Yeni Zelanda’da Lise Eğitimi

YENİ ZELANDA’DA LİSE EĞİTİMİ

Yeni Zelanda’da Lise ve Yatılı Okul Eğitimi

Yeni Zelanda Avustralya’nın hemen güneyinde yer alan iki güzel ada Güney ve Kuzey adalarından oluşan bir ülkedir. Ana yerleşim bölgesi kuzey adasıdır. Güney adası ise daha çok eşsiz doğası ve unutulmaz açık hava aktiviteleri ile tanınır. Yeni Zelandalılar dünyanın kalanına çok uzak bir konumda küçük bir ada üzerinde yaşadıkları için yabancıları son derece keyifle karşılayan ve öğrenmeye hevesli insanlardır. Güvenli, huzurlu ve spor aktivitleri ile dolu yaşam standardı yüksek bir ülkedir.

Yeni Zelanda’da çoğu karma eğitim veren devlet destekli liseler bulunmaktadır. Ortaokul ve lise öğrenimi 13 ve 18 yaşları arasında verilmektedir. Ayrıca bazı okullar 5 ila 18 yaş arasındaki öğrencilere ilk, orta ve lise eğitimini birleştirilmiş bir biçimde verecek şekilde düzenlenmiştir. Ortaokul ve liselere giriş şartları tüm okullarda benzerlik gösterir. Akademik kalite itibariyle Yeni Zelanda devlet ve özel okulları arasında çok az farklılık bulunmaktadır. Bu bakımdan Kanada ile benzerlik taşır. Yeni Zelanda‘da bulunan birçok okul karma eğitim vermektedir. Fakat bunun yanısıra %10‘luk bir dilim sadece kız yada erkek okulu olarak hizmet verir. 

Okullar konaklamayı ya yurt ya da aile yanı olarak sunarlar. okularda çok çeşitli sportif, kültürel aktivite mevcuttur ayrıca eğitim programları çeşitli eğitim gezileri ile desteklenir. 

Yeni Zelanda’da lise eğitiminin avantajları nelerdir?

  • Mükemmel bir İngilizce’ye sahip olmak
  • Az Türk bulunan bir ülke ve okulda hem akademik hem de İngilizce becerilerinizi daha iyi geliştirme ve kendi ayaklarınızın üzerinde durma şansı
  • Ekonomik maliyetler ile yüksek standartlı yaşam koşulları
  • Hem Yeni Zelanda hem de dünyadaki en iyi üniversitelere girme şansı
  • Güvenli bir ülke de eğitim
  • Sayısız spor ve açık hava aktivitesi olanağı hem de uygun maliyetlerle 

Eğitim Sistemi Nasıldır?

Yeni Zelanda eğitim sistemi, öğrenim yılına göre belirlenmiş sınıf sistemini benimsemiştir. Öğrenciler, 9. sınıftan itibaren orta öğrenime (lise) başlamış olur ve 11. sınıfın sonunda “Okul Sertifikası” sınavı olarak bilinen ilk genel sınava tabi tutulurlar. 11. ve 12. sınıf öğrencileri için İngilizce zorunlu derstir. 12. sınıfa geldiğinde ise öğrenci altı konuda uzmanlaşır. 13. sınıfta uygulanan üniversite giriş ve burs sınavı, Yeni Zelanda üniversiteleri, teknik okulları ve kolejlerine girişte öğrencilerin not ortalamaları ile beraber esas alınır. Bu nedenle 13.sınıfta tüm öğrenciler üniversitede okumak istedikleri bölüme yönelik dersleri alırlar.

Ayrıca öğrenciler çeşitli özel yatılı okullarda dünyaca tanınan IB diploma programına katılarak dünyanın en iyi üniversitelerine girme şansını da yakalayabilirler.

Eğitim Ücreti

Eğitim ücreti konaklama dahil yaklaşık yıllık 35,000 NZD ile 65,000 NZD arasında değişir.

Son Yazılar

İlgili İçerikler