Almanya’da Lise ve Yatılı Okul Eğitimi

Çocuğunuzu Almanya’ya lise eğitimi alması için göndermeyi mi düşünüyorsunuz? Harika bir seçim! Bir başka ülkede belli bir süre için de olsa okula gitmek ve yaşamak gelişim çağındaki çocuklara gün geçtikçe uluslararası olan iş dünyasında başarılı olmaları için çok iyi bir fırsattır. Almanya’da çözüm ortağımız Humboldt-Institut ile sunduğumuz lise eğitim programlarımıza yüksek motivasyon sahibi 10 – 17 yaş arasındaki öğrenciler katılabilir. Humboldt-Institut kar amacı gütmeyen ve 1977’de kurulmuş bir organizasyondur. Bugüne kadar 160 farklı okuldan 40,000 öğrenciye Almanca eğitim vermiştir. Almancası hiç olmayan bir öğrenci genelde 6 ayda istenilen B2 seviyesine ulaşmaktadır. Okullarımız tamamen geleneksel Alman yatılı okullarıdır. Almanya’da lise mezunu olarak “Abitur” diplomasını hedefleyen öğrenciler hem Almanya’da hem de kendi ülkelerinde iyi üniversitelere giriş bileti kazanırlar.

Kabul İçin Gerekli Koşullar

Ortalamanın üstünde bir başarı olmasını yanı sıra, öğrencinin Almanca seviyesinin çok iyi olması gerekiyor. Öğrenciler tüm dersleri ana dili Almanca olan öğrenciler ile takip edeceklerdir. Bu nedenle de öğrencilerin Humboldt-Institut’da en az B2 seviyesini bitirmesi şartı vardır. Hatta bazı okullar (örneğin Gymnasium Lindenberg, Schule Schloss Salem ve bazı diğerleri) Humboldt-Institut’da B2 seviyesinin ardından yine Humboldt-Institut’da alınması gereken 5 haftalık özel bir hazırlık kursunu da şart koşmaktadır.

Öğrencilerin Almanca yaklaşık seviyelerini görmek için başvuru esnasında online alabilecekleri test göndermekteyiz.

Tüm başvuru süreci tamamen ücretsiz olarak Türkiye yetkili temsilcisi MCI Turkiye Yurtdisi Eğitim tarafından yürütülmektedir. Okulların kendi kayıt ve test ücretleri farklıdır.

Almanca hazırlık eğitimi Humboldt Institut’un iki merkezinde sunulmaktadır. Almanya’nın güneyinde yer alan, Avusturya ve İsviçre sınırlarına, Konstanz gölüne sadece 25 dakika mesafede olan Lindenberg. Diğer merkez de yukarı Swabia bölgesinde Konstanz gölü ve Danube nehri arasında kalan güzel yeşillikler içinde Bad Schussenried’dir.

Almanya’da Yatılı Lise Eğitimi Alınabilecek Bölgeler

Buradaki en önemli soru çocuğunuza uygun olan okulu belirleyebilmektir. İyi ve uygun yatılı okul bulmak kolay değildir ancak yabancı bir ülkede çocuğunuza en uygun okulu bulmak bundan daha da meşakkatlidir. Almanya’da sunduğumuz yatılı okullar çok iyi bilinen ve kaliteli okullardır. Öyle ki bazıları uluslararası sıralamalarda yer almaktadır.  

Almanya’da yaklaşık 300 yatılı okul vardır. Çözüm ortağımız Humboldt-Institut’un desteği ile seçilen yatılı okullar ise Almanya’nın en iyileri arasındadır. Bu okul listesi içinde Almanya’nın farklı bölgelerinde eğitim sunan okulları göreceksiniz. Almanya’da genelde eğitim standartları zaten yüksektir, eğitim sistemlerinin sorumluluğu da Almanya’da federal bölgelerin kendi sorumluluğundadır. Ayrıca okulları üç ana grup altında da topladık: Özel okullar, devlet okulları ve din organizasyonları destekli okullar.

Özel Okullar

Almanya’da DIV ( De Internate Vereinigung) organizasyonuna bağlı olan özel okullar, ülkenin en iyileri arasındadır. Bu okullar ilerici eğitimi destekler. “Kafa, kalp ve emek” birleşiminin önemli olduğu görüşü ile öğrencilerinin sadece en iyi akademik eğimi almasını değil, iyi birer insan ve birey olmalarını da önemserler. Çok çeşitli sanat ve spor aktiviteleri sunulur. Bu okullar büyük şehirlerden ziyade genelde kırsal bölgelere yakındır zira çevrenin genç bireyin gelişiminde önemli rol oynadığına inanılır.

Devlet Okulları

Devlet okulları, hiçbir organizasyona bağlı değildirler ve sadece yatılı kısım için öğrenci para ödemektedir. Gymnasium eğitim sistemi sunulur ve öğrencileri üniversite eğitimine giriş için hazırlarlar.

Din Organizasyonları Okulları

Katolik ya da Protestan Kiliseleri tarafından yürütülen okullardır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Almanya’da yatılı okul başvurusu için gerekli belgeler de aşağıdaki gibidir:

  • Başvuru formu (başvuru esnasında verilir)
  • Son 3 yılı gösteren transkript (Almanca ya da İngilizce olabilir)
  • Hobi, ilgi alanları ve yeteneklerin belirtilmesi
  • Almanya’da var ise tercih edilen bölge
  • Em az bir öğretmenden alınacak bir referans mektubu (İngilizce ya da Almanca)
  • Öğrenci tarafından yazılacak motivasyon mektubu (İngilizce ya da Almanca)
  • Öğrencinin pasaport kopyası


Almanya’da Lise Eğitimi Maliyeti

Almanya lise ve yatılı okulların bütçesi de üç grup olarak ayrılmıştır

Senelik EUR 27,000’ya kadar
Senelik EUR 27,000 ve EUR 37,000 arası
Senelik  EUR 37,000 ve EUR 55,000 arası

Sizden bütçe bilgisi de alındığında en uygun okul tavsiye edilecektir. 


Almanya Özel Lise Yatılı Okullarımız

Kurpfalz-Internat

Schloss-Schule Kİrchberg

Schule Birklehof

Schule Schloss Salem

Urspringschule

Zinzendorfschulen

Landheım Schondorf

Max-Rill-Schule Schloss Reichersbeuern

Schloss Neubeuern

Schule Schloss Stein

Hermann-Lietz-Schule Schloss Bieberstein

Hermann-Lietz-Schule Schloss Hohenwehrda

Nurgberg Gymnasium

Landschulheim am Solling

Padagogium Bad Sachsa

Schule Marienau

Internatsgymnasium Schloss Torgelow

Institut Schlos Wittgenstein

Internat Schloss Buldern

Kruger Internat und Schulen

Landschulheim Schloss Heessen

Gymnasium Weierhof

Stiftung Louisenlund

Hermann-Lietz-Schule Haubinda

Almanya Devlet Lise Yatılı Okullarımız

Gymnasium Lindenberg

Gymnasium Hohenschwangau

Son Yazılar

İlgili İçerikler