Ebeveynler

Yatılı Okullar – Hayatın Temeli

Dünya’daki birçok kraliyet aile üyeleri, başkanlar, başbakanlar, ve iş dünyasının en etkili liderlerinin önemli bir bölümü, Yatılı Okula gitme ayrıcalığına sahipti.

Yatılı Okul eğitimi, bir ebeveynin çocuğa verebileceği en büyük hediyelerden biridir.

Yatılı Okullar sadece çocukların en iyi dereceleri ve nitelikleri kazanmalarına yardımcı olmakla kalmaz, sonsuza dek sürecek yaşam ve kişisel arkadaşlıklar için bir temel sağlar.

Doğru bilgi vermesini umduğumuz içeriklerimiz çocuğunuzun üniversite eğitiminden önceki eğitimleri hakkında çok önemli kararlar vermeniz için hayati bilgilere sahiptir.

Çocuğunuz için doğru yatılı okulu bulmak

Prestijli bir lise eğitimi dünyaca meşhur bir okuldan kabul almanın ilk ve en önemli yoludur. Hiçbir yatılı okul aynı değildir. Her çocuk gibi, her yatılı okul da benzersizdir. Bu nedenle, çocuğunuz için doğru “Yatılı Okulu” bulmak en önemlisidir. MCI profesyonel yatılı okul danışmanları bu adımların hepsini eksiksiz ve en doğru şekilde tamamlamanız için yanınızda olacaktır.

İşte size bilinçli bir karar vermede yardımcı olacak bazı ipuçları.

1. Adım: Belli sayıda okula bakın

Beğeninizi çeken okulların her birinin web sitesine göz atmak için zaman ayırın. Okulun resmi üniformalı olup olmaması dahi seçimlerinizi etkileyebilir. Birçok okulun web sitelerinde öğrencilerden ve velilerden gelen referanslar olacaktır. Bunun yanı sıra resmi denetleme organlarından alınan akreditasyonlar da olabilir. Bir diğer bakılması çok önemli olan unsur da öğrenci-aile yorumlarını filtrelemeyen bağımsız Yatılı Okul İnceleme mercileridir. Çocuğunuzun başvurma ihtimali olacağı okulları belirlemeden önce 15-20 okula bir göz atmalısınız.

2. Adım: Listenizi daraltmak

Bu adım biraz zaman alıcı olabilir çünkü ilk belirlenen okulları çocuğunuzla birlikte incelemeniz en doğrusudur. Amacınız ilk beğendiğiniz okullar arasından çocuğunuza uygun olabilecekleri belirlemek ve kalanları listeden çıkarmaktır. Amacınız azami 3 okul belirlemek olsun.

Hangi sorular ile listeyi küçültebilirsiniz?

 1. En önemli soru ile başlayın: Çocuğunuz okul için uygun mu veya okul çocuğunuz için uygun mu? Bu soru çok önemlidir zira başvuru son tarihi, akademik beklentiler, dil becerisi, testler vs gibi ana başlıklardan yola çıkarak zaten ilk akıllı elemeyi yapabilirsiniz.
 2. Kız ya da Erkek okulu mu yoksa karma eğitim veren bir okulu mu istiyorsun?
 3. Küçük ve az öğrencisi olan mı yoksa büyük bir okul mu istiyorsun?
 4. Okuldaki tüm öğrencilerin yatılı olmasını mı tercih ediyorsun?
 5. Okuldaki uluslararası öğrenci sayısının genel öğrenci sayısına olan oranı nedir?
 6. Sadece uluslararası öğrencilere odaklanmış bir okul mu yoksa geleneksel bir yatılı okul mu istiyorsun?
 7. Okulda özel ilgi alanlarınızı karşılayan aktivite ya da bölümler var mı? Spor, sanat, robotics, drama vs.
 8. Sınıftaki ortalama öğrensi sayısı nedir?
 9. Öğrenci öğretmen oranı nedir?
 10. Konaklama çeşitleri ve standardı nedir?
 11. Okulun kampüs olanakları ve tesisleri ne kadar iyi?
 12. Çocuğunuz o okulun giriş sınavını geçebilir mi?
 13. Okulun bütçesi ödeme planınıza uygun mudur?
 14. Peki ya özel eğitim ihtiyaçlarınız varsa buna yönelik özel destek veriyor mu? Örneğin dikkat dağınıklığı, disleksia vs.

3. Adım: Belirlediğiniz okulları ziyaret

Son olarak oluşturduğunuz listenizdeki okulları ziyaret etmek zaman alacaktır ve ayrı bir bütçe gerektirir, ancak yapılması gereken bir adımdır. Zira hiçbir şey kampüsü, okulun personelini, öğretmenleri ve öğrencileri yakından görmek ve ziyaret etmenin yerini alamaz. Ziyaret ve görüşme, çocuğunuz ile yapılacak mülakat, bir okulun çocuğunuza ve gereksinimlerinize gerçekten uygun olup olmadığını değerlendirmeniz için en uygun yöntemdir.

Adım 4: Okula kabul için girilecek testler

Artık hangi okullara başvuracağınızı çok iyi biliyorsunuz. Sıra başvuru formlarını elde etmek ve çocuğunuzun varsa giriş testlerine hazırlanmasını sağlamak. Bu adımı aceleye getirmek akıllıca olmaz. Bu nedenle okulun vereceği testlerden ve çocuğunuzdan yazması istenecek kompozisyonlardan önce bolca pratik yapmasını sağlamanız gerekir.

Adım 5: Başvuru ve Ödemeler

Çoğu okul, süreci kolaylaştıran online başvuru uygulamalarına sahiptir. Amerika’da bazı okullar ortak bir başvuru formu dahi kullanır. Formları Eylül ayında indirin, böylece öğretmen tavsiyesi formlarını dağıtabilir ve sonbaharın başlarında halledilecekleri halledebilirsiniz.

Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Okulları Ziyaret Etmek

Okulları ziyaret etmek zaman ve çaba gerektirir – ama buna değer.

Çocuğunuzun görüşlerini görmezden gelmeyin

Çocuğunuz büyüdükçe, okul seçimi hakkında kendisinin de daha fazla fikri olacaktır. Son seçiminizi yaparken çocuğunuzun görüşlerini özenle dinleyin ve dikkate alın. Tabi, öğrenme güçlüğü çeken bir çocuk veya davranışsal sorunları olan bir çocuğunuz varsa bu gibi durumlarda, ebeveynler olarak çocuğunuzunkine değil, kendi değerlendirme ve içgüdülerinize güvenmelisiniz.

Beklenmedik harcamalar için bütçe ayırın

Yatılı Okul, yaşadığınız yerden uzakta olduğundan, seyahat gibi beklenmedik masraflar için bütçenize daima bir miktar esneklik kazandırın. Eğitim ve konaklama ücretlerine ek olarak, çocuğunuzun kaçıramayacağı seyahatler ve etkinlikler için öngörülemeyen masraflar olabilir. Acil durumlar için okulun aylık faturasına% 10 daha eklemek muhtemelen akıllıca olacaktır.

Aşırı koruyucu olmayın

Her ebeveyn çocukları hakkında endişelenir – bu çok normaldir. Bununla birlikte, çocuğunuza karşı aşırı korumacı olmanız iyi değildir. Çocuğunuzun kendine güvenli, yeten ve bağımsız bir birey olarak büyümesi için Yatılı Okulda olduğunu daima unutmayın, bu nedenle çocuğunuzu çok fazla ebeveyn ziyareti ile boğmayın. E-posta ve telefonla iletişimde kalmak kolaydır.

Yatılı Okul Hakkında Bildikleriniz Doğru mu?

Yatılı okullar akademik yetenekli öğrenciler için değil mi?

Yatılı okula gitmek için akademik olarak mükemmel olmanıza gerek yok. Yatılı okullar, her kesimden ve tüm coğrafyalardan öğrencileri alır. Yatılı okullar, öğrencilerin en iyisini çıkarma ve akademik olarak yetenekli olup olmadıklarına göre gerçek potansiyellerini kazanmalarını teşvik eden bir sicile sahiptir.

Öğrencilerin Yatılı Okulda her zaman en iyi davranışlarında olmaları beklenmiyor mu?

Yatılı Okullardaki disiplin hiç kuşkusuz devlet okullarından daha iyidir çünkü öğrencilere kendilerine ve etraflarındakilere saygı duymaları öğretilir. Ancak yatılı okullar, öğrencilerinde eğlenceli ve canlı ruhlu olmayı teşvik eder.

Çocuklar yatılı okuldadır çünkü ebeveynleri yurt dışında çalışmaktadır

Birçok öğrenci, yatılı okula gelir; ancak, çoğu, mecburiyetten değil, alacağı üstün eğitim nedeniyle Yatılı Okula gelir.

Yatılı Okulların tek odak noktası akademik başarıdır

Kesinlikle hayır! Yatılı okul öğrencileri, devlet okullarındaki öğrencilerden daha fazla ders dışı etkinliklere katılır – spor yapar, yaratıcı çabalara katılır ve kulüp etkinliklerine katılırlar.

Yatılı okullar bir hayatın olmasına izin vermiyor

Yatılı Okullar nerede olduğunuzu her zaman denetleyecek olsa da, bir hayata sahip olamayacağınız fikri doğru değil. Yatılı Okula giden çoğu öğrenci, hayatlarının en iyi zamanı olduğunu kabul eder. Spor, yaratıcı çaba, düzenli saha gezileri ve sosyal aktiviteler yoğun ama doyurucu bir yaşam sağlar.

Yatılı okullar çok fazla ödev veriyor

Öğrencilerin Yatılı Okulda devlet okulundan daha fazla ödev almaları muhtemeldir ancak öğretmenler, uygun bir eğlence ve eğitim dengesi aldıklarında, çocukların en iyisini yaptıklarını bilir.

Yatılı okullara girmek zor

Çoğu okul, okulu ziyaret etmenizi, bir görüşmeye katılmanızı ve bir sınavına girmenizi gerektirir. Yatılı Okula girmek zahmetli olabilir ama buna değer.

Yatılı okullar sizi spor yapmaya zorlar

Spor, Yatılı Okulda zorunludur ancak akademik çalışma ve ders dışı etkinliklerden oluşan dengeli bir programın parçasıdır. Boarding School’da, daha önce hiç oynamadığınız sporları deneme şansına sahip olacaksınız ve spor yapmak için spor yapmak zorunda değilsiniz.

Yatılı Okulların Avantajları:

 • Yatılı Okullar, geleneksel olarak, yüksek nitelikli öğretmenlere sahiptir.
 • Yatılı Okuldaki çocuklar, küçük sınıflardan ve öğrenciler ile öğretmenleri arasındaki yüksek etkileşimden yararlanır.
 • Yerleşim kampüsü ortamı, öğrencilerin öğrenmenin tüm faaliyetler için merkezi olduğu bir eğitim dünyasına girmesini sağlar. Çocuklar ve yetişkinler arasında ortak tecrübe, dostluk, güven ve dürüstlüğü destekleyen eşsiz bir ortam.
 • Yatılı Okul öğrencileri, üniversite hayatı için özel olarak hazırlanır. Mezunlar genellikle en iyi üniversitelere katılırlar. Ek olarak, Boarding School’da nasıl sorumlu olacağını öğrendikleri için akademik titizlikle daha iyi hazırlanarak üniversiteye giderler.
 • Öğrenciler gelecekteki başarılarına koşullandırılırlar çünkü Yatılı Okuldaki tüm potansiyellerini gerçekleştirmeye teşvik edilirler. Araştırmalar, Yatılı Okul öğrencilerinin sadece üniversite hayatında başarılı olmadığını, aynı zamanda mesleki kariyerlerinde hızla ilerlediğini göstermektedir.
 • Yatılı Okullar, öğrencilere evde yaşamayacakları bir bağımsızlık sunar. Yetişkin yaşamının zorlukları ve sorumlulukları için ideal bir hazırlıktır

Yatılı okul nedir?

