İsviçre Turizm ve Otelcilik Eğitimi

İsviçre turizm ve otelcilik eğitimi için kuşkusuz aklınıza ilk düşen ülke olacak. Uzun yıllardan gelen turizm ve misafir ağırlama geleneği ülkenin en dünyanın en iyi turizm otelcilik okullarına sahip olmasını sağlamıştır. Avrupa’nın tam kalbindeki ülke tüm gezginlerin ister istemez geçtiği bir bölgedir. Ayrıca ülkenin yüksek yaşam standardı lüks ve beş yıldızlı otelcilik anlayışını en iyi takip edebileceğiniz bir konuma getirir İsviçre’yi.

  • İsviçre Farkı

Turizm otelcilik eğitimi için İsviçre’den daha iyi bir seçenek düşünülemez. İsviçre’de ünlü kayak resortlarının yanısıra festivallere ev sahipliği yapan kentlerin ünlü zincir otelleri olsun farklı isteklere hitap eden ve yönelen işletmeler ile karşılaşabilirsiniz. İsviçre’de turizm ve otelcilik bir iş değil bir yaşam tarzıdır. Sizde bu ülkede eğitim alırken işte bu yaşam tarzına dahil olursunuz. Bu yaşam tarzına dair dili öğrenir ve yeni arkadaşlıklar kurarsınız. Dünyanın en önde gelen otellerinde çalışanlar İsviçre ekolünden gelirler. Bu anlamda bir çok sınıf arkadaşınız gelecekteki kariyeriniz açısından çok gerekli olan “network” kurabilirsiniz. Okullar aynı zamanda kariyer fuarları da düzenler. Bir çok öğrenci bu okullardan daha mezun olmadan iş teklifi alır.

  • İsviçre Turizm ve Otelcilik Eğitim Sistemi

İsviçre’deki dünyanın en ünlü turizm okulları arasında Glion, Les Roches gibi okullar bulunur. Bu okullarda eğitim sadece teorik değildir uygulamaya da yöneliktir. Bazılarının kampüste kendi öğrencilerinin çalıştığı otelleri de bulunur. Bunun yanısıra tüm okullarında staj dönemleri vardır. Bu dönemlerde İsviçre veya diğer Avrupa ülkelerinde staj yapma imkanınız da olacaktır. Bu stajlar çoklukla maaşlıdır.  Önlisans, lisans ve master veya tezsiz master gibi eğitim imkanları bulunur. En kısa süreli eğitimler 2 yıllıktır. Programlara kabul için genellikle TOEFL’dan en az 61 skor yeterli olur. Programlar İngilizce olarak sunulur. İngilizcesi yetersiz olanlar ise dilerlerse öncelikle okullarının sunduğu İngilizce hazırlık eğitimine katılabilirler.

Ayrıca unutmayın İsviçre Turizm ve Otelcilik okullarının dünya üzerinde ağı son derece geniştir. Bir çok İsviçre ana merkezli okulun Amerika, İspanya, Çin ve Avustralya gibi ülkelerde de kampüsleri bulunur. Bu sayede dilerseniz programınızın bir döneminde eğitiminizi okulun farklı bir ülkedeki kampüsünde alabilirsiniz.

  • Eğitim Ücretleri

Bir İsviçre geleneği olan yatılı okul uygulaması bu tip üst düzeye eğitim kurumlarında da sunulmaya devam eder. 1 yıllık okul ve konaklama ücretleri yaklaşık 33,000-40,000 CHF arasında değişir. Çok dilli bir ülke olan İsviçre’de turizm eğitiminizi alırken lokal kurslara giderek ikinci bir dil öğrenmenizi de şiddetle tavsiye ederiz. Turizm dünyayı gezmek görmek ve farklı dillerden insanlar ile anlaşmak olduğu için mutlaka bir dil daha öğrenmelisiniz.  

İsviçre’de turizm ve otelcilik eğitimi bütçesi oldukça yüksek olmasına rağmen kendiniz için yapabileceğiniz ve sonrasında karşılığını fazlasıyla alabileceğiniz bir yatırımdır. Bu ülkede öğrenecekleriniz ve kuracağınız network kariyeriniz için çok değerli olacaktır. Eğer tüm şartlarım uygun isviçre’de eğitim alayım diyorsanız o zaman çok erken başvuru yapmanız gerekir. Zira uzun süreli öğrenci vizeleri İsviçre’den değerlendirilmektedir ve işlem süresi ortalama 8 haftadır.

Eğer en yükseğe çıkmayı hedefliyorsanız o zaman İsviçre sizi bekliyor.

Son Yazılar

İlgili İçerikler