A Level Programı

A Level Nedir: General Certificate of Education Advanced Level adi verilen GCE Advanced Level ve daha genel adi ile bilinen A Level, Ingiltere egitim sisteminde lise seviyesinde ve universite oncesi eğitim alan 16-19 yasindaki öğrencilere sunulan eğitimdir. 2 yıllık eğitimden sonra öğrenci aldığı dersler ile ilişkili olan bölümleri sunan üniversiteye direkt geçebilir.

Suresi: Bu programın süresi iki yıldır. Öğrenci öğrenim gördüğü süre boyunca toplamda en az 3 ders almalidir. Genelde 4 ders alinmaktadir. Ilk yil alinan egitim AS Level yani Advanced Subsidiary Level’dir ve programini basari ile tamamlayan öğrenciler ikinci yil A2 hakkini alir ve 2 yilin sonunda programi bitirenler A Level kualifikasyonunu kazanarak Ingiletere’nin en iyi üniversitelerine de başvuru yapabilirler. 

Hangi Ulkelerde Gecerlidir? Bu programi en cok Ingiltere ve Ingiliz egitimine yakin olan Avustralya ve Yeni Zelanda tanimaktadir. Ingiltere’de A Level tamamlayan ogrenciler diger tum Ingiltere universitelerinin yani sira Oxford, Cambridge gibi Ingiltere’nin en koklu universitelerinde de egitim alma sansini elde ederler. 

Neden A-Level Programı?

  • A-Level, Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere öğrenciye en iyi İngiliz üniversitelerinin kapısını aralar. Zira bu iki üniversite, Köprü Yılı adi verilen Foundation Year programından geçiş yapan öğrencileri kabul etmemektedir. Sadece A Level ve IB yapan öğrenciler bu üniversitelere başvurabilir.
  • İngiltere’deki eğitim sistemine göre Türkiye’de liseden mezun olan öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip değildir ve hangi üniversitede okuyabileceğini saptamak için ek bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Bu ek eğitimlerden en iyisi İngiltere’de A Level’dır zira İngiltere’nin resmi üniversite girişi için geçerli olan sistemdir.

GCSE yani Türkiye’de orta ogretim ve lise egitiminn ilk yillarina denk gelen programın sınavlarında başarılı olan öğrenciler A’Level (Advanced Level GCE yada A2) diye bilinen ve üniversiteye hazırlayan programa yönlendirilir.

  • A Level’ın ilk yılını tamamlayan öğrenciler AS-Level başarırlar (Advanced Subsidiary Level).
  • A Level’ın ikinci yılını tamamlayan öğrencileri A2 başarırlar.

A Level ise bu her iki yılda aynı konu ve bölümden AS ve A2’yi başarınca kazanılır. İki yıl farklı konular seçilirse A Level tamamlanmış olmaz. Yil içindeki başarıya ek olarak Advanced Level (A Level) senelik başarısı Haziran ayı içinde yapılan sınavlar sonucunda belli olur. Sınav sonuçları Ağustos ayında belli olur ve yeterli dereceyi alamayan öğrenciler Ocak ayında yeniden sınava girebilir. Bu sınavın sonuçları da Mart ayı içersinde belli olur.
 
Bu eğitimi bitiren her öğrenci muhakkak bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanmaktadır. Başarı notu ne kadar yüksek olursa, öğrenci de o kadar iyi bir üniversiteye kabul edilecektir. Aynı zamanda bu eğitim bitiminden sonra her dersin sonunda alınan belgeye verilen isimde A Level’dir. Advanced Level (A Level) eğitimi boyunca, edebiyat, matematik ve kimya derslerini almış olan bir öğrenci eğer her 3 derste de başarılı elde ederse edebiyat , matematik ve kimya Advanced Level (A Level) diploması olmak üzere 3 ayrı belge almaktadır.

Reading (Okuma), Translation (Çeviri) ve Writing (Kompozisyon yazma) olarak üç aşamalı olan AS ve A2 sınavlarının her biri için üçer saat süre tanınır. 

AS sınavında 200 kelimelik, A2 sınavından ise topik yada kitaplardan oluşan sorulardan 250 kelimelik 2 adet kompozisyon yazmanız gerekir. 

Alacağınız puanlara göre de değerlendirme notu aşağıdaki çizelgede gösterilen puan sistemine göre belirlenir. AS ve A2 sınavlarında alınabilecek dereceler A ile E arasındadır. Üniversitelerin çoğu A ile C arasındaki dereceleri kabul etmektedirler. Örneğin; Cambridge, Oxford gibi…

Değerlendirme NotuYüzde
A*(2010’dan itibaren)80%+, ve A2’de de 90%+
A80%+
B70% – 79%
C60% – 69%
D50% – 59%
E40% – 49%

Son Yazılar

İlgili İçerikler