından en az 3 ay öncesinde başvurularını yapmaları tavsiye edilir.  Bazı üniversitelerin ise son başvuru tarihi olabilir, buna uygun şekilde başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz.

Erken başvuru yapmanız okulda yer bulmanızın yanısıra uçak biletinin ayarlanması ve vize prosedürleri vs… gibi işlemlerinde daha sorunsuz yürütülmesine olanak tanır.

Başvuruya Karar Verdiğinizde
Öncelikle gideceğiniz okula göre hazırlamanız gereken dökümanlar veya girmeniz gereken sınavların takvimi hazırlanır. Okula göre kabul şartları değişmekle beraber dil sınav sonucu, lise veya üniversite diploma ile transcriptleriniz, pasaport kopyası, okul başvuru ücretleri, eğer deneyim şartı aranıyorsa buna dair referans mektuplarınız, motivasyon mektubu, başvuru formları, üniforma ölçü formlarının doldurulması belgeleri talep ederler. Tüm gereken evrakların listesi seçtiğiniz okula göre tarafımızdan size gönderilecektir. İstenen evrakların tamamlanması akabinde ise okul başvurusu yapılarak okulun kararı beklenir.

Eğer gideceğiniz okul konaklama imkanı sunuyorsa ve okuldan bir hizmeti almak isterseniz konaklama başvurunuzda okul başvurunuz ile eş zamanlı olarak yapılır.

Sinema ve Film Okulları Kabul Aşaması
Okullar evrakların tamamlanmasından sonra 1 hafta gibi bir süre içinde sizi programa kabul edip etmediklerine dair bilgi verirler. Üniversitelerin kabule dair yanıt verme süresi ise 3 haftaya kadar uzayabilmektedir, işlemleri enstitü ve akademilere göre daha bürokratiktir. Okul kabul ettiğini belirttiğinde vize başvuru evrakları ve gereken diğer prosedürlere dair belgeleri gönderir. Bundan sonrasında öncelikle vize başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Vize Başvuru İşlemleri
Kaydolduğunuz okuldan kabul belgeniz gelir gelmez MCI Türkiye size vize için gerekli evraklar listesini gönderir. Ülkelere göre farklılık gösteren vize evraklarını hazırlayarak MCI ofisine teslim edersiniz.

MCI danışmanları evraklarınızın kontrolünü yapar ve gerekli vize formlarınızı doldurarak, vize teslim veya vize mülakat randevunuzu alır. Ülkelerin kurallarına göre vize dosyanızı ya şahsen siz teslim edersiniz veya MCI Türkiye sizin adınıza dosyanızı sözkonusu elçiliğe teslim eder.

Vize randevusunda konsoloslukların randevu için verebileceği gün yoğunluklarına bağlıdır. Özellikle yaz aylarına yaklaşırken elçiliklerde yoğunluk arttığından randevular ileri tarihleri verilebilmektedir. Veya vize dosyalarının işlem süresi uzayabilmektedir. Bu nedenle erken başvuru son derece önemlidir.

  • Amerika: için randevular 7 ila 30 gün sonrasına verilir. Mülakata girdiğiniz gün vize alıp almadığınız belli olur. Vize dosyanızı sizin teslim etmeniz zorunludur.
  • Çek Cumhuriyeti: randevular 1-7 gün sonrasına verilir. İşlem süresi kısa süreli vizeler için 1 ila 4 hafta arasında değişir. Uzun süreli öğrenci vizelerinin işlem süresi 4 ila 8 hafta arasında değişir. Vize dosyanızı sizin teslim etmeniz zorunludur.
  • Yeni Zelanda: randevular 1-7 gün sonrasına verilir. İşlem süresi 3 ila 6 hafta arasında değişir. Vize dosyanızı sizin adınıza MCI Türkiye teslim eder. Ancak elçilik sizin ile yüzyüze görüşme talep edebilir.
  • Avrupa ülkeleri randevular genellikle 5 gün ila 2 hafta sonrasına verilir. Bazı ülkeler için randevu almak gerekmeyebilir. Vize başvuruları genellikle 1 hafta ile 4 hafta içinde sonuçlanır. Ülkeden ülkeye veya daha önce gidilecek ülkeden Schengen vizenizin olup olmamasına gore dosya teslimini sizin veya MCI Türkiye’nin yapması değişiklik gösterir.

Vize Sonrasında Yapılacak İşlemler
MCI Türkiye sürekli çalıştığı acentasından sizin için uygun ucak bileti rezervasyonu yaptırarak bu konuda da size yardımcı olur.
Tüm öğrencilerimizin okulun belirleyeceği belirtilen gün ve saatlerde oryantasyonda veya konaklamayı okullarından aldılarsa konaklama giriş gününde gidecekleri şehre varmalılardır. Öğrenciler eğer okul başlamadan evvel erken gitmek istiyorlarsa kendi uygun gördükleri tarihlerde uçak biletlerini satın alabilirler ancak mutlaka okul öncesi konaklamalarını ayarlamayı ihmal etmemelilerdir.

Önemli Not:  Uçak biletinizi satın almadan önce; uçuş tarihleri, uçağın hareket saati, uçağın indiği havalimanı, uçuş numarası ve iniş saatini danışmanınıza mutlaka bildiriniz. Danışmanınızdan onay aldıktan sonra uçak biletinizi satın alabilirsiniz. Danışmanınızdan onay almadan lütfen bileti satın almayınız zira öncelikle rezervasyonunuzun okula bildirilmesi ve onay alınması gerekir.

Kalan Program Ücretlerinin Ödenmesi
Vizenizin olumlu sonuçlanmasının ardından okulunuzun başlamasına en geç 4 hafta kala okul ücretlerinizin kalanını yatırmanız gerekir. Bazı okullar vize kuralları gereği vize  başvuru mektubunu göndermek için tüm okul ödemesini kayıt esnasında talep ederler bu tip okullar için zaten başvuru esnasında ödemenizi yapmış olacağınız için herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Üniversitelerde ise genellikle ödemeler dönemlik olarak ve okulun belirleyeceği tarihlerde yapılır.

Vizesini almasına rağmen okulun verdiği tarihte ödemesini yapmayan öğrencilerin aldığı vizeler okul tarafından iptal ettirilebilir.

Gidilecek Sinema ve Film Okuluna Dair Gereken Son İşlemler
Özellikle üniversite kampüsünde eğitim alınacaksa okullar çeşitli aşıların tamamlanmış olduğunu belgeleyen aşı kartı, medikal check-up isteyebilirler bu işlemlerin yola çıkmadan yapmış olmanız gerekir. Özellikle kampüs yurtlarında konaklayacak öğrenciler için zorunlu bir işlemdir. Ayrıca okulunuz sigortayı sağlamıyorsa mutlaka gideceğiniz ülkede geçerli bir acil durum sigortasını yola çıkmadan yaptırmalısınız.

Gidiş Öncesi Önemli Bilgiler
Yola çıkmadan önce varıştaki pasaport işlemleri, yanınıza almanız gereken belgeler, okul evraklarınız vs… hakkında sizi bilgilendiririz.

MCI Türkiye Her Zaman Sizinle
Yurtdışındayken ihitiyaç duyduğunuzda her an bizimle iletişime geçebilirsiniz, size yardımcı olmak için elimizden geleni yapacağız.

Son Yazılar

İlgili İçerikler