İngiltere’de Lise Eğitimi

İngiltere Eğitim Sistemine Genel Bir Bakış

İngiltere, okulların öncelikle rahiplerin ve keşişlerin eğitimi için kurulduğu Orta Çağ’a kadar uzanan uzun ve zengin bir eğitim tarihine sahiptir. Zamanla, İngiltere’deki eğitim daha kapsayıcı ve daha geniş bir insan kitlesi için erişilebilir hale geldi.

Aralarında Charles Dickens, Jane Austen, William Shakespeare, Thomas Hardy, J.R.R. Tolkien, Bertrand Rusell, Roger Bacon, Isaac Newton, Charles Darwin ve Stephen Hawking’in de bulunduğu dünyanın en meşhur yazar, filozof, mucitlerinden bazılarının da anavatanıdr. Dolayısıyla bu kişileri yetiştirmiş olan dünyanın en iyi okullarının da.

16.yy’da kurulan okullardan 21.yy’a geldiğimizde bugün İngiltere’de eğitim, Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenmekte ve bir dizi eğitim kurumunu içermektedir.

İngiltere’deki başlıca lise türlerinden bazıları şunlardır:

Comprehensive Schools: Bunlar, akademik başarıya veya yeteneğe dayalı bir seçim olmaksızın tüm yeteneklerdeki çocukları kabul eden, devlet tarafından finanse edilen okullardır.

Grammer Schools: Bunlar, öğrencileri 11-artı adı verilen bir giriş sınavıyla ölçülen akademik yeteneğe göre seçen, devlet tarafından finanse edilen okullardır. Grammer Schools daha akademik odaklı bir eğitim sağlar ve genel olarak kapsamlı okullardan daha yüksek akademik standartlara sahiptir.

Independent Schools: Bunlar, devlet tarafından finanse edilmeyen, ücretli özel okullardır. Uluslararası öğrencilerin eğitim aldığı okullardır. Devlet tarafından finanse edilen okullardan daha fazla bağımsızlığa sahiptirler ve farklı müfredat veya öğretim yöntemlerine sahip olabilirler. Independent Schools- Bağımsız okulların ulusal müfredatı takip etmesi zorunlu olmadığından daha geniş bir konu yelpazesi veya farklı öğretim yöntemleri sunabilir. Bazı bağımsız okullar, geleneksel A Level eğitiminin yanında veya yerine International Baccalaureate (IB) veya Advanced Placement (AP) veya diğer yeterlilikleri sunar.

Independent Schools Ayrıcalıkları

Tesisler: Genellikle spor tesisleri, müzik ve drama tesisleri ve iyi donanımlı bilim laboratuvarları gibi mükemmel tesislere sahiptir.

Sınıf mevcudu: Sınıf mevcudu genellikle daha küçüktür, bu da daha fazla bireysel ilgiye ve daha kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimine izin verebilir.

Müfredat dışı faaliyetler: Genellikle spor takımları, müzik ve tiyatro kulüpleri ve açık hava eğitim programları dahil olmak üzere çok çeşitli müfredat dışı faaliyetler sunar.

Kabuller: Bağımsız okullara kabuller genellikle bir giriş sınavına, mülakata veya her ikisine birden dayanır. Bazı okullar ayrıca önceki bir okuldan referans isteyebilir.

Sosyal arka plan: Devlet okullarına göre, finansal olarak daha varlıklı öğrencilerin bulunduğu okullardır.

İngiltere’de lise eğitimi Türk eğitim sisteminden farklıdır. Genel eğitim sistemi beş bölümden oluşur:

Key Stage 1 – Foundation year ve Years 1 to 2 –  5 ila 7 yaş arasındaki öğrenciler için

Key Stage 2 – Years 3 to 6 – 8 ila 11 yaş arasındaki öğrenciler için

Key Stage 3 – Years 7 to 9 – 12 ila 14 yaş arasındaki öğrenciler için

Key Stage 4 – Years 10 to 11 – 15 ila 16 yaş arasındaki öğrenciler için  GCSE

Key Stage 5 – Years 12 to 13 – 17 ila 18 yaş arasındaki öğrenciler için  A Level / IB International Baccalaureate

İlköğretim Year 1’da başlar. Çoğu öğrenci orta öğretime 11 yaşında (Year 7) başlar, ancak bazı  okullarda öğrenciler okula 13+ yaşında (Year 9) başlar. 16 yaşında (Key Stage 4 ve 11. Sınıfın sonunda), tüm öğrenciler, General Certificate of Secondary Education (GCSE) adı verilen, genellikle İngilizce ve Matematiği içermesi gereken yaklaşık sekiz ila on konuda bir dizi sınava girerler. Key Stage 5, 16-18 (bazen 19) yaşındaki öğrenciler içindir ve çoğu okul, iki yıllık A-Level programını sunar.

İngiltere’de zorunlu GCSE’nin tamamlanmasına, 16 yaşına kadardır. Daha sonra üniversite eğitimine devam etmek isteyen öğrenciler, iki sene daha eğitim alacakları lise eğitimine devam ederler. Bu eğitimi tamamladıktan sonra üniversiteye gitmeye hak kazanırlar. Tıp, hukuk, ve bazı mühendislik bölümleri dışında İngiltere’deki üniversiteler üç yıllıktır.  Türkiye’de liseyi bitiren öğrencinin hemen üniversiteye girmesine izin verilmiyor, ; bunun yerine önkoşul derslerinden oluşan 1 yıllık bir “Foundation Programı” adı verilen hazırlık eğitimini tamamlamalıdır. Bu programda öğrenciler, okuyacakları bölümle ilgili derslerin yanı sıra akademik İngilizce eğitimi de alırlar. Öğrencinin bu programa başlamak için iyi bir İngilizce yeterlilik düzeyine ihtiyacı vardır.

İngiltere liseleri arasında seçim yaparken incelemeniz gereken konular: Sunulan akademik programlar, ders sayısı ve çeşidi, son başvuru tarihleri, giriş koşulları, eğitim ücretleri, kampüs olanakları, İngilizce dil eğitim destek programı, uluslararası öğrenci sayısı, eğitmen öğrenci oranı ve müfredat dışı aktiviteler olmalıdır.

İngiltere Liselerine Başvuru ve Kabul Sistemi

İngiltere lise programlarına en az 1 yıl önceden başvurmanızı tavsiye ediyoruz. Hatta bazı okullarda bu 3 seneye kadar çıkmaktadır. Kendinize en uygun okulu seçmek ve başvuru planı için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Başvuruda mutlaka istenen belgeler şunlardır:

  • Eğitim aldığınız son 2 yıla ait not dökümü (transcript)
  • 2 adet referans ( okul müdürü ve bir öğretmen referansı tavsiye edilir)
  • Okulun İngilizce giriş sınavu ya da son 1 yılda alınmış IELTS skoru

Aşağıda sıralanan evraklar ve sınavlar ise İngiltere’de hangi okula, hangi sınıf için başvurduğunuza göre sağlamanız istenecek gerekli olan koşullardır.

  • Giriş sınavları (İngilizce, Matematik, Fen, Cognitive vb olabilir, bazı okullar UKiset sınavı sonuç belgesi’ni ister)
  • Niyet mektubu
  • İngilizce yapılacak mülakat

Son Yazılar

İlgili İçerikler