Kanada Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi

Kanada aşçılık veya pastacılık eğitimi alabileceğiniz en ekonomik ülkelerin başında gelir. Kanada’da devlet kolejlerinde sunulan aşçılık veya pastacılık eğitimlerinin ücretleri yıllık 13,000-16,000 CND arasında değişir. Tabii ülkede ünlü aşçılık okulu Le Cordon Bleu’nun de merkezi bulunmaktadır ancak bu okulun fiyatı devlet okullarına göre daha yüksektir.

  • Neden Kanada’da Aşçılık ve Pastacılık Eğitimi?

Kanada oldukça büyük bir ülke. İklimi deniz kıyısı bölgelerde daha ılıman. İç bölgeler ise özellikle kış aylarında soğuk oluyor. Kanada kozmpolit bir yapıya sahip ve yaşam standartları son derece yüksek. Ülkede açık hava sporları ve kış sporları için bir çok olanak var. Şehir yaşamı da son derece güvenli, temiz ve renkli. Bununla beraber Amerika ile sınır komşusu olması sayesinde dileyen öğrenciler Amerika vizesi de alıp bu ülkeyi de öğrencilikleri sırasında ziyaret edebilirler.

  • Çalışma İzni Hakkında

Kanada halen göçmen kabul eden bir ülke olduğu için öğrencilere sağladığı imkanlarda son derece iyi. Devlet kolejlerinde en az 1 yıl eğitim alan öğrencilerin eğitimleri sonunda Kanada’da 1 yıl çalışma izinleri oluyor. Ayrıca akademik veya mesleki eğitiminizi alırken part time çalışma izninizde bulunuyor. Kanada’nın özellikle kış sporlarına yönelik turizm tesisleri ve kayak resort’ları bakımından zengin olduğu bilinir. Bu açıdan bakıldığında aşçılık veya pastacılık eğitiminizi tamamladıktan sonra 1 yıllık çalışma izniniz döneminde rahatlıkla iş bulma şansınız olacaktır.

  • Eğitim Programı Süreleri

Kanada’da aşçılık programları 1 ila 2 yıl süreli. Bazı programların içine entegre edilmiş olan staj dönemleri de bulunuyor. Kanada’da eğitim almak bir bakıma daha sonra göçmenlik başvurusu yapmayı düşünüyorsanız size en çok avantaj sağlayacak olan yöntemdir.

  • İngilizce Seviyeniz Ne Olmalı?

Kanada mutfak sanatları eğitimleri İngilizce dilinde sunulur. Programlara katılabilmek için TOEFL’dfan en 80 skor talep edilir. Eğer İngilizceniz yeterli değilse o zaman dilerseniz Kanada’da dil eğitimi alıp sonrasında da aşçılık veya pastacılık eğitimine başlayabilirsiniz.

Kanada’da Toronto kentine Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Diğer kentlere ise aktarmalı uçuşlar ile gitmeniz mümkündür. Uçak bileti masrafı Avrupa’ya göre yüksek olmasına rağmen yaşam masraflarının makul olması sizi rahatlatacaktır.

Özellikle yurtdışında yaşamayı isteyen veya göçmenlik düşünen öğrenciler için tercih etmelerini önereceğimiz iki ülkeden birisidir.  Avustralya ve Kanada yurtdışında uzun soluklu bir kariyer ve yaşam planınız varsa bunu en kolay gerçekleştirebileceğiniz ülkelerdir. 

Son Yazılar

İlgili İçerikler