A Level Nedir?

General Certificate of Education Advanced Level adi verilen GCE Advanced Level ve daha genel adi ile bilinen A Level, İngiltere eğitim sisteminde lise seviyesinde ve üniversite öncesi eğitim alan 16-19 yaşındaki öğrencilere sunulur. 2 yıllık eğitimden sonra öğrenci aldığı dersler ile ilişkili olan bölümleri sunan üniversiteye direkt geçebilir. GCSE yani Türkiye’de lise egitiminin 9 ve 10. sınıfına denk gelen programın sınavlarında başarılı olan öğrenciler A’Level (Advanced Level GCE yada A2) diye bilinen ve üniversiteye hazırlayan programa yönlendirilir.

İngiliz üniversiteleri’ne girmek için en geleneksel yoldur. Öğrenciler 3 – 4 konu seçer ve

bunları derinlemesine inceler ve iki yılın sonunda  alacakları A Level bitirme sınavında da mümkün olduğunca çok puan almayı hedefler ki İngiltere üniversite başvuru merkezi UCAS’da en iyi üniversitelere girebilmek için yüksek puan elde edebilsin.

A Level derslerini seçerken karar verme sürecinde önemli olan öğrencinin keyif aldığını hissettiği konuları seçmesidir. Zira bu sayede dönem ortasında bir değişiklik yapma ihtiyacı da ortadan kalkacaktır. Bu nedenle tüm aday öğrenciler A Level’a başlamadan önce dikkatlice kendileri için doğru dersi seçmeyi düşünmeye teşvik edilmelidir.

Süresi

Bu programın süresi iki yıldır. Öğrenci öğrenim gördüğü süre boyunca toplamda en az 3 ders almalıdır. Akademik olarak iddialı öğrenciler 4-5 ders de alabilmektedir. İlk yılalinan egitim AS Level yani Advanced Subsidiary Level’dir ve bunu başarı ile tamamlayan öğrenciler ikinci yil A2 hakkını alır ve 2 yılın sonunda sınavları tamamlayıp program bitirenler A Level kualifikasyonunu kazanarak İngiltere’de en iyi üniversitelere de başvuru yapabilirler. 

Hangi Ülkelerde Geçerlidir? 

Bu programı en cok İngiltere ve İngiliz egitimine yakin olan Avustralya ve Yeni Zelanda tanımaktadır. Ancak doğru ders kombinasyonu ile dünyanın bütün üniveristeleri A Level kualifikasyonunu kabul eder. İngiltere’de A Level tamamlayan ogrenciler diger tüm Ingiltere universitelerinin yani sira Oxford, Cambridge gibi Ingiltere’nin en köklü universitelerinde de eğitim alma şansını elde ederler. 

Neden A-Level Programı?

  • A-Level, Oxford ve Cambridge dahil olmak üzere öğrenciye en iyi İngiliz üniversitelerinin kapısını aralar. Zira bu iki üniversite, Köprü Yılı adi verilen Foundation Year programından geçiş yapan öğrencileri kabul etmemektedir. Sadece A Level ve IB yapan öğrenciler bu üniversitelere başvurabilir.
  • İngiltere’deki eğitim sistemine göre Türkiye’de liseden mezun olan öğrenci üniversiteye başlayabilecek yeterliliğe sahip değildir ve hangi üniversitede okuyabileceğini saptamak için ek bir eğitimden geçmesi gerekmektedir. Bu ek eğitimlerden en iyisi İngiltere’de A Level’dır zira İngiltere’nin resmi üniversite girişi için geçerli olan sistemdir.

A Level ise bu her iki yılda aynı konu ve bölümden AS ve A2’yi başarınca kazanılır. İki yıl farklı konular seçilirse A Level tamamlanmış olmaz. Yıl içindeki başarıya ek olarak Advanced Level (A Level) senelik başarısı Haziran ayı içinde yapılan sınavlar sonucunda belli olur. Sınav sonuçları Ağustos ayında belli olur ve yeterli dereceyi alamayan öğrenciler Ocak ayında yeniden sınava girebilir. Bu sınavın sonuçları da Mart ayı içersinde belli olur.
 
Bu eğitimi bitiren her öğrenci muhakkak bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanmaktadır. Başarı notu ne kadar yüksek olursa, öğrenci de o kadar iyi bir üniversiteye kabul edilecektir. Aynı zamanda bu eğitim bitiminden sonra her dersin sonunda alınan belgeye verilen isimde A Level’dir. Advanced Level (A Level) eğitimi boyunca, edebiyat, matematik ve kimya derslerini almış olan bir öğrenci eğer her 3 derste de başarılı elde ederse edebiyat , matematik ve kimya Advanced Level (A Level) diploması olmak üzere 3 ayrı belge almaktadır.

Reading (Okuma), Translation (Çeviri) ve Writing (Kompozisyon yazma) olarak üç aşamalı olan AS ve A2 sınavlarının her biri için üçer saat süre tanınır. 

AS sınavında 200 kelimelik, A2 sınavından ise topik yada kitaplardan oluşan sorulardan 250 kelimelik 2 adet kompozisyon yazmanız gerekir. 

Alacağınız puanlara göre de değerlendirme notu aşağıdaki çizelgede gösterilen puan sistemine göre belirlenir. AS ve A2 sınavlarında alınabilecek dereceler A ile E arasındadır. Üniversitelerin çoğu A ile C arasındaki dereceleri kabul etmektedirler. Örneğin; Cambridge, Oxford gibi…

Değerlendirme NotuYüzde
A*(2010’dan itibaren)80%+, ve A2’de de 90%+
A80%+
B70% – 79%
C60% – 69%
D50% – 59%
E40% – 49%

Son Yazılar

İlgili İçerikler