Amerika’da Eğitim

Amerika’da mimarlık, moda, sanat, tasarım, ürün tasarımı gibi bir çok alanda eğitim almak tüm dünyayı ayaklarınıza getirecektir. Amerika’da moda, tasarım veya sanat eğitimi almanın en büyük avantajlarından birisi de işte budur; tüm dünyanın bir ülkede buluşması… Amerika kozmopolit yapısının yanısıra dünyanın en önde gelen iş merkezi olması ve alanda başarılı herkesin bir ayağının Amerika’da olması nedeniyle öğrencilere sonsuz olanaklar sunar. Amerika’da moda, sanat veya tasarım alanlarında eğitim alırken sektördeki gelişmeleri, defileleri, workshopları, sergileri her an takip etme şansınız olacaktır. Yaratıcı gelişiminiz ve ilham almanız açısından daha iyisi düşünülemez. Her gün değişen bir ülke olduğu için sizde buna ayak uydurarak yeni trendleri yakalama ve orijinal fikirler üretmekte daha hızlı olacaksın.

Amerika’da Eğitim Almanın Farkı

Amerika’da mimarlık, sanat, tasarım olsun moda olsun son derece iyi üniversiteler bulunur. Amerika’da iki yıllık önlisans, dört yıllık lisans veya master eğitimlerine katılabilirsiniz. Sanat, tasarım ve moda alanında en çeşitli başlıklarda eğitim seçeneklerini bulabileceğiniz bir ülkedir. Amerika’da Mimarlık’dan Fine Arts’a, Fashion Marketing, Fashion Design’dan Illustration’a, Fibers, Furniture Design, Motion Media Design vb…. bir çok programa devam etme şansınız var.

Amerika’da sanat tasarım üniversitelerine ve kolejlerine kabul hiçte kolay değil. Alanda öncü olan ülke ve üniversiteler başvuru sahiplerinin becerilerini ve isteklerini görmek istiyorlar tabii bu nedenle başvuru sırasında sağlam bir portfolyonuzun olması gerekiyor. Hatta sadece yetenek ve portfolyo değil, not ortalamanızın da iyi olmasını bekliyorlar. Amerika’da önde gelen okulların bazıları doğrudan lisansa devam edecek yeterlilikte olmayan öğrenciler için temel bir hazırlık eğitimine yönelik programlarda sunuyorlar. Veya öğrencileri ilk başta önlisans eğitimine kabul edip burada başarı göstermeleri halinde lisansa devam etmelerine olanak tanıyorlar.

Bu okullarda full time öğrenciyken okulun enstitülerinde sunduğu uygun fiyatlı kısa akşam veya haftasonu temalı workshoplara da katılabilirsiniz, bu workshoplarda size çok şey katacaktır. Ayrıca öğrenciliğiniz süresince okulun sergi, defile vs.. gibi yıl boyu düzenlediği aktivitelerde de takımın bir parçası olarak deneyim kazanabilirsiniz.

Eğitim Dili ve İstenilen Dil Seviyesi

Amerika’da eğitim dili tabii ki İngilizce. Okullara kabul için genelde TOEFL’dan 80-90 skor alınması gerekiyor. Dileyen öğrenciler Amerika’da dil eğitimi alıp ardından da bu okullara başvuru yapabilirler. Bu tip tasarım okullarının genelde kendi İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır.

Eğitim Ücretleri

Okulların bir yıllık eğitim ücretleri ise yaklaşık 23,000 USD’den başlamaktadır. Liberal Arts üniversiteleri, Art Schools yani sanat okulları, mimarlık fakülteleri gibi çok farklı seçeneklerin bulunduğu Amerika’da doğru okulu bulmak kariyeriniz için en can alıcı kısımdır.

Amerika çok çalışmanın başarı getirdiği, orijinal ve fonksiyonel fikirlerin takdir edildiği bir ülke tabii aynı zamanda çokta yarışçı bir ortam var. Amerika’da eğer tasarım, sanat, moda alanında eğitim alırsanız sadece kaliteli bir temel oluşturmanın yanısıra hayata dair de çok şey öğrenirsiniz ve iş hayatına girdiğinizde başarma şansınız herkesten daha yüksek olacaktır.

Amerika’da Üniversite Yerleştirme Hizmetimiz

Amerika’da sanat, tasarım, moda alanlarında eğitim ve Amerika üniversite yerleştirme hizmetimiz hakkında detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz. Amerika’nın önde gelen tasarım okulları temsilcilik bazında çalışmadığı için bu okullara başvuru da özel servis sunmaktayız. Bu servisten yararlanarak öğrencilerimizin kabul edildiği bazı okullar aşağıdaki gibidir:

  • FIT
  • Rhode Island School of Design
  • School of Visual Arts
  • SCAD
  • Pratt Institute
  • New School – Parsons School of Design vs…

Son Yazılar

İlgili İçerikler