Amerika Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

Amerika kozmopolit yapısı ile çok renkli bir ülkedir. Mutfak Sanatları, aşçılık ve pastacılık eğitimi sözkonusu olunca bunu yabana atmamak lazım. Zira aşçılık ve pastacılık konusunda bir çok farklı ülke mutfağı ve farklı ağız tadı ile karşılaşabileceğiniz başka hiçbir ülke yoktur. Sadece Amerika’nın 52 eyaletini gezseniz 52 farklı şekilde biftek yiyebilirsiniz. Buna bir de ülkedeki diğer azınlıkların mutfaklarını katarsanız deneyip, tadıp, öğrenip bitiremeyeceğiniz kadar çok yemek, tatlı ve içecek seçeneği çıkar.

  • Neden Amerika’da Aşçılık, Pastacılık ya da Şarap Eğitimi?

Tam da yukarıda bahsedilen nedenden ötürü Amerika aşçılık ve pastacılık, şarap gibi konularda eğitim almak için ideal bir ülkedir. Dünya Amerika’yı takip eder. Eğer Amerika’da mutfak sanatları eğitimi alırsanız sizde en tepede yer alabilirsiniz. Dünya daha duymadan siz en yeni teknikleri öğrenebilirsiniz.  Ve hep bir adım önde olursunuz. Amerika’da dünyanın en iyi mutfak sanatları yani aşçılık, pastacılık ve hatta şarap eğitimi veren okullarında eğitim hayallerinizi gerçekleştirmekteki ilk adımınız olacaktır.

Sadece işin tekniği değil müşteri memnuniyeti açısından da Amerika’nın size katacakları sonsuzdur. Tüketim üzerine kurulu ekonomisinde müşteri memnuniyeti Amerika’dan daha iyi sağlayan, takip eden bir ülke daha yoktur. Bu açıdan bakıldığında iyi ve özenli yemek yapmakla kalmayıp nasıl iyi bir işletmeci olacağınızı da görebilirsiniz. Müşterileriniz ne kadar memnunsa sizde o hızla gün be gün tanınırsınız. Mükemmeliyete önem veren Amerika piyasasında başarılı olmanız dünyanın neresine giderseniz gidin en iyisini yapabileceğinizin göstergesidir. Okul programlarının dahilinde staj dönemlerinin de bulunması Amerika mutfak sanatları endüstrisini yakından deneyimlemeniz anlamına gelir.

  • Amerika’da Hangi Şehirde Eğitim Alabilirsiniz?

Mutfak Sanatları Okullarının bulunduğu en önemli eyaletler California, New York , Illinois, Florida, Rhode Island bölgeleridir. Bazı okullar kampüs içinde ve şehre uzak konumda olabilirler. Bu tip okullarda eğitim alırken araba olmadan yaşamınız bir güç olabilir. Hatta California için konuşursak mutlaka araba sahibi olmanız gereken bir eyalettir. Kampüs ortamı herşeyin elinizin altında olmasına olanak tanır. Bazı okulların kampüsleri içinde restoran veya cafeleri bulunur ve bu tip işletmelerde sizde çalışabilir veya staj yapabilirsiniz. Bununla beraber şehir merkezinde olmanın da cazip yanları var tabii ki hele de bu şehir New York veya Chicago gibi kozmopolit bir kent ise. Şehir hayatı size toplu taşıma araçları ile kolay ulaşım imkanı sağlarken bir yandan da şehrin restoranları, cafeleri, pastaneleri her gün yeni keşifler yapmanıza ve yeni tatları denemenize fırsat verir. Şehir hayatının muhtemelen en önemli dezavantajı ise şehir merkezi ve konaklama arasındaki ulaşım mesafenizin uzak olması ve bu kadar renkli bir şehir hayatının masrafları olacaktır. Okulun ünü beklentilerinize hitap edip etmemesi, okul şehir içi mi yoksa şehir dışı kampüse mi sahip, hangi eyalete gitsem gibi soruları sorarken mutlaka bütçenizi ve nasıl bir yerde yaşamaktan mutlu olacağınızı da göz önünde bulundurun.

  • Mezun Olduktan Sonraki Çalışma Koşulları

Amerika’da en az 1 yıllık bir akademik programdan mezun olduğunuzda Amerika’da OPT denilen bir yıllık çalışma iznine de hak kazanırsınız. Mutfak dalında da almış olduğunuz eğitim ile iş bulma şansınız çok yüksektir. Ancak hayal kırıklığı olmasın ama unutmayın en alt pozisyonlardan işe başlayacaksınız. Bu dal insanların 5 ila 10 yıl arasında en üst noktaya ulaşabildikleri zorlu bir meslektir. Bu yolculuğun tadını çıkarın çünkü çok çalışma mutlaka yanında başarıyı ve ilerlemeyi de getiriyor.

  • Okul Maliyetleri

İşin maddi boyutunu ise bu şekilde genelleyebiliriz. Üniversitelerin sunduğu önlisans veya lisans programlarının ücretleri yıllık 25,000-29,000 USD arasındadır. Özel kurslar ise sürelerine göre değişmekle beraber 6 aylık 45,000 USD civarında ücretler ile karşılaşırız. Eğitim dili ise İngilizce’dir. Amerika’da isterseniz programınıza öncelikle önlisans olarak başlayıp, programı tamamladıktan sonra bir süre ara verip ardından lisansa tamamlamak için okulunuza geri dönme şansınız da vardır. Önlisans eğitimlerinde aşçılık ve pastacılık alanında bilinmesi gereken hemen hemen herşeyi öğrenebilirsiniz ardından gelen lisansa tamamlamanız için geçecek olan 2 yıllık sürede ise daha çok işletme ve mutfak yönetimine yani idareciliğe yönelik dersler alırsınız.

Amerika’daki bu eğitimin maliyeti sizin gelecekteki başarınıza oranlandığında aslında çokta yüksek değildir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler