CV Nasıl Hazırlanır ?

Özgeçmiş Nasıl Hazırlanır?

Curriculum, Latince koşu, yarış anlamına gelir. Curriculum Vitae ise “hayat yarışı” olarak çevrilebilir dilimize. Resumé ise Fransızca’dan gelir. “Özet” anlamına gelir. Türkçe’de her ikisine karşılık “özgeçmiş” sözcüğü kullanılmaktadır. Kısacası CV, niteliklerinizin, becerilerinizin, deneyimlerinizin ve başvurduğunuz konu ile ilgili diğer özelliklerinizin yer aldığı, açık ifadeli ve kolay anlaşılan, okuyan kişiyi etkilemeye yönelik bir özettir.

Mükemmel Cv!
Her kapıyı açan, sizi anında iş sahibi yapan “mükemmel CV” diye birşey yoktur. Bir özgeçmişin tek amacı sizin bir iş görüşmesine çağrılmanızı sağlamaktır. Bu nedenle “mükemmel CV”, mülakata çağrılmanızı sağlayan CV’dir diyebiliriz. CV’nin görevi kapıyı aralamaktır. Kapı aralandıktan sonra içeri girmek ise sizin kişiliğinize, becerilerinize, zekanıza ve elbette işe uygunluğunuza kalmıştır. CV’niz, gelecekteki işvereninizin sizin hakkınızda edindiği ilk izlenimdir. İlk izlenimi silmek ya da değiştirmek mümkün olmadığına göre, “ilk” izlenimin aynı zamanda “doğru” izlenim olması çok önemlidir.
 
İşverenin Gözüyle
İşveren, hemen hergün onlarca hatta yüzlerce iş başvurusu ile karşı karşıya kalır. Özellikle iş ilanı verildiği zaman gelen CV’leri detayları ile okuyup işe uygun nitelikleriniz olup olmadığını görmek için zaman yoktur. Gelen CV’lere göz atılır ve daha önceden belirlenmiş anahtar noktalara bakılır. Örneğin yaş, deneyim, nitelik, düzgün ya da kötü bir CV, çok kısa ya da çok uzun CV gibi. Anahtar tarama alanlarına uygun olmayan CV, benzerleri gibi çöp kutusunu boylar. İyi hazırlanmış bir CV, tasarımı ve sunumu ile yüzlercesi arasından farkedilmeyi sağlamalıdır. CV, sade, net, iyi düzenlenmiş ve konuyla ilgili olmalıdır. Deneyimleriniz, becerileriniz ve eğitiminizle ilgili önemli noktalara işaret etmelidir.

Ön elemeyi geçen CV’ler, konuyla ilgili bir yöneticiye iletilir. Yönetici, kendisine iletilen CV’lerin miktarına ve vaktine göre CV’nizi bir süre inceler, şanslıysanız tümünü okur. Tümünü okumasını sağlayacak şey aranan nitelikleri taşıması kadar ilginç olması, diğerlerinden farklı ve yaratıcı olmasıdır. Bu nedenle CV’nizin sadece farkedilir olması değil, aynı zamanda doğru ve hedefe odaklanmış bilgi sunması önemlidir. CV sizin kişiliğinizin aynasıdır. Gelecekteki işvereninizi sizin şirket için faydalı, yaratıcı, düşünme ve fikir üretme becerisine sahip olduğunuz konusunda ikna edebilmelidir.
 
CV’niz bunları sağlarsa, nihai listeye ve hatta mülakata davet edilecekler listesine girersiniz. Bu arada unutulmaması gereken bir nokta, CV’nizin önüne yazacağınız etkileyici bir mektuptur.
 
Cv Hazırlamanız İçin 14 Öneri

 1. Hedefe Odaklanın: İyi bir CV, hedefe ve işe odaklanmış olmalıdır. Çok zeki ya da şirin görünmeye çalışmayın. Sonuçta bir işverenden değerli vaktini ve parasını sizin diğer başvuranlardan daha iyi olduğunuza karar vermesi için harcamanızı istiyorsunuz. İşveren, sizin deneyimlerinizin, eğitiminizin ve becerilerinizin yeterliliğine bakacaktır. Esprilerinize değil.
 2. Uzunluk: Yeni mezunlar ve 1-2 yıl iş deneyimi olanlar için 1 sayfa, deneyimliler için en fazla 2 sayfa olmalıdır. CV’de 3. sayfa sadece yayınlanmış eserleriniz, verdiğiniz ya da katıldığınız eğitimler, konferanslar gibi listeler için kullanılmalıdır. Ön mektup(Cover Letter) kesinlikle 1 sayfayı aşmamalıdır.
 3. Yazım Kuralları ve Noktalama İşaretlerine Dikkat Edin: İfade bozuklukları, dilbilgisi hataları, yazım ve noktalama işareti hataları CV’niz ne kadar iyi olursa olsun sizin dikkatsiz” ve “özensiz” bir kişi olduğunuza işaret eder. Kullandığınız dil anlaşılır ve yalın olsun. CV’nizi yazdıktan sonra birkaç kere okuyun ve dikkatli bir yakınınıza da okutun. Sizin gözünüzden kaçanları o görebilir.
 4. Sayılar Önemlidir: Sayılar çarpıcıdır ve akılda kalır. CV’nizde sayı kullanın. Bir sayı bazen on sözcükten daha fazla şey ifade eder. Örneğin “satışların artmasına katkıda bulundum” yerine “satışların %45 artmasında payım oldu” daha çarpıcıdır.
 5. İlanda Satır Aralarına Dikkat Edin: İlanı dikkatle okuyun. Tekrar okuyun. İlanda aranan yapıya uygun bir CV hazırlayın. Her farklı iş başvurusu için ayrı bir CV hazırlamanız gerekebilir, özellikle faklı alanlarda deneyimliyseniz. Ancak CV’nizin yanlış yönlendirici olmamasına dikkat edin. İlanda işverenin kullandığı sözcüklere, vurguladığı niteliklere dikkat edin. Hazırladığınız CV ve ön mektupta bu sözcükleri ya da eşanlamlılarını kullanın. Mümkünse şirketin web sitesini inceleyerek kurum yapısı ve kültürü hakkında bilgi edinin. Bu bilgileri CV’nizi hazırlarken kullanabilirsiniz.
 6. Pozisyonun Size Uygun Olması Önemlidir: Eğer ilan, sizin sahip olduğunuz nitelikler ile uyuşmuyorsa boşyere CV’nizi göndermeyin çünkü çöpe gidecektir. Gereksiz kağıt, pul, posta masrafına ek olarak karşı tarafın da zamanını çalmış olursunuz.
 7. CV Bir Satış Aracıdır: Kendinizi, becerilerinizi, deneyimlerinizi ve yeteneklerinizi değil, bütün bunların işverene sağlayacağı faydayı sattığınızı unutmayın. Abartmadan ama canlı ve yaratıcı olun. Sizi işe almakla işverenin neler kazanacağını vurgulayın.
 8. CV’niz Güzel ve Temiz Görünmeli: Temiz, sade ve basit bir format kullanın. MSWord ve benzeri yazılımlardaki hazır formatları kullanacaksanız en sade olanını tercih edin. Süslemeler, bol renk ve kontrasttan kaçının. CV’niz kolay okunur olmalı. CV’nize yakın tarihlerde çekilmiş bir fotoğrafınızı eklerseniz daha iyi olur. Ancak dikkat! Fotoğrafınız işe yönelik ve yakın tarihli olmalı. 10 yıl önceki haliniz değil.
 9. Çok önemli bir nokta; CV’nizde süslü fontları kesinlikle kullanmayın. Eğer CV’nizi e-mail ile gönderecekseniz standart fontların dışına kesinlikle çıkmayın. Alıcının bilgisayarında sizin fontunuz yoksa sadece karakter çorbası olarak görülecek ve çöp kutusunu boylayacaktır.
 10. Hayallerinizden ya da Bebekliğinizden Değil, Yakın Zamanda Yaptıklarınızdan Bahsedin Pozisyonla ilgili, önemli bilgileri öncelikle yazın: CV’nizi yazarken aranan niteliklere en yakın ve en yeni deneyimlerinize odaklanın. Konuyla ilgisi olmayan ya da çok eski deneyimlerinizi ya yazmayın ya da çok kısa bir cümle ile, CV’nin sonunda anlatın. İşveren, sizin şu anda ve kısa süre öncesine kadar ne yaptığınızla, bunların aranan özelliklere ne kadar uyduğuyla ilgilidir, bebekliğiniz ya da gelecek hayallerinizle değil.
 11. Dürüst Olun: Fazla gelişmiş hayalgücüne dayalı CV’lerin sahipleri eninde sonunda kendilerini zor durumda bulurlar. Gerçekleri abartarak ya da yalan söyleyerek girdiğiniz bir işte her an yalanınızın ortaya çıkması korkusuyla çalışmaya değer mi? Saklayacak çok şeyiniz olduğu için böyle bir ortamda ne yöneticinizle ne de diğer çalışanlarla iyi iletişim kurmanız mümkün olmayacaktır. Gerçek olmayan beyanda bulunmak sizin itibarınızı ve güvenilirliğinizi de zedeleyecektir.
 12. Kurallara Uyun: CV’nizi ilanda istenen nitelikte hazırlayın. Referans numarası verilmişse mutlaka yazın. CV’ye, mektuba ve posta ile gidecekse zarfa referans numarasını yazın. Eğer e-mail ya da faks ile de gönderebileceğiniz belirtilmişse dilediğiniz şekilde gönderin. Ama özellikle posta ile göndermeniz istenmişse kurala uyun, postalayın.
 13. Postada ve Şirket İçinde Kaybolmayın: Postalamadan önce alıcının adının ve adresinin doğru olduğunu kontrol edin, zarfın üzerinde sizin de adınızın ve adresinizin yer aldığından emin olun. Posta ile gönderiyorsanız ve ilanda zaman kısıtlaması varsa APS ile ya da Taahhütlü göndermenizde fayda var. Ön mektubunuzda hitap ettiğiniz kişi ile zarfın üzerindeki ismin aynı olduğundan emin olun. İlanda referans numarası verilmişse mutlaka zarfa, ön mektubunuza ve CV’nizin başına referansı koyun.
 14. Tekrarlardan Kaçının: CV’nin içinde yer alan bilgileri ön mektupta tekrarlamayın. Bu bir “ön” mektup. Kısa ve hedefe odaklanmış olmalı. Kendinizi kısaca tanıtın, kendinizi işe uygun görme nedenlerinizi ve ilgili deneyimlerinizi çok kısaca belirtin. İş ve irket hakkındaki ilginizi ve heyecanınızı gösterin. Mektubu, başvurunuza cevap beklediğinizi ve görüşmeye istekli olduğunuzu belirterek, saygıyla bitirin.
 15. E-mail Kullanırken Dikkatli Olun: E-mail ile işbaşvurusu yapmak hızlı ve ucuz bir yöntem ama bazı noktalara dikkat edilmezse CV’nizin çöpe gitmesi de aynı hızda olabilir. Eğer birden fazla işe başvuruyorsanız herbirisine ayrı ayrı e-mail gönderin. Kesinlikle ayni e-mailde birden fazla iş adresi bulundurmayın. Her işveren kendisini özel hissetmek ister. Mail programında, düz yazı şeklinde hazırlanan CV’leri okumak zordur. Ayrıca Türkçe font problemi de çıkabilir. CV’nizi ve ön mektubunuzu mutlaka MSWord gibi bir yazılımda hazırlayıp e-mail’e ek olarak gönderin. Ancak e-mailin de ne olduğunu (Subject/konu) kısmında belirtin. CV’nizi save ederken vereceğiniz isim size ait olsun. “CV” ya da “özgeçmiş” gibi anlamsız bir sözcük kullanmayın. Herkes aynı adla gönderirse save edilmesi mümkün olamaz.
 16. Ve son olarak e-mailinizin alındığına dair teyit isteyin.

Okunaklı Özgeçmiş Yazmak İçin;

 • Mümkün olduğunca özgeçmişinizi bir sayfaya sığdırın
 • Rahat okunabilen ve sık kullanılan yazı karakteri kullanın
 • Yazının genelinde 11 veya 12, özgeçmişin başına adınızı yazarken 16 veya 18 font kullanabilirsiniz.
 • Bölüm başlıklarını koyu ve büyük harflerle yazarak belirgin olmalarını sağlayın
 • Tarihi belirtilmiş bilgiyi güncelden eskiye doğru tarih sırasına koyun
 • İmla yanlışlarını kontrol edin ve gözden geçirmesi için bir tanıdığınıza okutturun
 • Açık renkli kağıda çıktı alın. Özgeçmişinizi dosyalamayın, büyük bir zarfa koyarak postalayın

Bölüm Başlıkları

 • Başlık (Heading)
 • Amerika’da birden fazla adı olanların genellikle ilk ismi kullanılır. Ancak siz hangi adınızı kullanmayı tercih ediyorsanız o şekilde yazın: M. Alper Yıldırım
 • Adınızın altına e-mail adresinizi, ev adresinizi, telefon numaralarınızı yazın.

Hedef (Objective)

 • Kesin olarak belirli bir pozisyon için başvurmadığınız sürece ‘objective’ (hedef) başlığı koymak tavsiye edilmez. Adı geçen belirli pozisyonlar stajyerlik, geçici öğretmenlik, yaz dönemi için iş gibi kısa süreli görevler olabilir.
 • Bunun dışında özellikle belirtmek istediğiniz bir pozisyon varsa ‘Ön Yazınızda’ (Cover Letter) belirtebilirsiniz.
 • Profesyonel Başarılar (Highlights)
 • Bu bölümün başlığı çeşitli şekillerde olabilir: ‘Professional Strengths, Qualifications, Strengths, Highlights of Qualifications’ vb.
 • Belirli gramer zamanı kullanarak ve zaman aralığı vererek en az dört en çok altı madde yazın. Bu maddelerde belirteceğiniz mesleki anlamda başarılı olduğunuz projeler ya da görevlerden söz edebilirsiniz. Bunu yaparken güçlü, olumlu tasvir kelimeleri ve aksiyon fiilleri kullanmaya dikkat edin.

Eğitim (Education)

 • Diploma aldığınız eğitim kurumlarının adını, aldığınız diplomanın türü ve dalını, mezuniyet tarihinizi, üniversitenin bulunduğu şehri ve eyaleti (Amerika’daysa) sondan başa doğru listeleyin.
 • Mezuniyet notunuz (G.P.A) yüksekse (3.00 ve üzeri) belirtin.
 • Varsa aldığınız burs, asistanlık, ödül ya da akademik başarıya dayalı okul yardımından bahsedebilirsiniz.
 • İlgili Deneyim (Related Experience)
 • Bu bölümde başvurulan pozisyonla ilgili iş, staj ya da gönüllü çalışma yoluyla elde edilen deneyimler sondan başa doğru kronolojik sıra ile listelenir.
 • Listede çalışılan işin ünvanı, işveren kişi ya da kurumun adı, yeri, çalışılan dönem (ör: Yaz 1996 ) aynı sıralama ile belirtilir.
 • Paragraf değil maddeler halinde, güçlü ve açıklayıcı tanımlamalarla, ay ve yıl vererek elde edilen başarılar detaylandırılır.
 • Eski görevler için geçmiş zaman, halihazırda geçerli olan pozisyonlar için şimdiki zaman kullanılır.
 • Diğer Deneyimler (Other Experience)
 • Bu başlık altında ilgilendiğiniz görevle doğrudan ilgili olmayan iş, staj ya da diğer tecrübeleri belirtemelisiniz.
 • Aynen bir önceki bölümde olduğu gibi çalışılan işin ünvanı, işveren kişi ya da kurumun adı, yeri, çalışılan dönem aynı sıralama ile belirtilir.
 • Yer kazanmak için bu bölümdeki maddeleri detaylandırmayabilirsiniz.
 • Etkinlikler (Activities)
 • Bu bölümde yazacağınız içeriğe göre başlık olarak ‘Activities and Interests, Honors and Activities, Activities and Awards’ başlıklarından birini kullanabilirsiniz.
 • Belirteceğiniz etkinlikler ya da organizasyonlar üniversite içinden veya dışından olabilir.
 • Burada organizasyonun adı, göreviniz, yeri veya üniversitenin adı ve geçerli dönem (ör: Bahar 2000 veya 1999-2000) belirtilir.
 • Tanımlamalar maddeler halinde ve önemli başarılarıları detaylandırmak suretiyle yapılır.
 • Referanslar (References)
 • Genellikle özgeçmişte referanslar belirtilmez.
 • Ancak gerektiğinde vermek üzere referanslarınızla ilgili her türlü bilgiyi hazır etmenizde yarar vardır. İş görüşmesine gittiğinizde ve işe kabul edildiğinizde bu bilgiler sizden istenebilir.

İsteğe Bağlı Başlıklar

 • İlgili Dersler (Related Courses)
 • Genellikle yeterince deneyim sahibi olmayanlar tarfından staj başvurusunda kullanılır.
 • Burada ilgili dersler iki kolon şeklinde yazılabilir.
 • Bilgisayara Dayalı Yetenekler (Computer Skills)
 • Alınan Sertifikalar

Cv İçin Yap-Yapmalar

 • Etkileyici olmasına dikkat edin ama hayal gücünüz fazla açılmasın.
 • CV’nizi kısa tutun. En fazla 2 sayfa.
 • Detaya ve seçtiğiniz sözcüklere çok dikkat edin.
 • Kolay okunabilmesi için bilgisayarda ya da daktiloda yazın. El yazısı kullanmayın.
 • Yazım, noktalama ve dilbilgisine dikkat!
 • CV’nizde ilanla ilgili bilgiler olsun.
 • Tarihlere göre sıralamada arada büyük tarih atlamaları olmasın.
 • Keskin gözlü, güvenilir bir tanıdığa okutun.
 • Sade ve kolay okunur olsun.
 • Standardın dışında bir format kullanın.
 • Yaratıcı pozisyonlar için yaratıcı davranın.

Son Yazılar

İlgili İçerikler