Temelde, Yatılı Okul, öğrencilerin ve öğretmenlerin güvenli ve güvenli bir kampüs ortamında birlikte yaşadığı ve çalıştıkları bir üniversiteye hazırlık kurumudur. Tahmin edebileceğiniz gibi, Yatılı Okula devam etmek öğrenciler ve aileleri için birçok avantaj sağlar.

Yatılı Okul Çocuğunuzu Geliştirecek

Yatılı Okullar, öğrencilerle anlamlı etkileşimi teşvik eden küçük sınıflarda müthiş bir müfredat sunan, yüksek nitelikli ve istisnai motivasyona sahip öğretmenler tarafından öğretilen bir eğitim modeli üzerine kurulmuş olağanüstü bir akademik mükemmellik geleneğine sahiptir.

Öğrenme Sınıfın Ötesinde Devam Ediyor

Yatılı Okullarda öğrenme, sınıfın ötesine uzanır. Personel ve öğrenciler birlikte yaşadığından, öğrenciler sınıf içinde ve dışında sayısız “öğretilebilir anlardan” faydalanırlar.

Yatılı Okul öğrencileri ayrıca, devlet okullarındaki öğrencilere göre, spor yapıp, müzik ya da resim gibi yaratıcı çalışmalarda bulunma ve okul klübü etkinliklerine katılma konusunda, daha fazla müfredat dışı etkinliklere katılmaktadır.

Yatılı Öğrenciler Özgüvenlerini Bulur

Yatılı Okul ortamları, hemen hemen her zaman farklı kültürlerden gelen genç insanlardan oluşan bir öğrenci kitlesine sahiptir. Öğrenciler gerçek potansiyellerine ulaşma ve gerçek bağımsızlık ölçütünü alma konusunda yönlendirilirler.

Evde yaşamadıkları için, “kontrollü özgürlük” ortamında akranlarına nasıl yaşayacaklarını, güveneceklerini ve saygı duyacaklarını öğrenmeleri gerekir.

Birçok mezunun belirttiği gibi, genç yaşta kendi akademik ve kişisel sorumluluklarınızı yönetmek zorunda olmanız üniveriste eğitiminde çok işe yarar.

Yatılı mezunları olağanüstü hayat kurşun

Yatılı Okullar ayrıca gençleri gelecekteki başarılarına hazırlama konusunda paha biçilmez bir hediye sunar. Akademik titizlik ve bağımsızlığın sorumluluklarını müzakere etme eğitimi sonucunda; mezunşarı profesyonel, sosyal ve kültürel açıdan daha refah bir gelecek bekler.

Yaşam Boyu Süren Bir Etki

Çoğu zaman Yatılı Okulda öğrencilerin “öğrenmek için yaşadıklarını” söylerler çünkü günlerinin büyük bir bölümünü öğrenme etkinlikleriyle geçirirler. Fakat aynı zamanda daha fazla bağımsızlıkla birlikte gelen sorumluluğu omuzlayarak “yaşamayı” öğreniyorlar.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, deneyim mezunlar üzerinde olumlu bir izlenim bırakıyor ve % 80’inden fazlası kendi çocukları için de aynı şansı tanımayı istiyor.

Ebeveynlere Özel Not

İdeal Yatılı Okul’u bulmanın çok zor olduğunu düşünüyorsanız, size yardımcı olmak için profesyonel bir danışma ofisine başvurmak isteyebilirsiniz. Dünya çapında pek çok hizmette bulunabilecek ve istekli önerilerde bulunabilecek pek çok kişi var. Lütfen büyük bir özenle devam edin ve hizmetlerini taahhüt etmeden önce danışmanların, Yatılı Okullar ve Yatılı Okul başvurularının tüm yönleri hakkında tam olarak bilgi sahibi olduklarından emin olun.

Son Yazılar

İlgili İçerikler