Amerika Sertifika ve Diploma

 • Amerika’da üniversiteler, kolejler ve özel dil okullarında yüzlerce sertifika ve diploma programları sunulmaktadır. İngilizce seviyesi ileri olanlar ve TOEFL ya da IELTS gibi resmi sınavlardan geçerli skorlar elde edenler üniversitelerin sunduğu kısa ya da uzun programlara katılabilirler. İngilizce seviyeleri düşük ya da orta seviyede olanlar ise, program öncesinde dil okulu eğitimi alarak hazırlanır ve sonrasında programa geçerler.
 • Amerika’da tercih edilen Diploma ve Extension programları genelde üniversitelerde sunulmaktadır. Bu üniversiteler arasında UC Berkeley Extension, UCLA, UCSB, UCSD, UC Irvine, UC Riverside gibi batı yakasında bulunan üniversiteler ve NYU, Columbia University, Fashion Institute of Technology (FIT), Boston University, Harvard University gibi doğu yakasında yer alanlar bulunmaktadır.

  Amerika’da bir çok dalda sunulan bu programlara giriş şartlarında üniversite mezunu olmak, TOEFL skoru almak gereklidir. Kariyerlerinde ilerleme sağlamak isteyen, farklı kariyerler edinmek isteyen ve MBA alternatifi programlara katılmak isteyen kişilere bir çok olanak sunmaktadır.
   
  Dünyanın bir çok ülkesinden katılımcılarında buluştuğu sertifika programlarında uluslararası bir network oluşturmak ve günümüzün iş dünyasının en önemli denklemlerinden birisi olan farklı kültürler ile çalışma unsurunu tecrübe etme şansı elde edilir. Amerika’a en az 1 yıl sertifika ya da diploma programlarına katılan uluslararası öğrenciler, 1 yıl da çalışma hakkı kazanmaktadırlar. Buna OPT (optional practical training) denir.
 • OPT – Optional Practical Training- Hakkı İle Amerika’da Çalışma İmkani
  OPT, Amerika’da en az bir akademik yıl yani dokuz ay süreli bir full time eğitim programını bitiren öğrencilere tanınan oniki ay süreli yasal çalışma iznidir. Bu hakkı sadece üniversite, master ya da sertifika eğitimi alan kişiler elde ederler, uzun süreli dil eğitimi alan öğrenciler OPT’den yararlanamazlar. Zira OPT’nin amacı, Amerika’da edinilen eğitim tecrübesinin yine bir Amerikan kuruluşunda çalışma tecrübesi ile pekiştirilerek, Amerikan eğitim ve çalışma kültürüne yönelik gerçek bir deneyim kazanılmasının sağlanmasıdır.
   
  OPT çalışma vize başvurusunu mezuniyetinizden dört ile altı hafta öncesinde yapabilirsiniz. Bu başvurunun olumlu sonuçlanması için eğitim aldığınız alan ile ilgili bir iş kabulü almanız çok yardımcı olacaktır. Sertifika eğitimi aldığınız okullar bu konuda size yardımcı olacaklardır. Size Amerika’da bir iş başvurusunun nasıl olacağını anlatan okulun kariyer yardım merkezleri ile CV’nizin ve cover letter’inizin nasıl hazırlanacağı, başvuru takibini nasıl yapacağı konularında iyi bir donanım elde edeceksiniz. Bu tecrübe ilerideki kariyeriniz için de çok faydalı olacaktır.

Son Yazılar

İlgili İçerikler