Avustralya Turizm ve Otelcilik Eğitimi

Avustralya’da turizm ve otelcilik dalında eğitim almak dünyanın en turistik ve tropik bölgelerinden birisinde deneyim kazanma fırsatı anlamına gelir. Avustralya büyük bir ülkededir. Kuzeyi ve güneyi, doğusu ve batısında birbirinden farklı iklim ve yaşam tarzları ile karşılaşabilirsiniz. Turizm açısından bakılınca kumsallar, dalış, sörf, yat gezileri gibi deniz ile ilgili aktivitelere katılan turistik grupların yanısıra ülkeyi boydan boya geçen aborjinler, çiftlik tipi tatiller yapan bir kesim daha vardır. Bu sayede bir çok tipte ve bir çok ülkeden turist ile çalışma ve deneyim kazanma fırsatını yakalayabilirsiniz.

  • Avustralya’da Eğitim Almanın Avantajları

Avustralya’da bir çok turizm ve otelcilik eğitiminin içinde staj imkanı da sunulur.  Bu stajlar maaşlı veya maaşsız olabilmekle beraber Avustralya’nın farklı şehirlerinin yanısıra Uzakdoğu’nun diğer ülkelerine de stajyer olarak yerleştirilebilir ve yeni deneyimler kazanabilirsiniz. 

Tabii unutmadan öğrenciliğiniz boyunca Avustralya’da part time çalışma izninizde oluyor. Bu imkandan yararlanan bir çok öğrenci cep harçlığını çıkartmak bir yana para bile biriktirebiliyor. İyi bir iş bulmakta en önemli gerekliliklerden birisi İngilizcenizin iyi olması bu yüzden dil becerilerinize de mesleki becerileriniz kadar önem vermeyi ihmal etmeyiniz.

Avustralya’dayken tatil dönemlerinizde Yeni Zelanda, Bali, Tayland gibi egzotik ülkeleri de çok rahat ziyaret etme şansınız olur.

  • Gerekli Dil Seviyesi

Avustralya’da eğitim kalitesi yüksek okullara sahiptir. Türkiye’den direkt bir turizm otelcilik programına gitmek istiyorsanız IELTS İngilizce sınavından en az 5.5 skor almış olmanız gerekir. Tabii ki özellikle yüksek lisans/master eğitimleri için daha yüksek skor talep edilir.  Eğer İngilizceniz yeterli değilse ve turizm otelcilik  eğitimi öncesinde dil eğitiminizi de Avustralya’da yapmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda mesleki eğitimi alacağınız kurumdan şartlı kabul alarak okulunuzun anlaşmalı olduğu bir dil okuluna gitmek vize işlemlerinizi kolaylaştırır. Unutmayın dil eğitimi alırken de yasal part time çalışma izniniz olacaktır.

  • Eğitim Süreleri ve Ücretleri

Turizm ve otelcilik dalında Avustralya’da sertifika, diploma, önlisans, lisans veya master gibi eğitimler mevcuttur. Eğitim süreleri en az 1 yıldan başlar ve 3,5 yıla kadar uzayabilir. Avustralya’da okulların ücretlerini dönemlik olarak ödeyebilirsiniz. Okul ücretleri yıllık 20,000-23,000 AUD arasında değişiklik gösterir. Avustralya güney yarımkürede yer aldığı için mevsimleri Türkiye’nin tam tersidir. Bu nedenle okulların başlangıç tarihleri de oldukça farklıdır. Programlar daha ziyade Temmuz veya Ocak başlangıçlı sunulur. Bazı okullarda Nisan veya Ekim ara dönemleri de olabilmektedir. .

Avustralya vizesi uzun ve masraflı, ülke ise uzak olduğundan bir süreç olduğu için bu ülkeyi daha ziyade uzun süreli eğitim almak isteyen öğrenciler tercih ederler. Uzun dönem giden öğrencilerin vizelerini Avustralya’dan uzatma hakları vardır. Bir de not düşelim artık dijital vize uygulamasına geçen Avustralya’da pasaportunuza vize basılmamaktadır sadece dijital ortamda vizeniz verilmektedir. Turizm eğitimi sonrasında ülkede kalan ve göçmen başvurusu yapan öğrencilerde olmaktadır. Avustralya kendisinde eğitim almış ve yetişmiş kişileri göçmen olarak almayı tercih etmektedir.

Önünüzde yepyeni bir yaşam kapısı açacak olan Avustralya turizm ve otelcilik eğitimi içinde sizin için çok ideal bir tercih olabilir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler