Amerika Sinema Okulları

Dünyanın sinema endüstrisinin kalbinin attığı ülke olan Amerika’da sinema ve oyunculuk eğitimi hem sektörün profesyonelleriyle bir araya gelebilmek hem de film yapımı alanında pratik beceri kazanmak isteyen öğrenciler için ideal bir ortam sunmaktadır.  Adeta büyük bir film stüdyosu olan A.B.D, geleceğin film ve televizyon profesyonellerini yetiştiren mükemmel olanaklarıyla ünlüdür. Sinema endüstrisinde oyunculuktan, prodüktörlüğe, yönetmenlikten, senaryo yazarlığına, müzikal oyunculuğundan, özel efekt uzmanlığına, animasyona, 3D animasyona, dijital efekt uzmanlığına, sinematograflığa kadar film yapımının pek çok alanında son derece yetkin bir eğitim alabilirsiniz. 

Neden Amerika’da sinem eğitimi almanız gerektiğine dair küçük notlar…

  • Sinema endüstrisinin anavatanı olması
  • En son gelişmelerden ilk önce haberdar olma fırsatı ve son teknolojiler ekipmanlar ile çalışma fırsatı 
  • Pratik (hands-on) eğitim alma imkanı
  • Dünyaca ünlü, akademi ödüllü yönetmenler, yazarlar ve oyuncularla tanışma, diyaloğa girme ve hatta workshop ve seminerlerine katılma şansı
  • Dünyanın dört bir köşesinden gelen diğer öğrencilerin kültürleri ve bakış açıları sayesinde yeni perspektifler kazanma ve takım olarak orijinal yapıtlar ortaya koyma olanağı
  • Endüstri ile bağ kurma ve netwrok oluşturma
  • En az bir yıllık bir diploma programına katılarak ardından Amerika’da bir yıl OPT çalışma iznine hak kazanma
  • Sinemada sayısız farklı alandan arzu ettiğiniz ve yeteneğiniz olan bir tanesinde eğitim alma şansı

Kabul Şartları

Programlara katılabilmek için iyi derecede İngilizce bilgisi gerekmektedir. Dört haftalık kısa workshoplardan uzun süreli lisans eğitimi ve master gibi seçenekler mevcuttur. Uzun süreli programlara kabul için sinema konusunda seçtiğiniz özel alana göre portfolyo, senaryo, kısa hikaye veya audition gibi başvuru testlerini geçmeniz gerekecektir. 

Sinema alanında uzun soluklu bir eğitim almaya veya kariyer yapmaya net karar vermeden önce bu alanda kısa bir workshopa katılarak size uygun mu ve hayal ettiğiniz gibi bir program mı değil mi fikir edinmenizi öneririz. Bu şekilde çok daha sağlıklı bir karar verebilir ve geleceğe daha sağlam adımlar ile başlayabilirsiniz.

Eğitim Ücretleri

Sinema okulları ve konservatuarlarda yıllık eğitim ücreti 25,000 USD’den başlar. Bu alanda burs almak gerçekten zor ve rekabetçidir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler