Amerika’da Lise ve Yatılı Okul Eğitimi

Amerika’da lise eğitimi doğru okul seçildiğinde çok değerli ve ilerideki üniversite hayatı içinde olukça destekleyici olacaktır. Yabancı öğrenci statüsünde Amerika’da lise eğitiminizi tamamlayabileceğiniz okullar özel okullardır. Zira devlet liselerinde daha çok kısa süreli (6 ay – 1 yıl) değişim programları yapılmaktadır.

Atlantik Okyanusu’ndan Pasifik Okyanusu’na kadar uzanan Amerika, çok sayıda değişik kültürü, coğrafi yapıyı, milliyeti ve dili kendinde birleştiren büyük bir ülkedir. Amerika toplam 50 eyalete sahiptir. Her birinin coğrafi yapısı kadar federe olması nedeniyle yasalarında da farklılıklar bulunmaktadır. Devlet okullarının eğitim kalitesi de bölgeye ve şehre göre farklılıklar göstermektedir. Genelde kaliteli olan devlet okulları zaten yerel vergiileri en yüksek olan okullardır.

Özel okullar Amerika’da en iyi üniversitelere girebilmenize olanak sağlayacak kalitede ve gelenekte eğitim vermektedirler. Zira Amerika’da iyi bir üniveristeye girebilmek yalnızca çok iyi notlar ile değil, “bütün bir insan” anlayışı ile değerlendirilir. Akademik, kültürel, sosyal vs. İngilizcesi yetersiz olan öğrenciler öncelikle İngilizce dil eğitimi alıp ardından lise programına başlayabilirler. Hatta İngilizce seviyeleri belli bir düzeye eriştiğinde vakit kaybı olmaması için bir takım zorunlu olan ama çok iyi İngilizce gerektirmeyen akademik dersleri de İngilizce Hazırlık programı ile eş zamanlı alabilirler. Bunun dışında öğrenciler okulların sunduğu her türlü sosyal ve spor aktivitesinden faydalanabilirler.

Amerika eğitim sistemi nasıl işler? 

Amerika’da temel eğitim ilkokul, ortaokul ve lise dahil 12 yıldır. Öğrenciler, temel eğitimin sonunda lise (high school) diploması elde ederler ve kolej ya da üniversitelere girmeye hak kazanırlar. Ancak üniversiteye girmek için lise diplomasının yanısıra SAT/ACT sınavını da geçmek gerekir. Yani hangi üniveristeye girilebileceği hem lise notlarına hem de bu sınav sonuçlarının ikisi ile değerlendirilir. AP-Advanced Placement birçok okulda yaygın olarak sunulduğundan, daha iyi bir üniversite hedefleyen öğrenci, dilediği AP ders kombinasyonu da yaparak şansını yükseltir. Program bitiminde öğrenci Amerikan Lise Diploması almaya hak kazanırlar. Ayrıca öğrenciler çeşitli özel yatılı okullarda dünyaca tanınan IB diploma programına katılarak dünyanın en iyi üniversitelerine girme şansını da yakalayabilirler.

Eğitim Ücreti

Amerika’da lise ve yatılı okul eğitim ücretleri konaklama dahil yaklaşık 40,000 USD ile 70,000 USD arasındadır.

Amerika’da lise eğitiminin avantajları nelerdir?

  • Mükemmel bir İngilizce’ye sahip olmak
  • Amerikan kültürü, ve yaşam tarzını öğrenmek
  • Amerika’da üniversite veya koleje girme ve daha çabuk adapte olma fırsatı  ve hatta burs alabilme olanağı
  • AP derslerinden istediğiniz kombinasyonu alarak iyi üniversitelere girme şansını arttırmak ve hatta birinci sınıfta kredi kazanmak
  • Amerika’da üniversiteye girmek için gereken SAT ve ACT sınavlarından çok daha iyi sonuçlar alma imkanı
  • Lise sonrası Pre-College denilen hazırlık yılı eğitimleri ile çok iyi Amerikan üniversitelerine girme fırsatı
  • Büyük bir ülke olan Amerika’da her öğrencinin zevkine uyabilecek çok çeşitli okul ve bölge seçeneği

Preparatory Admissions Test

Preparatory Admissions Test, standartlaştırılmış kabul testleri, ABD’deki köklü bir Yatılı Okula başvuran öğrenciler için yaygındır. Okula bağlı olarak, çocuğunuz aşağıdaki sınavlardan birine girebilir.

The Secondary School Admission Test (SSAT)

www.ssat.org

5-11. Sınıflardaki öğrenciler için çoktan seçmeli bir yetenek sınavıdır. Test sözel, nicel (matematik) ve okuduğunu anlama bölümlerinden oluşmaktadır. Sözlü sorular, kelime bilginizi, sözlü muhakeme ve fikirlerinizi mantıklı bir şekilde ilişkilendirme yeteneğinizi test eder. Nicel (matematik) sorular, aritmetik, temel cebir ve geometri ve kavramları içeren problemleri çözme yeteneğinizi test eder. Okuduğunu anlama bölümü ne okuduğunuzu anlama yeteneğinizi test eder. Tüm testler İngilizce’dir. 


Independent School Entrance Examination (ISEE)

www.erbtest.org
(ISEE), üç seviyesi olan üç saatlik bir giriş sınavıdır: Alt, Orta ve Üst Seviye. Alt Seviye şu anda 4. ve 5. sınıflarda okuyan ve 5. ve 6. sınıflara başvuran adaylar içindir. Orta Seviye, 6. ve 7. sınıflarda okuyan ve 7. ve 8. sınıflara başvurmaya hazırlanan adaylar içindir. Üst Seviye ise 8-11. Sınıflarda eğitim alan ve 9’dan 12’ye kadar olan sınıflara başvurmayı planlayan adaylar içindir. 

TOEFL®

www.ets.org/toefl
TOEFL® programı, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ya da İngilizcenin eğitim dili olduğu diğer ülkelerde ders almayı planlayan uluslararası öğrencilere İngilizce yeterlilik sınavı hizmeti vermektedir.

IELTS

www.ielts.org
IELTS dört dil becerisinin de hepsini test eder – dinleme, okuma, yazma ve konuşma. Konuşma testi, onaylı bir Sınav Görevlisi ile yüz yüze görüşmedir. Etkileşimlidir ve testin yapabileceği gerçek hayattaki bir duruma yakındır.

Son Yazılar

İlgili İçerikler