İsviçre’de Lise ve Yatılı Okul Eğitimi

İsviçre’de Lise ve Yatılı Okul Eğitimi

İsviçre’nin en iyi lise ve yatılı okullarında eğitim almanın ayrıcalığını tüm yaşamınız boyunca hissedeceksiniz. 

İsviçre Mükemmellik Geleneği

İsviçre eğitim geleneği’nin büyük kurucuları arasında olan Rousseau, Pestalozzi ve Piaget ile İsviçre mükemmellik geleneğinin bir parçası olabilirsiniz. Bu İsviçre’nin üç önemli oğlu eğitim üzerine olan teorilerini dünyanın her köşesini gezerek yaydılar. Tam kapsamlı eğitim, disiplin, önyargısızlık, kişisel ve akademik gelişime yönelik odaklanma, bu geleneğin temel yapı taşlarıdır ve günümüzde halen uygulanmaktadır. 

İsviçre Liseleri Eğitim Ücreti: 

İsviçre’de yatılı okul eğitim ücretleri konaklama dahil yaklaşık 80,000 CHF ile 125,000 CHF arasındadır.

Kültürel Çeşitlilik ve Çokdilli Eğitim

Kültürel çeşitlilik, İsviçre yatılı okullarını gerçekten en benzersiz kılan şeydir. Öğrenciler, yalnızca temel akademik ve sosyal beceriler edinmekle kalmaz, farklı etnik gruplardan, dillerden, dinlerden, aile yapılarından çocuklar ile tanışır ve şimdiden genç bir diplomat gibi ilk elden farklı kültürleri tanıma fırsatı elde eder. Zira hiçbir millet dominant bir sayıda değildir. Dostluk, bu çevrede evrensel bir değerdir. Birkaç yıl içinde birden fazla yabancı dile hakim olmak, İsviçre’de edinilen en önemli avantajlardan birisidir. 

Kapsamlı Bir Eğitim Seçeneği

İsviçre’de anaokuldan, lise sona kadar bütün derecelerde eğitim alma olanağı vardır. Yatılı okulların çoğunda ikinci dil olarak yoğun İngilizce, Fransızca, İtalyanca ya da Almanca sunar. Bu sayede öğrenciler, ana müfredat derslerine de hızlıca adapte olurlar. İsviçre yatılı okullarında iki dilli eğitim sürdürmek popüler bir seçenektir. İsviçre yatılı okullarında dünyaca kabulleri bulunan çeşitli kualifikasyonlar sunulur. IGCSE, Advanced Placement (AP), International Baccalaureate (IB), A-Levels, Swiss Federal Maturity, French Baccalaureate ve German Abitur gibi. Bu sertifikalar ile İsviçre ve dünyadaki tüm üniversiteler tarafından kabul görmektedir. Pek tabi üniversite başvurularında üniversitelerin kendilerinin ayrıca istediği sınavlar ve koşullar farklı olabilmektedir. 

İsviçre Eğitim Sistemi

İsviçre’de merkezi olmayan, kantonların sorumluluğunda bir okul sistemi vardır. Verilen eğitim üç seviyeye ayrılır ve ilk ve ikincil 9 yıl süreli olan eğitim zorunludur. İsviçre’deki yatılı okullara ana okulundan itibaren başlanabilmektedir. Okulların büyük bir çoğunluğu yoğun Fransızca ve İngilizce dillerini ikinci dil olarak sunmaktadır. İsviçre’de 10 kantonal üniversite ve 2 Federal Teknoloji enstituleri vardır. Ayrıca üniversite seviyesinde eğitim sunan yerel enstitüler de bulunmaktadır. Bunların haricinde, özel business okulları ve dünyaca ünlü hotelcilik okulları bulunmaktadır. 

İsviçre’de lise eğitimi kaç yıl sürelidir?

İsviçre’de uluslararası bir eğitim sunulduğundan, öncelikle hangi kantonda ve hangi eğitim sertifikası altında eğitim alacağınıza karar vermeniz gerekir. Birçok yatılı okulda dünyanın tüm üniversitelerinde geçerli olan IB-International Baccalaureate sunulmaktadır. Ancak Alman okuluna gittiğinizde German Abitur denilen programı da alabilirsiniz, ya da Fransız okuluna gittiğinizde French Baccalaureate diploması da seçebilirsiniz. Ya da Amerikan sistemi ile lise diplomasına da hak kazanabilirsiniz. Okul seçiminde hangi dilde eğitim almaya yoğunlaşmak istediğinize emin olmanız bu nedenle çok önemlidir. Her ne kadar İsviçre’de iki dilli eğitim sunulsa da, ana diplomanız seçtiğiniz ilk dile olan yoğunluk ile verilecektir. 

Nasıl Başvurabilirsiniz?

MCI Türkiye Yurtdışı Eğitim, Türkiye’nin dört bir köşesinde yatılı okul ve lise yeşleştirme konusunda profesyonel bir hizmet sunmaktadır. Danışmanlarımız kendi konularında uzmandır ve uzmanlığımız danışmanlığımızda kullandığımız benzersiz metodoloji ve takım çalışması ile de desteklenmektedir. 

MCI Türkiye öğrencilerinin %93’ü top üç seçenekleri olan okullara kabul almışlardır. Gururla belirtmeliyiz ki, son 20 yıl içinde yerleştirdiğimiz öğrencilerimizden eğitimine devam eden ve tamamlamak üzere olanların yüzdesi de neredeyse %100’dür. 

Yatılı okullara başvuru servisimizi Türkiye’nin her iline sunmaktayız. Ayrıca Avrupa ülkelerine de hizmet vermekteyiz.

İsviçre Yatılı Okullarının Farkı

İsviçre Yatılı Okulları (Boarding School) dünyanın en prestijli yatılı okullarının başında gelir. Öyle ki bu okullar arasında kraliyet ailesi çocuklarını ağırlayanlar da bulunmaktadır. İsviçre Yatılı Okullarını diğerlerinden ayıran en önemli özelliği farklı kültürleri ve dilleri birleştirmesinde yatar. Öğrenciler isviçre’de eğitim aldıkları okuldan mezun olduklarında en az iki yabancı dile hakim ve İsviçre’nin farklı kültürleri içinde barındıran yapısını özümsemiş bilingual (iki dili de ana dili gibi konuşan)ve bicultural (iki farklı kültürü de tanıyan) bireyler olurlar. Bu da zaten günümüzde kaliteli bir lise eğitiminin sunabileceği en üst noktadır.

Ayrıca İsviçre’de eğitim kültürü dünyadaki diğer benzerlerinden şu yönde de farklıdır; İngiltere ve ABD’de bazı ünlü yatılı okullar daha çok medyada kendisinde eğitim alan ünlü politikacıların kimlikleri ile tanınırken, İsviçre yatılı okulları öğrencilerinin kimliğini saklamak ile tanınırlar. İsviçre’de eğitim hakkında konusundaki en öz açıklamayı ise bir okul yetkilisi yapmıştır; “Biz varlık ve gizliliğe alışık bir ülkeyiz ve bu tip bir yaklaşım ve kendini afişe etmemek, günümüzün globalleşen ortamında özellikle belli bir kesim için çok önemlidir.” İsviçre Yatılı Okulları sadece akademik başarı değil aynı zamanda fiziksel, duygusal, sosyal bilinç alanında da etkin bireyler yaratmaya yönelik bütünlükçü bir eğitim anlayışına dayanır. Çocuklara yaşama sanatını öğretirler.

İsviçre’yi bu kadar özel kılan bir diğer yönü de, çok uluslu şirketlere ev sahipliği yapması, büyük bir diplomatik topluluğa sahip olması ve sadece İsviçre değil diğer Avrupa ülkeleri, Amerika, İngiltere ve uluslararası bakalorya da dahil olmak üzere bir çok farklı eğitim sistemini yatılı okullarında sunmasıdır. Bu sayede, öğrenciler mezuniyet sonrasında dünyanın en iyi üniversitelerinde ve dünyanın bir çok faklı ülkesinde eğitim almak şansını yakalar.

Avrupa’nın kalbinde yer alan konumu ile İsviçre, öğrencilerin ünlü Avrupa kentlerini ziyaret etmelerine, pek çok kültürel aktiviteye katılmalarına olduğu kadar İsviçre’nin eşsiz doğası sayesinde ise pek çok açık hava sporunu yapmlarına olanak tanır. Kampüsler güvenli ve tam donanımlıdır.

İsviçre’de Hangi Diplomaları Alabilirsiniz?

İsviçre yatılı okullarında İsviçre ve diğer Avrupa ülkelerinde tanınan lise diplomaları, İsviçre Matura, Alman Abitur, Fransız Baccalaureat, İtalyan Maturita eğitimleri sunulmaktadır. Bu diplomalar öğrencilere hem sözkonusu ülkelerde hem de farklı ülkelerde üniversite giriş hakkı tanır. Öğrencilerin aklında belli bir ülkede üniversite eğitimi yapma fikri varsa o ülkenin sistemine göre eğitim alması tavsiye olunur. Yatılı okullara erken başvuru son derece önemlidir. Bazı okulların bir yıl öncesinden dahi beklme listesi olabilir bu nedenle kararınızı erken vererek başvurunuzu gideceğiniz yıldan yaklaşık 9 ay kadar öncesinde yapmanızda fayda vardır.

Bu tarz Avrupa eğitim sistemleri dışında ise en tercih edilen diğer bir eğitim ise Uluslararası Baccalaureate (IB) eğitimidir. Uluslararası IB programı dünyanın en ünlü üniversiteleri tarafından tanınan lise eğitimi programıdır. Tüm dünya üzerinde geçerliliği olan ve sadece IBO tarafından akredite olan okulların sunabildiği program ile öğrenciler dünyanın en iyi üniversitelere giriş fırsatı elde ederler. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler