Avustralya Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

Avustralya’da aşçılık veya pastacılık eğitimi almaya karar verdiğinizde gerçek anlamda hayatınızın değişmesi için ilk adımı atmış olacaksınız. Avustralya’da mutfak sanatları alanındaki okullar ve bu alanda eğitim alanlar çok gözdedir. Yeni gelişen ve halen göçmen kabul eden ülkede eğitiminiz sonrasında iş bulmanız ve belki de kalan hayatınızı Avustralya’da geçirmeniz çok mümkündür.

Neden Avustralya’da Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi?

Avustralya bir çok ülkenin sunmadığı fırsatı size verir; öğrenciliğiniz boyunca part time çalışma imkanı. Bir çok öğrenci bu sayede cep harçlıklarını çıkartmaktadır. Hatta bazı öğrenciler mutfak sanatları eğitimi alırken çalıştıkları veya staj yaptıkları kurumlarda öğrencilik sonrasında da devam etmekte ve ülkede kalmaktadır. Avustralya’da çalışmak istedikten sonra iş bulmak diğer ülkelere göre çok daha kolaydır. Bir çok öğrenci eğitim aldıkları alan olmasa dahi çok çeşitli işlerde çalışmaktadır.

Avustralya’da eğitim kalitesi de son derece yüksektir. Özellikle mutfak gibi hijyenik şartlar gerektiren eğitimlerde son derece dikkatli olan ülkede çok iyi bir aşçılık veya pastacılık eğitimi alabilirsiniz. Bazı eğitim programlarının içine entegre edilmiş staj dönemleri de bulunmaktadır. Bu stajlar maaşlı veya maaşsız olabilmekle beraber Avustralya’nın farklı şehirlerinin yanısıra Uzakdoğu’nun diğer ülkelerine de stajyer olarak yerleştirilebilir ve yeni deneyimler kazanabilirsiniz.

Avustralya son derece rahat bir yaşam tarzını ifade eder. Deniz, güneş, kumsallar, açık hava ve su sporları ve hala keşfedilmemiş köşeleri ile yepyeni bir dünya Avustralya. Burada tatil dönemlerinizde Yeni Zelanda, Bali, Tayland gibi egzotik ülkeleri de çok rahat ziyaret etme şansınız olur. Yaşam kalitesi yüksek yaşam masrafları ise son derece hesaplıdır.

İngilizce Dil Seviyesi

Avustralya’da doğrudan bir mutfak sanatları programına devam etmek istiyorsanız o zaman IELTS İngilizce sınavından en az 5.5 skor almış olmanız gerekir. Eğer bu skora sahip değilseniz ve aşçılık ya da pastacılık eğitimi öncesinde dil eğitiminizi de Avustralya’da yapmayı düşünebilirsiniz. Bu durumda mesleki eğitimi alacağınız kurumdan şartlı kabul alarak okulunuzun anlaşmalı olduğu bir dil okuluna gitmek vize işlemlerinizi kolaylaştırır. Unutmayın dil eğitimi alırken de yasal part time çalışma izniniz olacaktır.

Okul ve Yaşam Maliyetleri

Genelde Avustralya’da aşçılık ve pastacılık eğitimleri en az 1 yıl sürelidir. Bu süre programların içeriğine ve ileri düzey eğitimlerine bağlı olarak 2 -2,5 yıla kadar uzayabilir. Avustralya’da okulların ücretlerini dönemlik olarak ödeyebilirsiniz. Okul ücretleri yıllık 22,000-28,000 AUD arasında değişiklik gösterir. 

Yaşam maliyeti bulunduğunuz şehire göre biraz farklılık gösterecektir ancak yasal part time çalışma hakkı ile geçiminizi ciddi anlamda destekleyebilirsiniz. Aylık yaşam maliyeti temel olarak 1500-2000 AUD arasındadır.

Avustralya Eğitim Vizesi Hakkında 

Avustralya vizesi uzun ve masraflı, ülke ise uzak olduğundan bir süreç olduğu için bu ülkeyi daha ziyade uzun süreli eğitim almak isteyen öğrenciler tercih ederler. Uzun dönem giden öğrencilerin vizelerini Avustralya’dan uzatma hakları vardır. Bir de not düşelim artık dijital vize uygulamasına geçen Avustralya’da pasaportunuza vize basılmamaktadır sadece dijital ortamda vizeniz verilmektedir.

Önünüzde yepyeni bir yaşam kapısı açacak olan Avustralya aşçılık ve pastacılık eğitimi içinde sizin için çok ideal bir tercih olabilir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler