Cover Letter Hakkında

Cover Letter Nasıl Yazılır?

Cover letter (Ön Yazı) gönderdiğiniz resume’ye eşlik eder ve belki de işverenin resumenizi görmezden gelme ya da size mülakat vermesi arasındaki farkı yaratacak unsurdur. Bu nedenle cover letter yazmak için gerekli zamanı adamak ve eforu göstermek fark yaratacaktır. Cover letter bir tamamlayıcıdır, resumenizin kopyası değildir. Amacı, veri merkezli, faktual resumenizi sizin kişisel dokunuşunuzla tercüme etmektir. Cover letter genellikle potansiyel işvereniniz ile kuracağınız ilk temastır ve kritik bir ilk izlenim yaratacaktır.

 
Cover letter yazarken aklınızda tutmanız gereken en önemli şey, işverenin sadece bir tek şey ile ilgilendiğidir; nitelik. Unutmayın bu bir otobiyografi değil, bu nedenle kısa ve öz olmalıdır. Cover letter’ın amacı sizin gerekli niteliklere sahip olduğunuzu ya da aştığınızı sergilemesi, sunulan pozisyon ile ilgilendiğinizi ve teklif edilirse de kabul edeceğinizi belirtmesidir. 

  • Başvuru mektubu; var olan bir pozisyona başvurmak içindir 
  • Prospeksiyon mektubu; olası bir pozisyon içindir 
  • Network mektubu; iş aramanız sırasında yardım almak ve bilgi edinmek içindir

Cover letter’ınız yukarıda belirtildiği gibi mutlaka amacına uygun ve her pozisyon için ayrı hazırlanmalıdır. Tek tip bir form gibi mektup hazırlayarak bunu tüm potansiyel işverenlere göndermeyin! Siz de gereksiz e-maillere (junk) ne yaptığınızı biliyorsunuz. Etkili cover letter neden sizin o spesifik organizasyon ile ilgilendiğinizin nedenlerini belirtir ve o pozisyon ile ilgili en alakalı becerilerinizi ve tecrübelerinize dikkat çeker (unutmayın, ilgili becerilerinizin ne olduğu işverenin belirlediği noktalardan yola çıkılarak gösterilir ). Cover letter, pozisyona karşı büyük bir ilgi, istek ve bilgi sergiler.

Cover letter neler içermeli, cover letter nasıl bir formatta yazılmalı ve olası işverenler nasıl takip edilmeli?
Etkili olması için cover letter en temel iş mektubu formatında olmalı ve aşağıdaki genel konulara değinmelidir:

  • İlk Paragraf – Neden yazıyorsunuz?
  • Gelişme Paragrafı – Neler sunabilirsiniz?
  • Sonuç Paragrafı – Nasıl takip edeceksiniz?

Neden Yazıyorsunuz?
Bazı durumlarda belki de bir tanıdık ya da ortak bir arkadaş tarafından tavsiye edilmiş olabilirsiniz. Mutlaka bu ortak tanıdığınız kişiden bahsettiğinize emin olun, ismiyle, en başta ki böylece okuyucunun ilgisini başta çekebilirsiniz ve o da cover letterınızı okumaya devam eder. Eğer ilanı verilen bir işe başvuru için yazıyorsanız (örneğine bakınız), nereden bu pozisyonu duyduğunuzu ve pozisyonun adını yazınız. Daha da önemlisi, ilginizi gösterin ve kualifikasyonunuzun işin gereklerin ile örtüştüğünü belirtin.
 
Eğer bir Prospeksiyon mektubu yazıyorsanız (örneğine bakınız), yani muhtemel bir posizyon olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, aradığınız pozisyonu belirtin. Bu mektup, karşı taraftan istenen bir mektup olmadığından, okuyanın ilgisini çekmek daha da önemlidir.
 
Eğer bir Network mektubu yazıyorsanız, bilgi istediğiniz kişiden beklediğinizi net ve anlaşılır bir şekilde belirtin.

Neler Sunabilirsiniz?
Bir reklam ilanına yanıt verirken, özellikle o ilanda belirtilen kualifikasyonlara sahip olduğunuzu gösterin ve buna ilişkin tecrübelerinizin ilişkisini de belirtin. İşverenin size neler sunabileceğinin değil de işverenin ihtiyaçlarına sizin nasıl yanıt verebildiğinizin üzerinde durun. Bunu o organizasyon hakkında yaptığınız derin araştırmayı ispatlayan kanıtlar ile ve organizasyonun içinde gereken becerilere sahip olmanız ile yapın. Başarılarınızı ve problem çözümü üzerine olan becerilerinizi vurgulayın. Eğitimizin ve iş becerilerinizin bu pozisyona nasıl transfer edilebileceğini vurgulayın.
 
Nasıl Takip Edeceksiniz?
Pozisyona karşı olan ilginizi üstüne basarak belirterek kapanışı yapın ve işverenin size ulaşabilmesi için telefon numaranızı ve/veya e-mail adresinizi belirtin. Eğer işverenin bulunduğu bölgenin dışından başvurunuzu yapıyorsanız, ne zaman o şehirde bulunabileceğinizi de belirtin net olarak. (bu işverenin sizinle mülakat yapmasını kolaylaştıracaktır.) Sonuç paragrafında ise, referanslarınızın hazır olduğunu belirtin. Ayrıca, kualifikasyonlarınızı destekleyecek portfolyonuz ya da çalışmalarınız varsa, bunları da belirtin.

Son Yazılar

İlgili İçerikler